Newsletter

Pro-Vent Systemy Wentylacyjne
ul. Posiłkowa 4a
47-300 Dąbrówka Górna
gmina/poczta: Krapkowice
woj. opolskie

tel. 77 44 044 98
tel. 77 44 044 96
tel.kom. 666 610 405
tel.kom. 782 176 321
fax. 77 44 044 92
e-mail: info(Zamień tę część adresu na znak @)pro-vent.pl

Jak zapewnić odpowiednią wentylację sauny?

sauna fińska wiadro gorąca wodaDecydując się na saunę, trzeba pamiętać o starannym zaprojektowaniu wentylacji.

W czasie kąpieli musi być bowiem zapewniony stały dopływ świeżego powietrza, a także odprowadzanie zużytego – ciepłego i wilgotnego. Brak wentylacji (lub nieodpowiednio wykonana) nie tylko pogorszy warunki kąpieli, ale może też doprowadzić do zawilgocenia kabiny lub przegrzania jej wewnętrznych elementów, a nawet do pożaru.

Nie można jednak podłączać kabiny sauny bezpośrednio do kanału wentylacyjnego. Świeże powietrze powinno się do niej dostawać z pomieszczenia, w którym jest zainstalowana i to z tego pomieszczenia również powietrze powinno być odprowadzane. Aby umożliwić swobodną cyrkulację powietrza w kabinie, pod piecem należy wykonać jego wlot, a wylot w suficie po przeciwnej stronie wlotu (jeśli jest nad nim wolna przestrzeń) lub wysoko w ściance. Przy czym istotne jest, aby odległość między wlotem a wylotem była jak największa. Wlot i wylot powietrza powinny mieć takie same wymiary.

Instalacja wodna

Jeśli zamierzamy kupić piec z funkcją automatycznego zraszania kamieni, musimy doprowadzić do kabiny instalację zimnej wody.

W podłodze kabiny (pod piecem) warto zrobić odpływ wody, zwłaszcza w saunie parowej. Nadmiar wody będzie mógł swobodnie spływać do kanalizacji, co ułatwi sprzątanie pomieszczenia. Odpływ powinien być wyposażony w syfon, aby do kabiny nie przedostawały się nieprzyjemne zapachy z kanalizacji. Syfon umieszcza się poza kabiną. Ponadto, dla bezpieczeństwa warto zamontować kratkę odpływu.

Podłączenia elektryczne

Zainstalowane w kabinie urządzenia elektryczne powinny mieć oddzielny obwód elektryczny, zgodnie z wymaganiami podanymi w instrukcji montażu i użytkowania (zabezpieczenia różnicowo-prądowe, przewody o odpowiednim przekroju itp.). Wszystkie prace związane z instalacją elektryczną należy powierzyć instalatorom z odpowiednimi uprawnieniami (SEP).

Parametry budowlane

Budując saunę, koniecznie trzeba zachować odstęp między ścianą pomieszczenia a kabiną – ok. 20-50 mm.
Prawidłowo wykonana termoizolacja kabiny i wentylacja całego pomieszczenia, w którym jest ona zainstalowana, zapobiegną gromadzeniu się pary wodnej na zewnętrznych jej ściankach.

Zobacz także

PRO-VENT