Logotyp Pro-vent Systemy Wentylacyjne Nagroda Konsumencki Lider Jakości 2018

Pro-Vent Systemy Wentylacyjne
ul. Posiłkowa 4a
47-300 Dąbrówka Górna
gmina/poczta: Krapkowice
woj. opolskie

tel. 77 44 044 98
tel. 77 44 044 96
tel.kom. 666 610 405
tel.kom. 782 176 321
fax. 77 44 044 92
e-mail: info(Zamień tę część adresu na znak @)pro-vent.pl

Dlaczego tzw. mikrowentylacja nie pomaga?

Czym jest mikrowentylacja?

otwieranie rozszczelnianie okna klamka okienna mikrowentylacja

Mikrowentylacja polega na niewielkim otwarciu okna poprzez wprowadzenie dodatkowego, blokowanego przez okucia położenia skrzydła. Rozwiązanie to jest stosowana dość często w oknach pionowych. Skrzydło okna wyposażonego w mikrowentylację może być całkowicie zamknięte, otwarte lub minimalnie uchylone. Powietrze powinno się przedostawać szczeliną powstałą w wyniku uchylenia skrzydła i zluzowania uszczelki.

Mikrowentylacja – słabe strony

Stopień wentylacji przy mikrowentylacji jest nieznany, niepowtarzalny, niekontrolowany. Dodatkowo proces ten w istotny sposób zależy od dokładności montażu okna oraz od trwałości uszczelki.

Podobnie jak typowa wentylacja grawitacyjna, mikrowentylacja zależy od warunków zewnętrznych takich jak wiatr i temperatura. Zimne powietrze wpływa dużą częścią obwodu skrzydła okna dając wyczuwalne zimne strumienie. Oprócz dyskomfortu mogą one zakłócać pracę zaworów termostatycznych w grzejnikach usytuowanych pod oknami. Zimne powietrze wykorzystuje przestrzeń pomiędzy uszczelkami, zmieniając rozkład temperatur wewnątrz profilu okna. W związku z tym przy dużych mrozach może to prowadzić do wykraplania pary wodnej na powierzchni ramy okna. Może także powodować przymarzanie uszczelki i uniemożliwiać zamknięcie okna.

Jeśli pada deszcz i wieje wiatr, uchylone okno powoduje dostawanie się wody do budynku. Ponadto asymetrycznie zaryglowane skrzydło łatwiej ulega deformacji. Dzieje się tak w związku z tym, że występują w nim duże naprężenia mechaniczne i cieplne.

 

Mikrowentylacja a ucieczka ciepła

Mikrowentylacja co prawda powoduje mniejszą ucieczkę ciepła, ale wymiana powietrza w jej wyniku jest niewielka. Praktyka pokazuje, że aby lepiej przewietrzyć pomieszczenia konieczne jest całkowite otwieranie okna. Powoduje to jednak znaczną ucieczkę ciepła z budynku.

 

Alternatywą jest rekuperacja

Jedynym rozwiązaniem, które gwarantuje sprawną wymianę powietrza na świeże jest wentylacja mechaniczna z odzyskiem ciepła, czyli rekuperacja. Eliminuje ona wszystkie problemy, z jakimi wiąże się mikrowentylacja. Po pierwsze przepływ powietrza następuje w sposób kontrolowany i dostosowany do potrzeb domowników. Po drugie jesteśmy w stanie zatrzymać nawet 96% ciepła w budynku. Poza tym nie ma problemu z zaparowywaniem czy zamarzaniem okien, ponieważ powietrze cały czas jest wymieniane w całym domu.

Zobacz także

PRO-VENT – producent rekuperatorów i central wentylacyjnych