BUDOWA REKUPERATORA MISTRAL

Budowa rekuperatora różni się w zależności choćby od rodzaju urządzenia. Istnieją różne sposoby posadowienia (stojący, podwieszany), a także różne rodzaje wymiennika ciepła i opcjonalnego wyposażenia dodatkowego. Jednak wiele kluczowych elementów pozostaje jednak analogicznych pomiędzy poszczególnymi typami rekuperatorów.

OBUDOWA REKUPERATORA MISTRAL

Mówiąc o zagadnieniu jakim jest budowa rekuperatora, należy zacząć przede wszystkim od obudowy. Obudowy rekuperatorów MISTRAL wykonano z płyt PCV. Wnętrze obudowy wygłuszono akustycznie i ocieplono termicznie pianką polietylenową. Dzięki temu obudowa charakteryzuje się dobrymi właściwościami tłumienia drgań, dobrym tłumieniem akustycznym oraz niskim współczynnikiem przenikania ciepła. Obudowa central jest odporna na warunki atmosferyczne oraz promieniowanie UV. Charakteryzuje się również dużą sztywnością przy niewielkim ciężarze urządzenia. Natomiast współczynnik przenikania ciepła jest na poziomie U=0,38–0,44 W/m2 K. Obudowa central wentylacyjnych MISTRAL potrafi sprawnie odprowadzać duże ilości wody z kondensacji pary wodnej w wymienniku ciepła. Dlatego w bocznej ściance centrali znajduje się rurka odprowadzania skroplin oraz otwory odpływu awaryjnego. Pokrywę inspekcyjną wykonano również z tego samego materiału i z dodatkową izolacją. Pokrywę mocuje się do centrali przy pomocy specjalnie zaprojektowanych gałek.

BUDOWA REKUPERATORA – KRZYŻOWY WYMIENNIK CIEPŁA

Kluczowym elementem budowy rekuperatora jest wymiennik ciepła. Tradycyjnym rozwiązaniem jest wymiennik krzyżowy. W przypadku rekuperatorów MISTRAL wykonany jest on z płyt z tworzyw sztucznych ułożonych w jarzmie z blachy kwasoodpornej. W efekcie potrafi wytrzymać przepływ powietrza o temperaturze maksymalnej 45°C. Firma Pro-Vent zastrzegła opracowaną przez siebie konstrukcję wymiennika ciepła w Urzędzie Patentowym RP. Wszystkie rekuperatory MISTRAL mają indywidualnie zaprojektowany wymiennik ciepła. To dlatego, że przy projektowaniu którego położono szczególny nacisk na uzyskanie jak największej sprawności temperaturowej. Wysoką sprawność uzyskano dzięki wyjątkowo dużej powierzchni wymiany. Dodatkowo niewielki ciężar wymiennika oraz zwarta, sztywna konstrukcja umożliwiają bezproblemową jego konserwację (okresowe mycie). Wymiennik mocuje się w centrali wentylacyjnej w elastycznych prowadnicach.

krzyzowy-wymiennik-ciepla-rekuperatora

BUDOWA REKUPERATORA – PRZECIWPRĄDOWY WYMIENNIK CIEPŁA

Wymiennik przeciwprądowy, podobnie jak krzyżowy wykonano z płyt z tworzyw sztucznych ułożonych w jarzmie z blachy kwasoodpornej. W efekcie potrafi wytrzymać przepływ powietrza o temperaturze maksymalnej 45°C. Firma Pro-Vent zastrzegła opracowaną przez siebie konstrukcję wymiennika ciepła w Urzędzie Patentowym RP. Wymiennik mocuje się w centrali wentylacyjnej w elastycznych prowadnicach. Występuje w centralach typu PRO, SMART oraz SLIM. Wielkość każdego wymiennika dobiera się indywidualnie do wielkości przepływu powietrza, tak by zoptymalizować stopień wymiany ciepła. Tego typu układy mogą osiągać sprawność temperaturową nawet do 96% .

przeciwpradowy-wymiennik-ciepla-rekuperatora

WENTYLATORY

Budowa rekuperatora wymaga zastosowania wentylatora nawiewnego oraz wywiewnego. Wszystkie rekuperatory MISTRAL zaopatrzone są w wentylatory promieniowe niemieckiej firmy EBM. Rodzaj i wielkość wentylatorów dla poszczególnych rekuperatorów zostały dobrane w celu optymalizowania parametrów zużycia energii, a także poziomu emitowanego dźwięku. Na życzenie klienta istnieje również możliwość indywidualnego doboru wentylatorów. Wysoka jakość użytych wentylatorów gwarantuje wieloletnią bezawaryjną pracę centrali wentylacyjnej.

wentylatory

BYPASS AUTOMATYCZNY

Rekuperatory przeciwprądowe MISTRAL PRO, SMART oraz SLIM, a także rekuperatory z wymiennikiem krzyżowym MISTRAL DUO wyposażone są w automatyczny bypass wymiennika, który pozwala na nawiewanie powietrza bez odzysku ciepła.

STEROWANIE I AUTOMATYKA

Pełną informację o sterowaniu rekuperatora znajdą Państwo w dziale Sterowanie.