Newsletter

Pro-Vent Systemy Wentylacyjne
ul. Posiłkowa 4a
47-300 Dąbrówka Górna
gmina/poczta: Krapkowice
woj. opolskie

tel. 77 44 044 98
tel. 77 44 044 96
tel.kom. 666 610 405
tel.kom. 782 176 321
fax. 77 44 044 92
e-mail: info(Zamień tę część adresu na znak @)pro-vent.pl

Jak zadbać o odpowiednią akumulacyjność budynku?

lupa badanie dom w przekroju klasa energooszczędnościW domu akumulują ciepło materiały o dużej pojemności cieplnej, czyli np. beton, cegła itp. Zatem dobrze jest również wewnątrz bryły budynku od strony słonecznej przewidywać elementy monolityczne (ściany, słupy), które nagrzewają się od słońca, a potem oddają ciepło.

Pojemność cieplną budynku liczymy tylko na 10 cm grubości ściany, zatem im większa masa tych 10 cm grubości, tym większa akumulacja.

Jeśli dom pasywny postawimy głównie z materiałów lekkich i o dużej izolacyjności (gruba warstwa styropianu, ściany z betonu komórkowego), to taki dom będzie miał mniejszą pojemność cieplną.

Obrazowo to ujmując: czy po uprzednim rozgrzaniu do tej samej temperatury szybciej ochłodzi się bloczek betonowy czy tej samej wielkości klocek drewniany?

Im większa akumulacja ciepła tym wyższa bezwładność cieplna, czyli mniejsze zmiany temperatury wewnętrznej jako „odpowiedź” obiektu na dynamiczne zmiany dostarczanej energii grzewczej (czy to od okładu grzewczego, czy to od np. nasłonecznienia).

Zatem lepiej jest postarać się by dom pasywny miał elementy o dużej pojemności cieplnej.

Więcej informacji w artykule czym jest dom pasywny i budynek energooszczędny.

Zobacz także

PRO-VENT