77 440 44 98    info@pro-vent.pl
pro-vent logo
DOBÓR REKUPERATORA

Wygodny program doboru rekuperatorów dla projektantów, instalatorów oraz inwestorów. Ułatwia dobór rekuperatora z oferty PRO-VENT według wybranych kryteriów. Pomocny, aby szybko sprawdzić jaki rekuperator wybrać do danej inwestycji. Wynik wyszukiwania pozwala na szybkie przejście do karty katalogowej wybranego rekuperatora, aby upewnić się co do szczegółów urządzenia.



1. Wyznacz wielkość rekuperatora
strumień powietrza:
m3/h      
powierzchnia budynku:
m2

wysokość pomieszczeń:
m

krotność wymian:
wymian / h
2. Wybierz rodzaj wymiennika ciepła




3. Wybierz rodzaj posadowienia



4. Kryteria zaawansowane / dla projektantów
WYPEŁNIJ WYBRANE KRYTERIA:
Pożądana wydajność min.: m3/h
dla sprężu instalacji: Pa

Pożądany odzysk ciepła min.: %
dla wydajności: m3/h


Szerokość rekuperatora:
min.: mm, max.: mm

Wysokość rekuperatora:
min.: mm, max.: mm

Głębokość rekuperatora:
min.: mm, max.: mm

Rozmiar króćców:
min.: mm, max.: mm


Waga rekuperatora do:
kg
Wyjścia króćców:
5. Kryteria dodatkowe
Bypass:
Rodzaj rozmrażania:
Klasa efektywności energetycznej:
Klasa efekt. energ. dotyczy tylko urządzeń powyżej 1000 m3/h



DOBIERZ URZĄDZENIE!

Rekuperatory spełniające wybrane kryteria



ZMIEŃ KRYTERIA WYSZUKIWANIA

1. Podaj parametry hali basenowej
Kubatura hali basenowej:
m3

Krotność wymian:
wymian / h

Zalecane wartości krotności:
  • małe hale basenowe: 4,
  • średnie hale basenowe: 5,
  • duże hale basenowe: 6.
2. Podaj parametry mokrych powierzchni
Powierzchnia niecki basenu:
m2

Powierzchnia mokrych podłóg:
m2

Jako pow. mokrych podłóg przyjmuje się 50-70% pow. posadzek wokół niecki
3. Podaj parametry powierzchni przeszklonych
Wysokość okien:
m

Suma szerokości okien:
m

Współczynnik korekty:

Zalecane wartości korekty:
  • domyślnie: 1,
  • dla niskich współczynników przenikania ciepła: 0,7.



DOBIERZ URZĄDZENIE!

Centrale basenowe spełniające wybrane kryteria



ZMIEŃ KRYTERIA WYSZUKIWANIA

DOBÓR REKUPERATORA - INSTRUKCJA

Program doboru rekuperatora PRO-VENT pozwala na znalezienie urządzenia dopasowanego do potrzeb użytkownika. Jako podstawowe kryterium przyjmuje się strumień powietrza rekuperatora i jest to parametr wymagany. Natomiast pozostałe parametry są opcjonalne. Można je wpisać dodatkowo jeśli użytkownikowi szczególnie zależy na wybranym kryterium lub aby zawęzić liczbę wyników.

Aby dowiedzieć się więcej o znaczeniu poszczególnych parametrów, warto zapoznać się z artykułem "Rekuperator - najważniejsze informacje".

Kryteria dodatkowe to rodzaj wymiennika ciepła (przeciwprądowy, krzyżowy, podwójny krzyżowy), a także rodzaj posadowienia (stojące lub podwieszane).


WIELKOŚĆ REKUPERATORA - STRUMIEŃ POWIETRZA

Dobór rekuperatora nie może obyć się bez wyznaczenia jego wydajności. Jeśli strumień powietrza jest znany, można go wpisać bezpośrednio. W przeciwnym razie należy kliknąć pomóż wyliczyć strumień powietrza. Należy wtedy wpisać parametry kubatury budynku, a także krotność wymian. Dzięki temu strumień powietrza będzie wyliczony automatycznie. Dla typowych budynków zakłada się krotność wymian na poziomie 0,5-0,7 wymiany na godzinę. Jednak dla budynków gdzie wymagana jest częstsza wymiana powietrza, wartość ta może być większa.


RODZAJ WYMIENNIKA CIEPŁA

Istotny dla doboru rekuperatora może być wybór rodzaju wymiennika ciepła. Właściwie zwykle jest to szukanie kompromisu między skutecznością odzysku ciepła, a ceną urządzenia. Oczywście najwyższe parametry odzysku ciepła uzyskują rekuperatory przeciwprądowe. Zaraz po nich, bardzo dobre wyniki uzyskują rekuperatory z podwójnym wymiennikiem krzyżowym. Natomiast dla użytkowników, którym zależy na niskiej cenie urządzenia dobrym wyborem będzie tradycyjny rekuperator krzyżowy. Wbrew pozorom ma on wciąż bardzo dobre parametry odzysku ciepła.


KRYTERIA ZAAWANSOWANE DOBORU REKUPERATORA

Dla bardziej zaawansowanych użytkowników możliwe jest zaznacznie takich parametrów jak spręż dyspozycyjny czy odzysk ciepła w zależności od ustawionej wydajności. Możliwe jest również upewnienie się czy rekuperator zmieści się w przeznaczonym do tego miejscu i czy jego waga nie jest zbyt duża. Aby dowiedzieć się więcej o wspomnianych kryteriach, przeczytaj artykuł "Rekuperator - najważniejsze informacje".


KRYTERIA DODATKOWE

Pozostałe kryteria, które tak czy inaczej są określane dla każdego rekuperatora, zostały wydzielone do osobnej kategorii. Można dodatkowo upewnić się czy rekuperator ma wbudowany bypass odzysku ciepła lub czy jest możliwość wbudowania nagrzewnicy wstępnej. Ostatnim kryterium jest klasa efektywności energetycznej, która zgodnie z dyrektywą Ekoprojekt musi być określana dla każdego rekuperatora poniżej 1000 m3/h.

UWAGA!
Wynik zwrócony przez program doboru rekuperatora należy traktować poglądowo. Należy go zawsze porównać z danymi w karcie katalogowej wybranego urządzenia.