Newsletter

Pro-Vent Systemy Wentylacyjne
ul. Posiłkowa 4a
47-300 Dąbrówka Górna
gmina/poczta: Krapkowice
woj. opolskie

tel. 77 44 044 98
tel. 77 44 044 96
tel.kom. 666 610 405
tel.kom. 782 176 321
fax. 77 44 044 92
e-mail: info(Zamień tę część adresu na znak @)pro-vent.pl

Jak rekuperacja współpracuje z innymi urządzeniami energooszczędnymi (np. zaworami termostatycznymi)?

Urządzenia energooszczędna a wentylacja grawitacyjna

termostat grzejnik kaloryfer źródło grzaniaNiepodważalne jest stwierdzenie, że wietrzenie przez otwieranie okien lub mikrowentylację istotnie zakłóca pracę zaworów termostatycznych umiejscowionych zwykle na grzejnikach pod oknami.

Dzieje się tak dlatego, że powietrze wlatuje wtedy do pomieszczenia nisko, w bezpośrednim sąsiedztwie zaworów. Strumienie zimnego zewnętrznego powietrza opływając głowicę zaworu sprawiają, że „czuje” on temperaturę zewnętrzną zamiast tej wewnątrz pomieszczenia. Zawór zostaje wtedy maksymalnie otwarty, podnosząc nadmiernie temperaturę grzejnika i powodując niepotrzebnie znaczne straty ciepła. Znane są przypadki gdzie zastosowanie zaworów termostatycznych bez dodatkowej modernizacji wentylacji, spowodowało duży wzrost zużycia energii cieplnej.

Urządzenia energooszczędne a rekuperacja

Rekuperacja czyli odzysk ciepła z powietrza nawiewanego realizowany jest przez wysokosprawny rekuperator (rekuperatory) w centrali wentylacyjnej w temperaturze o kilkanaście stopni wyższej od temperatury powietrza na zewnątrz budynku. Dzięki mieszaniu się powietrza świeżo nawianego do pomieszczenia z cieplejszym powietrzem znajdującym się w danym pomieszczeniu, świeżo nawiewane powietrze nie wywołuje reakcji zaworów termostatycznych. W ogóle „nie czują” one zimnych prądów, reagując prawidłowo na temperaturę wewnątrz pomieszczenia.

Chcąc uzyskać wydajną, energooszczędną pracę nowoczesnej instalacji centralnego ogrzewania wyposażonej w zawory termostatyczne, powinniśmy zmodernizować wentylację przez zastosowanie wentylacji nawiewno-wywiewnej z odzyskiem ciepła.

Zobacz także

PRO-VENT