Rekuperatory są urządzeniami wentylacyjnymi, które powinny pracować bez przerwy. Oznacza to, że w przypadku nieużytkowania obiektu zaleca się (przynajmniej okresowo) pozostawienie włączonego rekuperatora na najniższym biegu. Czyli, pracującego z najmniejszą wydajnością. Taka eksploatacja rekuperatora zapewni minimalną wymianę powietrza w budynku. Biorąc pod uwagę, że duża ilość materiałów znajdująca się w naszych domach, miejscach pracy, szkołach, itp. emituje LZO (lotne związki organiczne), związki reaktywne czy wtórne zanieczyszczenia, nie dziwi konieczność możliwie stałej wymiany powietrza na świeże.
Z drugiej strony, eksploatacja rekuperatora powinna odbywać się w warunkach normalnego korzystania z obiektu. Rekuperator nie może być używany do usuwania zanieczyszczeń technologicznych, które tworzą się podczas: cyklinowania, szlifowania powierzchni gipsowych, malowania i innych prac podczas których uwalniany jest kurz, pyły agresywne czy wybuchowe związki chemicznie.
EKSPLOATACJA REKUPERATORA NA POSZCZEGÓLNYCH BIEGACH
- Praca rekuperatora na 1 biegu – najmniejsza wydajność wentylacji. Zalecana nocą (szczególnie w okresie grzewczym) lub podczas nieużytkowania budynku. Na 1 biegu rekuperator pracuje najciszej i z najlepszą sprawnością odzysku ciepła, pobiera też najmniej energii elektrycznej.
- Praca rekuperatora na 2 i 3 biegu – zalecana podczas normalnej eksploatacji obiektu.
- Praca rekuperatora na 4 biegu – największa wydajność wentylacji. Zalecana okresowo np. w celu usunięcia nieprzyjemnych zapachów.
PRACA REKUPERATORA W SEZONIE LETNIM
W sezonie letnim, wentylacja może być intensywniejsza. Większy strumień powietrza ułatwia odprowadzenie wilgoci i zanieczyszczeń z pomieszczeń. Jednak w okresach upałów, aby uniknąć nagrzania budynku, intensywniejszą wentylację należy ustawić w nocy, kiedy powietrze zewnętrzne jest chłodniejsze. W ciągu dnia zalecamy ustawić mniejszy wydatek centrali czyli pierwszy bieg. Ustawień czasu pracy i intensywności wentylacji dokonuje się poprzez manipulator ścienny lub on-line.
Funkcja swobodnego chłodzenia z bypassem
Wybrane modele central wentylacyjnych wyposażone są w przepustnice bypassu uruchamiane za pomocą nadrzędnych sterowników. Czyli, działają automatycznie na podstawie wskazań czujników temperatury. Automatyczny, 100% szczelny bypass pomaga skutecznie wykorzystać przyjemne, chłodne powietrze w nocy w okresie letnim.
Gdy w budynku zastosowano gruntowy wymiennik ciepła
W przypadku współpracy rekuperatora z GWC należy w okresie letnim załączyć bypass lub użyć kasety letniej żeby zapewnić najniższą temperaturę powietrza świeżego. W prawidłowo wykonanym GWC temperatura powietrza świeżego powinna wynosić około 16 ÷ 19 oC.
PRACA REKUPERATORA W SEZONIE GRZEWCZYM
W sezonie grzewczym zadaniem rekuperatora jest odzysk ciepła z powietrza zużytego i dogrzanie nim powietrza nawiewanego, a także ewentualne dowilżenie. Jeżeli centrala wentylacyjna jest wyposażona we wtórną nagrzewnicę elektryczną, bądź nagrzewnica zamontowana jest na kanale za rekuperatorem, można dodatkowo jeszcze podnieść temperaturę powietrza nawiewanego. Co również ustawiane jest na manipulatorze ściennym lub on-line.
Dodatkowo, w nocy podczas mrozów zalecamy aby wentylować pomieszczenia mniej intensywnie. Z tego względu, aby nie dopuścić do przesuszenia powietrza. Dotyczy to w głównej mierze sypialni, dlatego nocą rekuperator powinien pracować na możliwie małym wydatku (1 bieg).
EKSPLOATACJA REKUPERATORA – O CZYM WARTO I NALEŻY PAMIĘTAĆ
Jak często zmieniać filtry?
W rekuperatorach Pro-Vent, według wyboru Klienta, instaluje się jest jedną z dwóch możliwości kontroli stopnia zabrudzenia filtrów:
- licznik przydatności filtrów,
- presostaty filtrów.
W przypadku pierwszego rozwiązania, prawidłowa eksploatacja rekuperatora wymaga wymiany filtrów co ok. 3 miesiące. Liczba dni jest odliczana przez sterownik i następnie sygnalizowana kiedy zbliża się czas wymiany.
W przypadku drugiego rozwiązania urządzenie kontroluje przepływ powietrza przez filtry. Sterownik sygnalizuje więc stan wymagający wymiany w odpowiednim momencie w postaci dedykowanego alarmu.
Należy pamiętać, że powietrze czerpane z zewnątrz może zawierać duże ilości kurzu, zatrzymujące się na filtrze. W przypadku nie wymieniania filtrów zgodnie z zaleceniami, po kilku miesiącach zabrudzone filtry skutecznie blokują przepływ powietrza. W efekcie powoduje to spadek wydajności wentylacji.
JAK CZĘSTO CZYŚCIĆ WYMIENNIK CIEPŁA?
Zaleca się kontrolę stanu wymiennika ciepła raz w roku na wypadek przedostania się niewielkich ilości zabrudzeń pomimo zastosowania filtrów. Wymiennik należy płukać przez kilkukrotne, dynamiczne zanurzenie go w wodzie (temperatura wody ok. 45°C) z detergentem (np. płynem do zmywarek). Po wymyciu wymiennik wypłukać w czystej wodzie, wytrzepać nadmiar wody i następnie pozostawić do wyschnięcia.
W przeciwieństwie do popularnych klimatyzatorów, wewnątrz rekuperatora nie dochodzi do zawilgocenia. Nie ma więc ryzyka rozwoju groźniejszych zabrudzeń (jak grzyby/bakterie). Odprowadzanie wilgoci odbywa się bardzo sprawnie za pośrednictwem procesu wykraplania i następnie odprowadzania skroplin na zewnątrz urządzenia.
Jak często czyścić instalację odprowadzania skroplin?
Czyszczenie instalacji odprowadzania skroplin wykonuje się co dwa lata. Natomiast kontrolę instalacji odprowadzania skroplin przeprowadza się raz w roku, najlepiej przed sezonem grzewczym.
EKSPLOATACJA REKUPERATORA – NORMALNA NIETYPOWA PRACA
Zdarzają się sytuacje, kiedy może wydawać się, że urządzenie pracuje nietypowo. Na przykład gdy następuje okresowa zmiana wydajności centrali lub przerywana praca wentylatora nawiewnego.
W określonych sytuacjach centrala samoczynnie zmienia wydajność wentylacji, np. w trakcie rozmrażania, w celu kontroli stanu filtrów, wypychania skroplin z wymiennika czy zmiany stanu przepustnic. Takie zachowanie urządzenia jest normalne. Podobnie, jeżeli centrala posiada układ rozmrożeniowy poprzez wyłączenie nawiewu, to w czasie mrozów układ rozmrożeniowy okresowo wyłącza wentylator. Na czas potrzebny do rozszronienia wymiennika ciepła.
Należy pamiętać o regularnej wymianie filtrów, aby centrala nie „dusiła się” i miała odpowiednią skuteczność.