Newsletter

Pro-Vent Systemy Wentylacyjne
ul. Posiłkowa 4a
47-300 Dąbrówka Górna
gmina/poczta: Krapkowice
woj. opolskie

tel. 77 44 044 98
tel. 77 44 044 96
tel.kom. 666 610 405
tel.kom. 782 176 321
fax. 77 44 044 92
e-mail: info(Zamień tę część adresu na znak @)pro-vent.pl

W jakim pomieszczeniu najlepiej zamontować rekuperator?

Rekuperator należy umieścić w pomieszczeniu suchym i zadaszonym o dodatniej temperaturze. Zwykle zaleca się w tym celu wybrać pomieszczenie gospodarcze (np. kotłownia) lub pomieszczenie na poddaszu, o ile jesteśmy w stanie zapewnić odpowiednią przestrzeń serwisową.

dom przekrój kondygnacje pomieszczenia

Aby zapewnić prawidłową pracę rekuperatora przez cały rok bez ryzyka zamarzania, należy zwrócić uwagę na dopuszczalne temperatury panujące w pomieszczeniu gdzie ma być postawione urządzenie. Dopuszczalne temperatury różnią się w zależności od wybranego rodzaju rekuperatora (ze względu na sprawność wymiennika) oraz zastosowanego układu rozmorożeniowego:

zakres dopuszczalnych temperatur pracy rekuperatora

Rodzaj podłoża i usadowienie

Jak zapewnić odpowiednie podłoże i przestrzeń serwisową rekuperatora?
Rekuperator powinien być posadowiony na podłożu odpornym na wilgoć (przyjmowanie wody) lub na tacy ociekowej. Co do ułożenia centrali, pomocne powinny być naklejki znajdujące się na obudowie, dlatego należy się kierować również zawartymi na nich informacjami.

MISTRAL przestrzeń serwisowa odległości montaż

Przestrzeń serwisowa, możliwość demontażu

Przestrzeń wymagana do zachowania przy montażu jest dokładnie opisana w dokumentacji techniczno-ruchowej załączonej do urządzenia. Najważniejsze jest aby zapewnić możliwość wyjęcia wymiennika ciepła ze środka obudowy – odległość najbliższej przeszkody nie może być mniejsza niż głębokość rekuperatora. Należy również zapewnić minimalną odległość 8-10 cm od ścianek centrali do stropu lub ściany pomieszczenia.

Dodatkowe czynniki jak m. in. dostępność samego pomieszczenia powinny zapewniać możliwość demontażu kanałów wentylacyjnych w celach serwisowych oraz możliwość demontażu i wyciągnięcia całego urządzenia.

Zobacz także

PRO-VENT