Logotyp Pro-vent Systemy Wentylacyjne Nagroda Konsumencki Lider Jakości 2018

Pro-Vent Systemy Wentylacyjne
ul. Posiłkowa 4a
47-300 Dąbrówka Górna
gmina/poczta: Krapkowice
woj. opolskie

tel. 77 44 044 98
tel. 77 44 044 96
tel.kom. 666 610 405
tel.kom. 782 176 321
fax. 77 44 044 92
e-mail: info(Zamień tę część adresu na znak @)pro-vent.pl

Wentylacja mechaniczna – zalety, oszczędności

wentylator nawiew instalacja wentylacyjna przemysłowa

Wentylacja mechaniczna jest rozwiązaniem powodującym wymuszenie cyrkulacji powietrza poprzez dedykowane urządzenie. Powoduje to prawidłową wymianę powietrza niezależnie od warunków zewnętrznych, zapewniając zdrowy mikroklimat w budynku. Ponadto, wentylacja mechaniczna jest energooszczędna i komfortowa. Warto się zastanowić nad jej montażem, gdyż połowę kosztów ogrzewania domu stanowią koszty związane z utratą ciepła wynikające z potrzeby wentylacji pomieszczeń. Tymczasem wentylacja mechaniczna z rekuperatorem pozwala odzyskać ciepło z usuwanego powietrza.

WENTYLACJA MECHANICZNA – DLACZEGO WARTO JĄ STOSOWAĆ?

  • po pierwsze wymusza nawiewanie powietrze świeżego i usuwanie powietrza zużytego
  • po drugie zapewnia komfort przebywania w pomieszczeniach,
  • ponadto eliminuje też zawilgocenie pomieszczeń wywołujące rozwój grzybów i pleśni,
  • dodatkowo filtruje nawiewane powietrze z kurzu i pyłków wywołujących alergie,
  • co więcej, pozwala na regulację intensywności wentylacji,
  • umożliwia doprowadzenia nawiewu świeżego powietrza właściwie do wszystkich poszczególnych pomieszczeń (analogicznie wywiewu zużytego powietrza),
  • w przypadku zastosowania modułu odzysku ciepła – znacznie obniża koszty ogrzewania.

OSZCZĘDNOŚCI – WENTYLACJA MECHANICZNA Z REKUPERATOREM MISTRAL

Dla domu o powierzchni 160 m2 zalecana jest wymiana powietrza 250 m3/godz. W trakcie trwania sezonu grzewczego o długości ok. 200 dni zaoszczędzimy w takim razie 6100 kWh energii. Przy założeniu kosztu 1kWh na poziomie 0,37 zł, rocznie zaoszczędzimy więc 2300 zł przy ogrzewaniu elektrycznym. Natomiast przy ogrzewaniu gazowym zaoszczędzimy np. 1000 litrów gazu.

 

Przesuń palcem tabelę jeśli przeglądasz tę stronę na urządzeniu mobilnym, np. na smartfonie.
Wentylacja grawitacyjna Koszt średni netto Wentylacja mechaniczna z odzyskiem ciepła Koszt średni netto
Koszt wykonania komina murowanego z 2 pionami wentylacyjnymi, z obróbką blacharską i wykończeniem górnej części klinkierem.
Choć dla rozwiązań nietypowych, z jednym pionem wentylacyjnym, koszt wynosi 5 000 zł.
10 000 zł Koszt wykonania kompletnej instalacji z wykonaniem niezbędnych przekuć oraz z materiałami. Są to przykładowo kanały elastyczne, trójniki 45°, łączniki, przepustnice, czerpnia, wyrzutnia. Dodatkowo materiały montażowe, stalowe anemostaty, instalacja odprowadzenia skroplin, sterowanie oraz montaż całego systemu w domu o kubaturze około 400 m3. 7 180 zł
Mikrowentylacja w 4 sztukach okien połaciowych (dopłata). 1 200 zł Rezygnacja z niepotrzebnej (wręcz zabronionej w przypadku zastosowania odzysk ciepła z rekuperatora), mikrowentylacji. Jako przykład weźmy koszt rekuperatora MISTRAL 300 z kompletnym wyposażeniem (filtry, wkład letni, sterowanie). 4 600 zł
Mikrowentylacja (nawiewniki) w oknach i drzwiach balkonowych. 1 600 zł Nie dotyczy. 0 zł
Dachowe kominki wentylacyjne – 2 szt. Koszt kominków. 500 zł Nie dotyczy. 0 zł
Razem średni koszt 13 300 zł Razem średni koszt 11 780 zł

Powyższa tabela zawiera szacowane ceny przykładowe na podstawie informacji firmy VENTUS.

UWAGA:
Wentylacja mechaniczna z odzyskiem ciepła jest efektywna i szybko zwraca się w eksploatacji.
Natomiast wentylacja grawitacyjna jest nieefektywna. Ponadto w czasie eksploatacji kosztuje tym więcej, im droższe jest paliwo jakie używamy do ogrzania domu.

 

KLASYFIKACJA ENERGETYCZNA BUDYNKÓW WG STOWARZYSZENIA NA RZECZ ZRÓWNOWAŻONEGO ROZWOJU

Coraz częściej słyszy się głosy inwestorów i użytkowników, którzy twierdzą, że za dużo płacą za ogrzewanie swoich domów. Pojawiła się zatem konieczność wykonywania analizy energochłonności budynku. W ten sposób w krajach UE wprowadzono konieczność etykietowania budynku i – co więcej – wykonywania certyfikacji energetycznej budynków. Certyfikat energetyczny budynku to dokument, który określa klasę energochłonności budynku. Informacja ta pozwala więc oszacować w prosty sposób ile będzie kosztować ogrzewanie budynku w standardowym sezonie grzewczym.

Jako przykład rozważmy domu jednorodzinnego o powierzchni 100 m2 ogrzewany prądem z klasy A, czyli niskoenergetyczny. Wskaźnik E wynosi od 20 do 45 kWh/m2/rok. Przyjęto do obliczeń 45 kWh/m2/rok, zatem koszt ogrzewania wyniósłby: 100 x 45 x średnio I i II taryfa 0,14 zł/kWh = 630 zł za rok. Natomiast dla budynku klasy C (średnio energooszczędny koszty ogrzewania), koszt wyniesie 100 x 150 x 0,14 = 2 100 zł za rok. Wreszcie dla budynku Klasy E (energochłonny): 100 x 250 x 0,14 = 3 500 zł za rok. Warto więc wiedzieć, czy budynek jest energooszczędny czy energochłonny. Zwłaszcza, że koszt domu jest znacznie większy niż koszt pralki lub lodówki.

 

Wentylacja mechaniczna klasa energetyczna budynków

 

WENTYLACJA MECHANICZNA – KOMFORT I REDUKCJA KOSZTÓW

Z punktu widzenia inwestora energochłonność budynku jest jedną z najważniejszych informacji koniecznych przy podejmowaniu decyzji o zakupie domu lub mieszkania. Przede wszystkim znajomość energochłonności budynku pozwala oszacować jakie będą średnie koszty ogrzewania. Czasami warto więc zapłacić trochę więcej, ale znacznie mniej płacić podczas eksploatacji za ogrzewanie.

Z kosztów ogrzewania połowę, a czasami nawet zdecydowanie więcej pochłaniają koszty związane z wentylacją pomieszczeń. Dlatego tak ważne jest dokładne uszczelnienie domu i jednocześnie wyposażenie go w sprawnie działającą wentylację. Aby zapewnić sprawną wymianę powietrza i minimalizować koszty ogrzewania, najlepszym rozwiązaniem jest wentylacja mechaniczna z odzyskiem ciepła.

Należy pamiętać, że koszt wybudowania stanowią tylko około 11%, a koszty rozbiórki 0,5% kosztów „życia” budynku. Natomiast koszty remontów w okresie 50-letnim stanowią około 4,5% kosztów „życia” budynku. Dlatego właśnie konieczna jest certyfikacja energetyczna i etykietowanie energetyczne budynków i projektów.

 

Czytaj również o wentylacji mechanicznej z gruntowym wymiennikiem ciepła: TUTAJ

Zobacz także

PRO-VENT – producent rekuperatorów i central wentylacyjnych