Newsletter

Pro-Vent Systemy Wentylacyjne
ul. Posiłkowa 4a
47-300 Dąbrówka Górna
gmina/poczta: Krapkowice
woj. opolskie

tel. 77 44 044 98
tel. 77 44 044 96
tel.kom. 666 610 405
tel.kom. 782 176 321
fax. 77 44 044 92
e-mail: info(Zamień tę część adresu na znak @)pro-vent.pl

Czym kierować się przy wyborze instalatora wentylacji?

Referencje

instalator niebieski kask instalacja wentylacyjna układanie kanałówPodstawowym dowodem na fachowość instalatora są jego referencje. Powinno nas zainteresować ile instalacji wykonała firma oferująca montaż rekuperacji i czy można sprawdzić działanie tych instalacji u Klientów, u których funkcjonuje ona przynajmniej parę lat – pod względem wydajności, hałasu jaki emituje, oszczędności itd. Powinniśmy zorientować się w jakim stopniu poprzedni Klienci są zadowoleni z firmy instalacyjnej i efektu jej pracy.

Jak długo instalator jest na rynku

Długi czas obecności na rynku wyspecjalizowanej w tej branży firmy daje większą gwarancję wykonania dobrej i efektywnej instalacji oraz pewność, że w razie awarii sprzętu będzie do kogo zgłosić reklamację i będzie miał kto ją w ramach naprawy gwarancyjnej usunąć.

Elementy oferty instalatorskiej

 • Kompletny projektu instalacji.
  W ramach oferty instalatorskiej powinien być przedstawiony kompletny projekt instalacji. Powinniśmy być w stanie zapoznać się z nim oraz projektowanymi przepływami powietrza w poszczególnych pomieszczeniach oraz projektowanym sposobie rozprowadzenia instalacji.
 • Sprawdzenie przepływów powietrza po wykonaniu instalacji.
  Umowa powinna zawierać informację jakimi urządzeniami zostaną sprawdzone przepływy powietrza po wykonaniu instalacji w celu porównania z założonymi w projekcie.
 • Regulacja urządzeń.
  Firma instalatorska powinna być zobowiązana w ramach oferty do regulacji instalacji i sporządzenia protokołu skuteczności wentylacji. Ważne, by pomiary były wykonane odpowiedniej klasy sprzętem pomiarowym posiadającym certyfikat (świadectwo rzetelności pomiarów) umożliwiającym odczyt parametrów przepływu powietrza z anemostatu w danym pomieszczeniu bezpośrednio przeliczonych w mierniku na m3/h.Tylko taki pomiar daje wiarygodny odczyt i możliwość bezpośredniego zweryfikowania odczytu przez inwestora. Dopiero odpowiednie wyregulowanie przepływów powietrza w instalacji nawiewnej i wywiewnej zapewnia efektywny odzysk ciepła w procesie rekuperacji. Poprawny pomiar umożliwia też ustalenie zrównoważenia przepływów powietrza nawiewanego i wywiewanego w celu zapewnienia przynajmniej równowagi tych przepływów lub korzystnego nadciśnienia. Warto więc zapytać instalatora czym i jak to wykona.
 • Izolacja termiczna.
  Powinna być określona grubość izolacji termicznej na proponowanych w ofercie kanałach wentylacyjnych. Ważne, aby nie były to najtańsze kanały z cienką („rzadką”) izolacją, ponieważ większość ciepła odzyskanego przez rekuperator może nam wtedy uciekać zanim dopłynie do pomieszczeń i znacznie obniży się sprawność całego układu. Latem natomiast przez takie kanały powietrze jest niepotrzebnie dogrzewane.W polskich warunkach klimatycznych optymalna grubość izolacji kanałów w instalacjach rekuperacyjnych to 5 cm, które najczęściej prowadzone są w przestrzeni nieogrzewanego poddasza. Dla obniżenia ceny instalacji instalatorzy stosują czasem izolację o grubości 2,5 cm, jednak w naszym klimacie jest to stanowczo za mało.

Jakie urządzenia oferuje nam instalator

Instalatorzy chętnie doradzają konkretny model rekuperatora, warto jednak dodatkowo samemu upewnić się, że proponowane urządzenie spełnia nasze oczekiwania – nie tylko pod kątem ceny, ale także parametrów technicznych i jakości wykonania. Sprawdźmy renomę sugerowanego producenta urządzeń, przyznane atesty, certyfikaty i nagrody, a także doświadczenie w postaci ilości lat na rynku czy liczby urządzeń bezawaryjnie funkcjonujących w zrealizowanych inwestycjach.

Weryfikujmy dane udostępniane przez producentów na ulotkach reklamowych. Wiele producentów zapewnia np. 95% skuteczność swoich rekuperatorów, jednak są oni w stanie uzyskać taką sprawność tylko w warunkach laboratoryjnych i na najniższych przepływach powietrza. W kartach technicznych powinny być precyzyjne dane techniczne w postaci wykresów ilustrujących dokładny odzysk ciepła w zależności od przepływu powietrza. Warto zapytać o badania lub certyfikacje przyznane przez zewnętrzne instytuty badawcze.

Dodatkowo, w odniesieniu do proponowanego wentylatora warto sprawdzić:

 • Efektywność wentylacji – ile energii elektrycznej na poszczególnych biegach zużywa w odniesieniu do ilości wydatkowanego powietrza na godzinę.
 • Emitowany hałas – czy nie jest uciążliwy, najlepiej zapytać osób, które dany typ centrali posiadają i mogą wyrazić wiarygodną opinię.
 • Koszt filtrów powietrza i jak często należy je wymieniać.
 • Powierzchnia filtrów – im większa powierzchnia filtra, tym lepiej ze względu na opory powietrza, jakie stwarza i długość okresu eksploatacji.
 • Czas oczekiwania na zapasowe części w przypadku awarii.
 • Wspomniany wykres skuteczności odzysku ciepła – czy jest udostępniony w karcie technicznej produktu lub na karcie DTR. Dopiero taki wykres to gwarancja rzetelnej informacji dotyczącej parametru, od którego zależy prawdziwa oszczędność ciepła w rekuperatorze i na rachunku za energię ogrzewania domu.
Zobacz także

PRO-VENT