Logotyp Pro-vent Systemy Wentylacyjne Nagroda Konsumencki Lider Jakości 2018

Pro-Vent Systemy Wentylacyjne
ul. Posiłkowa 4a
47-300 Dąbrówka Górna
gmina/poczta: Krapkowice
woj. opolskie

tel. 77 44 044 98
tel. 77 44 044 96
tel.kom. 666 610 405
tel.kom. 782 176 321
fax. 77 44 044 92
e-mail: info(Zamień tę część adresu na znak @)pro-vent.pl

Jak rekuperacja współpracuje z innymi urządzeniami energooszczędnymi (np. zaworami termostatycznymi)?

URZĄDZENIA ENERGOOSZCZĘDNE A WENTYLACJA GRAWITACYJNA

termostat grzejnik kaloryfer źródło grzaniatermostatyczne lokalizuje się zwykle na grzejnikach pod oknami. Niepodważalne jest więc stwierdzenie, że wietrzenie przez otwieranie okien lub mikrowentylację istotnie zakłóca pracę zaworów termostatycznych.

Dzieje się tak dlatego, że powietrze wlatuje wtedy do pomieszczenia nisko, w bezpośrednim sąsiedztwie zaworów. Strumienie zimnego zewnętrznego powietrza opływają głowicę zaworu. W efekcie sprawiają, że „czuje” on temperaturę zewnętrzną zamiast tej wewnątrz pomieszczenia. Zawór zatem maksymalnie się otwiera, podnosząc nadmiernie temperaturę grzejnika. Powoduje też niepotrzebnie znaczne straty ciepła. Znane są przypadki gdzie zastosowanie zaworów termostatycznych bez dodatkowej modernizacji wentylacji, spowodowało duży wzrost zużycia energii cieplnej.

URZĄDZENIA ENERGOOSZCZĘDNE A REKUPRACJA

Rekuperacja czyli odzysk ciepła z powietrza nawiewanego odbywa się dzięki poprzez wysokosprawny rekuperator (rekuperatory) w centrali wentylacyjnej. Dzięki podgrzaniu powietrza świeżo nawianego do pomieszczenia nie wywołuje ono reakcji zaworów termostatycznych. W związku z tym zawory w ogóle „nie czują” zimnych prądów, reagując prawidłowo na temperaturę wewnątrz pomieszczenia.

Chcąc uzyskać wydajną, energooszczędną pracę nowoczesnej instalacji centralnego ogrzewania wyposażonej w zawory termostatyczne, powinniśmy zmodernizować wentylację przez zastosowanie wentylacji nawiewno-wywiewnej z odzyskiem ciepła.

Zobacz także

PRO-VENT – producent rekuperatorów i central wentylacyjnych