Budowa rekuperatora różni się w zależności choćby od rodzaju urządzenia. Istnieją różne sposoby posadowienia (stojący, podwieszany), a także różne rodzaje wymiennika ciepła i opcjonalnego wyposażenia dodatkowego. Jednak wiele kluczowych elementów pozostaje analogicznych pomiędzy poszczególnymi typami rekuperatorów.

Rekuperatory PRO-VENT MISTRAL otrzymują od lat nagrody przyznawane przez Klientów za najwyższą jakość.

budowa-rekuperatora-pro-vent-mistral-wymiennik-przeciwpradowy

OBUDOWA REKUPERATORA MISTRAL

ikona-cicha-praca

Mówiąc o zagadnieniu jakim jest budowa rekuperatora, należy zacząć przede wszystkim od obudowy. Klejone płyty PVC w odcieniach szarości stanowią obudowę central. Wygłuszone akustycznie i ocieplone termicznie planką polietylenową charakteryzują się dobrymi właściwościami tłumienia drgań, dobrym tłumieniem akustycznym oraz niskim współczynnikiem przenikania ciepła. Czyli, mało energii ciepła lub chłodu „ucieka” przez obudowę centrali. Obudowa central jest odporna na warunki atmosferyczne oraz promieniowanie UV. Charakteryzuje się również dużą sztywnością przy niewielkim ciężarze urządzenia. Natomiast współczynnik przenikania ciepła jest na poziomie U=0,38–0,44 W/m2 K. Obudowa central wentylacyjnych PRO-VENT MISTRAL potrafi sprawnie odprowadzać duże ilości wody z kondensacji pary wodnej w wymienniku ciepła. Dlatego w bocznej ściance centrali znajduje się rurka odprowadzania skroplin oraz otwory odpływu awaryjnego. Pokrywę inspekcyjną wykonano również z tego samego materiału i z dodatkową izolacją. Pokrywę mocuje się do centrali przy pomocy specjalnie zaprojektowanych gałek.

budowa-rekuperatora-pro-vent-mistral-najwyzsza-jakosc

BUDOWA REKUPERATORA – KRZYŻOWY WYMIENNIK CIEPŁA

ikona-odzysk-ciepla-krzyzowy

Kluczowym elementem budowy rekuperatora jest wymiennik ciepła, odzyskujący ciepło z powietrza usuwanego.. Tradycyjnym rozwiązaniem jest wymiennik krzyżowy. W przypadku rekuperatorów PRO-VENT MISTRAL wykonany jest on z płyt z tworzyw sztucznych ułożonych w jarzmie z blachy kwasoodpornej. W efekcie potrafi wytrzymać przepływ powietrza o temperaturze maksymalnej 45°C. Firma Pro-Vent zastrzegła opracowaną przez siebie konstrukcję wymiennika ciepła w Urzędzie Patentowym RP. Unikatowa konstrukcja wymiennika została opracowana w firmie PRO-VENT niezależnie dla każdego modelu i wielkości urządzenia. Pozwala to na uzyskanie jak największej sprawności przy zachowaniu niewielkich oporów przepływu, a jednocześnie na zoptymalizowanie gabarytów centrali. Wysoką sprawność uzyskano dzięki wyjątkowo dużej powierzchni wymiany. Dodatkowo niewielki ciężar wymiennika ciepła oraz zwarta, sztywna konstrukcja umożliwiają bezproblemową jego konserwację (okresowe mycie). Wymiennik mocuje się w centrali wentylacyjnej w elastycznych prowadnicach.

centrala rekuperacyjna z wymiennikiem krzyżowym
Centrala rekuperacyjna PRO-VENT MISTRAL z wymiennikiem krzyżowym.

BUDOWA REKUPERATORA – PRZECIWPRĄDOWY WYMIENNIK CIEPŁA

ikona-odzysk-ciepla

Wymiennik przeciwprądowy, podobnie jak krzyżowy wykonano z płyt z tworzyw sztucznych ułożonych w jarzmie z blachy kwasoodpornej. W efekcie potrafi wytrzymać przepływ powietrza o temperaturze maksymalnej 45°C. Firma Pro-Vent zastrzegła opracowaną przez siebie konstrukcję wymiennika ciepła w Urzędzie Patentowym RP. Wymiennik przeciwprądowy mocuje się w centrali wentylacyjnej w elastycznych prowadnicach. Występuje w centralach typu PRO , SMART  oraz SLIM. Wielkość każdego wymiennika dobiera się indywidualnie do wielkości przepływu powietrza, tak by zoptymalizować stopień wymiany ciepła. Tego typu układy mogą osiągać sprawność temperaturową nawet do 96%.

centrala rekuperacyjna z wymiennikiem przeciwprądowym
Centrala rekuperacyjna PRO-VENT MISTRAL z wymiennikiem przeciwprądowym.

NIEZAWODNE I EKONOMICZNE WENTYLATORY

ikona-komfortowa-wentylacja

Budowa rekuperatora wymaga zastosowania wentylatora nawiewnego oraz wywiewnego. Wszystkie rekuperatory MISTRAL zaopatrzone są w wentylatory promieniowe niemieckiej firmy EBM. Rodzaj i wielkość wentylatorów dla poszczególnych rekuperatorów zostały dobrane w celu optymalizowania parametrów zużycia energii, a także poziomu emitowanego dźwięku. Na życzenie klienta istnieje również możliwość indywidualnego doboru wentylatorów. Wysoka jakość użytych wentylatorów gwarantuje wieloletnią bezawaryjną pracę centrali wentylacyjnej.

wentylatory-do-central-rekuperacyjnych-pro-vent-mistral

FUNKCJA SWOBODNEGO CHŁODZENIA I TRYB WENTYLACJI NOCNEJ Z AUTOMATYCZNYM, 100% SZCZELNYM BYPASSEM

ikona-automatyczny-bypass

Rekuperatory PRO-VENT MISTRAL  z wymiennikami przeciwprądowymi, a także rekuperatory z dwoma wymiennikami krzyżowymi PRO-VENT MISTRAL DUO posiadają przepustnice bypassu uruchamiane za pomocą nadrzędnych sterowników. Czyli, działają automatycznie na podstawie wskazań czujników temperatury. Automatyczny, 100% szczelny bypass pomaga skutecznie wykorzystać przyjemne, chłodne powietrze w nocy w okresie letnim.

AUTOMATYCZNE WENTYLACJA CZYLI POWIETRZE POD KONTROLĄ

ikona-bezawaryjna-praca

Automatyka rekuperatorów PRO-VENT MISTRAL jest tworzona „na miejscu” i powstaje na bazie wieloletnich doświadczeń i ciągłego doskonalenia. Pozwala to na optymalne dostosowanie ich funkcjonalności.  Manipulator ścienny pozwala na proste i intuicyjne zarządzenie urządzeniem. Automatyka umożliwia również sterowanie zdalne poprzez dedykowaną aplikację na smartfony i tablety z systemem Android, a także przez standardową przeglądarkę internetową. Poza Webmanipulatorem, możliwe jest również sterowanie poprzez protokół Modbus i inteligentne systemy zarządzania budynkiem jak na przykład FIBARO. Możliwe jest również podłączenie czujników CO2, wilgotności czy czujnika czadu oraz wielu urządzeń na kanałach wentylacyjnych (elektryczny oczyszczacz PRO-VENT CLEAN R, nagrzewnice, chłodnice, przepustnice).

rc7-ekran-glowny
Manipulator RC 7
sterownik-rm4
Manipulator RM 4

kat-ster-webmanipulator
WebManipulator

Pełną informację o sterowaniu rekuperatora znajdą Państwo w dziale Sterowanie.

INTELIGENTNY SYSTEM ROZMRAŻANIA

ikona-skuteczne-rozmrazanie

Algorytmy rozmrażania tworzone przez naszych specjalistów zapewniają po pierwsze wysoką skuteczność ochrony przed zamarzaniem, a także minimalizację zużycia energii.

W rekuperatorach PRO-VENT MISTRAL proces ochrony wymiennika przed szronieniem zachodzi okresowo i to wyłącznie w czasie mrozów, co pozwala na zminimalizowanie kosztów eksploatacyjnych z tytułu np. pracy nagrzewnicy elektrycznej. Automatyka central PRO-VENT MISTRAL stale analizuje temperatury w rekuperatorze i włącza algorytm rozmrażania cyklicznie, tylko wtedy gdy zaczyna zachodzić ryzyko szronienia wymiennika.

Poznaj dokładnie jak działają sposoby rozmrażania wymiennika ciepła:

baner-sposoby-rozmrazania-wymiennika-ciepla-w-rekuperatorze-mistral-pro-vent

NAGRZEWNICA WTÓRNA PTC – ZABUDOWANA NA KOŁNIERZU NAWIEWNYM

Wybrane modele rekuperatorów PRO-VENT MISTAL mogą być opcjonalnie wyposażone we wtórne nagrzewnice elektryczne PTC. Montaż bezpośrednio na kołnierzu nawiewnym jeszcze w fabryce producenta minimalizuje wymaganą przestrzeń i czas niezbędny na zabudowę elementu. Zadaniem nagrzewnicy wtórnej jest pokrycie strat wentylacyjnych poprzez podgrzanie powietrza nawiewanego do temperatury zbliżonej do temperatury wewnętrznej.

MOŻLIWOŚĆ WSPÓŁPRACY Z GWC

ikona-wspolpraca-z-gwc

Wybrane modele rekuperatorów PRO-VENT MISTRAL są w pełni przystosowane do rozszerzenia konfiguracji o współpracę z gruntowym wymiennikiem ciepła.

Więcej na temat płytowych gruntowych wymienników ciepła znajduje się tutaj:

gruntowy-wymiennik-ciepla-dla-budynku-jednorodzinnego-napis
gruntowy-wymiennik-ciepla-do-hali-napis

POZNAJ WSZYSTKIE MODELE REKUPERATORÓW MISTRAL