JAKI GWC WYBRAĆ? – RODZAJE GWC, ZALETY I WADY

Gruntowy wymiennik ciepła to znakomite rozwiązanie dla inwestorów, którym zależy na zwiększeniu efektywności systemu wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła (rekuperacji) w swoim domu. Decydując się na taką inwestycję, warto wiedzieć na co zwrócić uwagę i jaki GWC wybrać, aby uzyskać pożądane oszczędności i komfort.

wybor-gwc-energooszczedna-komfortowa-wentylacja

CZYM JEST GRUNTOWY WYMIENNIK CIEPŁA (GWC)?

Gruntowy wymiennik ciepła (GWC, wymiennik gruntowy) to urządzenie, które służy do tego, aby zwiększyć efektywność energetyczną systemu rekuperacji. Chodzi o to, aby świeże powietrze, zanim trafi do rekuperatora, oddało lub odebrało część ciepła z gruntu. Wykorzystuje się tutaj fakt, że podczas ekstremalnych temperatur warunki pod ziemią są znacznie łagodniejsze niż na zewnątrz. Należy jednak pamiętać, że na rynku istnieją różne rodzaje GWC i nie wszystkie są tak samo skuteczne. Aby świadomie zdecydować jaki GWC wybrać, warto znać wady oraz zalety poszczególnych rozwiązań.

wybor-gwc-zasada-dzialania

RODZAJE GWC NA RYNKU – JAKI GWC WYBRAĆ?

Na rynku są oczywiście dostępne różne rodzaje GWC (gruntowe wymienniki ciepła). Podstawowy podział wynika przede wszystkim z tego, co jest z nośnikiem energii uzyskanej z gruntu.

Wymienniki powietrzne to takie, w których nośnikiem jest bezpośrednio powietrze nawiewane do budynku. Istnieją także wymienniki nie-powietrzne, gdzie nośnikiem jest inny czynnik (np. roztwór glikolu i wody). Wymienniki powietrzne dzielą się z kolei na bezprzeponowe (powietrze przepływa w bezpośrednim kontakcie z gruntem) oraz przeponowe (powietrze oddzielone jest od gruntu przeponą, np. ścianką rury).

rodzaje-gwc

ZALETY I WADY POSZCZEGÓLNYCH ROZWIĄZAŃ – JAKI GWC WYBRAĆ?

Zanim podejmiemy decyzję jaki GWC wybrać, warto poznać wady i zalety poszczególnych rozwiązań. Inwestycja, jaką jest montaż GWC ma nam w końcu służyć przez wiele lat, dając komfort nam i naszej rodzinie, dlatego dobrze aby wybór był przemyślany i świadomy.

1. GWC RUROWY (PRZEPONOWY)

Rurowy wymiennik ciepła to połączony układ rur, zazwyczaj wykonanych z polipropylenu. Jest to bardzo silnie promowany rodzaj GWC, choć jego konstrukcja powoduje pewne ograniczenia. Po pierwsze chodzi o problemy z uzyskaniem wysokiej skuteczności wymiany ciepła. Ponieważ powietrze od gruntu oddziela ścianka rury, wymiennik nie jest w stanie wystarczająco skutecznie odebrać energii z gruntu.

rurowy-gwc-sposoby-montazu

Drugim potencjalnym problemem jest choćby fakt, że rury w gruncie muszą być na całej długości układane ze spadkiem w kierunku studzienki. W przeciwnym razie może dojść do zastojów skroplonego kondensatu wewnątrz rurociągu, co może mieć negatywny wpływ na jakości przepływającego powietrza.

Aby oczyścić powietrze wentylacyjne z drobnoustrojów, zwykle stosuje się dodatkowe chemiczne powłoki antybakteryjne (np. jony srebra). Warto jednak pamiętać, że powietrze nie ma kontaktu z powłoką antybakteryjną w całej objętości, a jedynie przy ścianie rury. W związku z tym realny stopień działania antybakteryjnego może być dyskusyjny. Dodatkowo, wymienniki rurowe wymagają regularnego czyszczenia wodą pod bardzo dużym ciśnieniem, co może negatywnie wpływać na warstwę antybakteryjną.

2. GWC ŻWIROWY (BEZPRZEPONOWY)

Żwirowy wymiennik ciepła to w skrócie złoże żwirowe o dużej granulacji usypane w wykopie pod gruntem, gdzie powietrze przepływa w bezpośrednim kontakcie ze żwirem. Dlatego też ewentualny wykroplony kondensat wsiąka bezpośrednio do złoża. Nie ma więc potrzeby stosowania dodatkowych studzienek odprowadzających kondensat.

zwirowy-gwc-montaz

3. GWC PŁYTOWY PRO-VENT GEO (BEZPRZEPONOWY)

Optymalnym rozwiązaniem jest płytowy GWC PRO-VENT GEO. W niewielkim wykopie przygotowuje się odpowiednie, czyste warstwy gruntu i na nim układa się odpowiednio przygotowane płyty (umieszczone na dystansach).

budowa-bezprzeponowego-plytowego-gruntowego-wymiennika-ciepla-jaki-gwc

Powietrze przepływa pod powierzchnią płyt w bezpośrednim kontakcie z gruntem, co w efekcie zapewnia maksymalną skuteczność przekazywania energii. Co więcej, nad GWC PRO-VENT GEO układa się dodatkową warstwę izolacji. Dzięki temu symuluje się bardzo głębokie położenie wymiennika (na głębokości 1 metra uzyskujemy warunki panujące zwykle na głębokości nawet 8 metrów). Sprawia to więc, że skuteczność wymiennika GWC PRO-VENT GEO jest nieporównywalnie wyższa od pozostałych rodzajów wymienników.

wybor-gwc-skutecznosc

GWC PRO-VENT GEO nie ma również problemu z nadmiarem wilgoci (skroplony kondensat wsiąka bezpośrednio do gruntu). Dodatkowo, zapewniona jest praca ciągła wymiennika bez straty skuteczności, a opory przepływającego powietrza są minimalne.

Bardzo ważną cechą wymiennika płytowego GWC PRO-VENT GEO są jego unikalne właściwości prozdrowotne. To dlatego, że odpowiednio przygotowane warstwy gruntu sprawiają, że przepływające powietrze podlega w naturalny sposób uzdatnianiu. Zewnętrzne badania PZH faktycznie wykazały redukcję bakterii o 86% i grzybów aż o 97%.

wybor-gwc-redukcja-bakterii-grzybow

GWC PRO-VENT GEO wpływa również na wilgotność powietrza w budynku. Powietrze jest naturalnie osuszane latem (co zapobiega uczuciu duszności), a dowilżane zimą (co dodatkowo wpływa pozytywnie na zdrowie i poprawę komfortu).

Jedynym ograniczeniem montażu wymiennika bezprzeponowego jest występowanie bardzo płytko wód gruntowych. W związku z tym, wymiennik bezprzeponowy należy montować zawsze powyżej stałego poziomu ich występowania. Jednak nawet w razie występowania wysokich wód gruntowych istnieje rozwiązanie w postaci montażu wymiennika pod nasypem lub przygotowania dodatkowego drenażu.

JAKI GWC WYBRAĆ? CZYTAJ WIĘCEJ: DLACZEGO WYBRAĆ GWC FIRMY PRO-VENT?

4. GWC GLIKOLOWY (NIE-POWIETRZNY)

GWC glikolowy polega na przepuszczeniu pod powierzchnią gruntu rurek z czynnikiem, jakim jest roztwór glikolu i wody. Konkretnie, czynnik odbiera temperaturę z gruntu i przekazuje do powietrza nawiewanego do budynku.

Instalatorzy często decydują się na montaż glikolowego GWC ze względu na relatywnie szybki montaż. Z punktu widzenia Inwestora należy jednak pamiętać, że jedynym plusem tego rozwiązania jest obróbka temperaturowa powietrza. Ponieważ nie działamy tutaj bezpośrednio na powietrzu, nie ma mowy o żadnym uzdatnianiu powietrza. Wybierając GWC glikolowy zamiast np. płytowego GWC PRO-VENT GEO tracimy więc cały tak ważny obszar, jakim jest działanie prozdrowotne. Po stronie wad glikolowego GWC należy wspomnieć też o ryzyku związanym z wyciekiem glikolu do gleby lub uszkodzeniem pompki napędzającej obieg czynnika.

WYBÓR GWC PRO-VENT GEO – MOŻLIWOŚCI ROZBUDOWY SYSTEMU

Wybór GWC PRO-VENT GEO daje dodatkowo jeszcze jedną podstawową zaletę. Mianowicie, można go zamontować już na początku inwestycji, pod budynkiem, w obrysie fundamentowym. Zamontowanie wymiennika już podczas wczesnych robót budowlanych pozwala na późniejszą rozbudowę systemu wentylacji w dogodnym momencie o kolejne ciekawe funkcje, które dzięki GWC będą działały w sposób bardzo wydajny.

1. WARIANT COMFORT: GWC Z REKUPERACJĄ

Połączenie GWC PRO-VENT GEO z rekuperatorem daje już wszystkie opisane wyżej zalety tego rodzaju wymiennika. Podczas zimy znacznie ograniczy koszty ogrzewania gdy do domu cały czas będzie napływać świeże, oczyszczone powietrze. Z drugiej strony, latem zapewni przyjemny i zdrowy chłód. Powietrze w domu będzie w dużej mierze oczyszczone z zarodników bakterii i grzybów.

rekuperacja

2. WARIANT COMFORT PLUS: GWC Z REKUPERACJĄ I OSUSZACZEM DRY R

Powyższy system może być rozbudowany o niezależną jednostkę PRO-VENT DRY R. Urządzenie montowane jest przed rekuperatorem i pomaga dodatkowo osuszyć powietrze latem poprzez obniżenie jego temperatury i wykroplenie nadmiaru wilgoci. Dzięki uprzedniemu przejściu przez GWC PRO-VENT GEO, proces chłodzenia i osuszania jest bardzo efektywny i podnosi komfort w budynku. Dzięki temu w domu powstaje naturalny mikroklimat, bez uczucia zaduchu i gorąca latem.

osuszacz

3. WARIANT STOP SMOG: GWC Z REKUPERACJĄ I FILTREM ANTYSMOGOWYM

Montaż GWC PRO-VENT GEO jest też idealnym punktem wyjścia do rozszerzenia systemu o niezawodną ochronę antysmogową. Firma PRO-VENT opracowała system tzw. Tarczy Antysmogowej, który nawet w 99,95% oczyszcza napływające do domu powietrze z pyłów PM10, PM2.5 oraz PM1. Rozwiązanie jest oparte na zintegrowanej współpracy rekuperatora PRO-VENT oraz niezwykle skutecznego elektro-jonizacyjnego filtra antysmogowego CLEAN R.

tarcza-antysmogowa

4. WARIANT COMPLEX: GWC Z POWIETRZNĄ POMPĄ CIEPŁA CWU

Gruntowy wymiennik ciepła GWC PRO-VENT GEO można również wykorzystać do bardziej efektywnej pracy pompy ciepła do przygotowania ciepłej wody użytkowej. W szczególności jest to przydatne podczas niskich temperatur. Natomiast w lecie, chłód wytworzony z pompy ciepła można wykorzystać do dodatkowego chłodzenia budynku.

pompa-ciepla-cwu