Newsletter

Pro-Vent Systemy Wentylacyjne
ul. Posiłkowa 4a
47-300 Dąbrówka Górna
gmina/poczta: Krapkowice
woj. opolskie

tel. 77 44 044 98
tel. 77 44 044 96
tel.kom. 666 610 405
tel.kom. 782 176 321
fax. 77 44 044 92
e-mail: info(Zamień tę część adresu na znak @)pro-vent.pl

Wentylacja w domach energooszczędnych i pasywnych

4 czerwca 2016

dom pasywny do poprawyBudujesz dom pasywny lub niskoenergetyczny i zastanawiasz się jakie urządzenia wybrać by cieszyć się niskimi rachunkami za eksploatację? W tym artykule dowiesz się dlaczego warto postawić na wentylację mechaniczną nawiewno-wywiewną oraz na co zwracać uwagę przy wyborze centrali wentylacyjnej.

Budynki energooszczędne i pasywne – krótka charakterystyka

Przepisy prawa budowlanego i przywołanego w nim rozporządzenia wymagają od inwestorów zwracania coraz większej uwagi na energochłonność swoich inwestycji. Coraz większym zainteresowaniem cieszą się obiekty niskoenergetyczne, a nawet pasywne.

Budynki niskoenergetyczne to takie, w których sezonowe zapotrzebowanie na ciepło nie przekracza wartości 60-70 kWh/m2/rok.

Co to oznacza w praktyce?

Przedstawiając to obrazowo, do ogrzania budynku o powierzchni 150 m2 takiego domu teoretycznie moc 5 typowych suszarek do włosów, przy założeniu że cała moc pobierana przez suszarki jest dostarczana do powietrza nawiewanego.

Budynki pasywne, natomiast mają sezonowe zapotrzebowanie na ciepło nie większe niż 15 kWh/m2/rok, a więc zgodnie z naszym przykładem budynek pasywny można teoretycznie ogrzać tylko jedną suszarką.

Wentylacja w budynkach pasywnych i niskoenergetycznych

Budownictwo energooszczędne to budownictwo szczelne, stąd zapotrzebowanie na energię grzewczą jest aż tak małe. Niestety, innym ważnym rezultatem wysokiej szczelności jest fakt, że wentylacja grawitacyjna w takich budynkach nie ma prawa działać. Stoi ona zresztą w sprzeczności z założeniami budowy budynku mało energochłonnego. Z tego względu także wentylacja hybrydowa nie jest dobrym rozwiązaniem, ponieważ bezpośredni napływ powierza zewnętrznego generuje większe straty ciepła, a co za tym idzie – wyższe koszty eksploatacyjne.

Zapewnienie świeżego powietrza i niskich kosztów

Aby zapewnić odpowiedni obieg powietrza, dotrzymując parametrów budownictwa energooszczędnego, konieczna jest wentylacja mechaniczna z najwyższej klasy odzyskiem ciepła oraz niskim zapotrzebowaniem na energię elektryczną.

Przy jednakowym strumieniu powietrza wentylacyjnego, wykorzystanie wysokosprawnej centrali do odzysku ciepła może zapewnić nawet 5 razy niższe zapotrzebowanie na moc grzewczą niż w przypadku braku odzysku ciepła. Aby zminimalizować wykorzystanie energii elektrycznej, ważne jest aby wybierać centrale wyposażone w nowoczesne wentylatory z silnikami prądu stałego.

Dla przykładu z 1kWh energii elektrycznej pobieranej przez wentylatory, przy spełnieniu wysokiego odzysku ciepła, można dostarczyć nawet około 17kWh energii do powietrza nawiewanego. Zatem z ekonomicznego punktu widzenia wentylacja mechaniczna nawiewno-wywiewna jest jak najbardziej opłacalna, a wręcz optymalna.

Czym powinna charakteryzować się centrala wentylacyjna przeznaczona do budownictwa niskoenergetycznego i pasywnego?

 • wysoki realny odzysk ciepła z powietrza usuwanego (najlepiej z wymiennikiem przeciwprądowym),
 • ciche wentylatory wyposażone w silniki prądu stałego,
 • wysoka odporność na zamarzanie,
 • możliwie najkrótsze okresy załączania nagrzewnicy wstępnej przy ujemnych temperaturach zewnętrznych,
 • szczelny, automatyczny bypass wymiennika ciepła.

MISTRAL PRO – centrala idealna

pro 400 z niebieskimi maskownicami

Centrale wentylacyjne z linii MISTRAL PRO zostały zaprojektowane specjalnie pod rygorystyczne wymogi budownictwa niskoenergetycznego i pasywnego, czego dowodem są zdobyte certyfikaty w standardzie NF15 i NF40. Centrale MISTRAL PRO spełniają wymagania techniczne Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej i pozwalają ubiegać się o dopłatę do kredytu na budowę domu lub budynku energooszczędnego.


Co wpływa na wyjątkowość central MISTRAL PRO?

 • Odzysk ciepła do 96%! Opatentowana konstrukcja wymiennika zapewnia najwyższą sprawność odzysku ciepła. Oznacza to, że do budynku nawiewamy powietrze o komfortowej temperaturze bez potrzeby wtórnego dogrzewania.
 • Brak problemów z zamarzaniem – wysoka sprawność wymiennika to ryzyko wykraplania się dużej ilości kondensatu z wilgoci zawartej w powietrzu i zamarzania przy niskich temperaturach zewnętrznych. Unikalna konstrukcja wymiennika Mistral PRO ogranicza to ryzyko do minimum.
 • Wbudowana wstępna nagrzewnica elektryczna – dedykowany algorytm załączania nagrzewnicy minimalizuje czasy jej pracy oszczędzając energię (oprócz faktu, że centrala rzadko szroni ze względu na konstrukcję wymiennika, algorytm zapewnia załączenie nagrzewnicy wyłącznie gdy wymiennik zaczyna zamarzać, a nie zaraz po pojawieniu się ujemnych temperatur).
 • Wyposażenie w nowoczesne wentylatory EC – cicha praca i niskie koszty.
 • Szczelny i automatyczny bypass wymiennika daje gwarancję, że po pierwsze nie dojdzie do pomieszania powietrza wywiewanego z nawiewanym, a po drugie to automatyka centrali decyduje kiedy najkorzystniej jest wyłączać odzysk ciepła aby uzyskać maksymalny komfort również latem.
 • Automatyka dająca szerokie możliwości dopasowania pracy wentylacji do trybu życia każdego Użytkownika.
 • Elegancki i estetyczny wygląd.

Współpraca z GWC PROVENT-GEO – jeszcze większy komfort i oszczędności

Do budownictwa energooszczędnego oprócz zastosowania centrali Mistral PRO, polecamy także zainstalowanie płytowego gruntowego wymiennika ciepła PROVENT-GEO. O konkretnych korzyściach płynących z płytowego GWC przeczytasz w artykułach powiązanych lub na stronie www.wymiennikgruntowy.pl

 

Zobacz także

PRO-VENT