WENTYLACJA MECHANICZNA – ZALETY, OSZCZĘDNOŚCI

wentylator-nawiew-instalacja-wentylacyjna-przemyslowa-wentylacja-mechaniczna

Świeże i czyste powietrze to bardzo istotna kwestia dla coraz większej liczby ludzi. Co ważne, można się nim cieszyć także w swoim własnym domu. Żeby to jednak było możliwe, niezbędna będzie wentylacja mechaniczna z odzyskiem ciepła. Czym jest takie rozwiązanie? Wentylacja mechaniczna to nic innego jak wymuszenie cyrkulacji powietrza poprzez specjalne urządzenie, jakim jest rekuperator. Dzięki temu możliwa jest prawidłowa wymiana powietrza, niezależnie od warunków zewnętrznych, co zapewnia zdrowy mikroklimat w budynku. Ponadto, wentylacja mechaniczna jest energooszczędna i komfortowa, co znacząco przyczynia się do obniżenia kosztów ogrzewania budynku.

WENTYLACJA MECHANICZNA – DLACZEGO WARTO JĄ STOSOWAĆ?

  • po pierwsze wymusza nawiewanie powietrze świeżego i usuwanie powietrza zużytego
  • po drugie zapewnia komfort przebywania w pomieszczeniach,
  • ponadto eliminuje też zawilgocenie pomieszczeń wywołujące rozwój grzybów i pleśni,
  • dodatkowo filtruje nawiewane powietrze z kurzu i pyłków wywołujących alergie,
  • co więcej, pozwala na regulację intensywności wentylacji,
  • umożliwia doprowadzenia nawiewu świeżego powietrza właściwie do wszystkich poszczególnych pomieszczeń (analogicznie wywiewu zużytego powietrza),
  • w przypadku zastosowania modułu odzysku ciepła – znacznie obniża koszty ogrzewania.

Wiele osób na pewno zastanawia się, czy wentylacja mechaniczna z odzyskiem ciepła to rozwiązanie, które warto stosować. Odpowiedź jest bardzo prosta – zdecydowanie tak! Dlaczego? Powodów nie brakuje.

Po pierwsze trzeba pamiętać, że wentylacja mechaniczna wymusza nawiewanie świeżego powietrza, a jednocześnie usuwa zużyte. To z kolei przyczynia się do tego, że wzrasta komfort przebywania w danym pomieszczeniu. Jest to też możliwe dzięki temu, że wentylacja mechaniczna eliminuje zawilgocenie pomieszczeń wywołujące rozwój grzybów i pleśni, a dodatkowo filtruje nawiewane powietrze z kurzu i pyłków wywołujących alergie.

Kolejną zaletą jest możliwość regulacji intensywności wentylacji. Co więcej, wentylacja mechaniczna umożliwia doprowadzenia nawiewu świeżego powietrza praktycznie do wszystkich pomieszczeń (analogicznie wywiewu zużytego powietrza). Trzeba też zdawać sobie sprawę, że takie rozwiązanie, w przypadku zastosowania modułu odzysku ciepła, znacznie obniża koszty ogrzewania. Połowę opłat ogrzewania domu stanowią koszty związane z utratą ciepła wynikające z potrzeby wentylacji pomieszczeń. Tymczasem wentylacja mechaniczna z rekuperatorem pozwala odzyskać ciepło z usuwanego powietrza.

OSZCZĘDNOŚCI – WENTYLACJA MECHANICZNA Z REKUPERATOREM MISTRAL

Wentylacja mechaniczna z odzyskiem ciepła pozwala zaoszczędzić w skali roku znaczące kwoty. I tak np. dla domu o powierzchni 160 metrów kwadratowych zalecana jest wymiana powietrza w ilości 250 metrów sześciennych na godzinę. W trakcie trwania sezonu grzewczego, o długości ok. 200 dni, zaoszczędzimy w ten sposób 6100 kWh energii. Przy założeniu kosztu 1kWh na poziomie 0,55 zł, rocznie zaoszczędzimy 3360 zł przy ogrzewaniu elektrycznym. Natomiast przy ogrzewaniu gazowym zaoszczędzimy np. 1000 litrów gazu.

Nowoczesne, innowacyjne rozwiązania odzysku ciepła stosowane w urządzeniach marki Pro-Vent sprawiają, że rekuperatory Mistral osiągają klasę efektywności energetycznej A, a także niskie roczne zużycie energii elektrycznej (RZE).

Wentylacja grawitacyjnaKoszt średni nettoWentylacja mechaniczna z odzyskiem ciepłaKoszt średni netto
Koszt wykonania komina murowanego z 2 pionami wentylacyjnymi, z obróbką blacharską, a także wykończeniem górnej części klinkierem.
Choć dla rozwiązań nietypowych, z jednym pionem wentylacyjnym, koszt wynosi 5 000 zł.
10 000 złKoszt wykonania kompletnej instalacji z wykonaniem niezbędnych przekuć, a także z materiałami. Są to przykładowo kanały elastyczne, trójniki 45°, łączniki, przepustnice, czerpnia, wyrzutnia. Dodatkowo materiały montażowe, stalowe anemostaty, instalacja odprowadzenia skroplin, sterowanie oraz montaż całego systemu w domu o kubaturze około 400 m3.7 180 zł
Mikrowentylacja w 4 sztukach okien połaciowych (dopłata).1 200 złRezygnacja z niepotrzebnej (wręcz zabronionej w przypadku zastosowania odzysk ciepła z rekuperatora), mikrowentylacji. Jako przykład weźmy koszt rekuperatora MISTRAL 300 z kompletnym wyposażeniem (filtry, wkład letni, sterowanie).4 600 zł
Mikrowentylacja (nawiewniki) w oknach i drzwiach balkonowych.1 600 złNie dotyczy.0 zł
Dachowe kominki wentylacyjne – 2 szt. Koszt kominków.500 złNie dotyczy.0 zł
Razem średni koszt13 300 złRazem średni koszt11 780 zł

Powyższa tabela zawiera szacowane ceny przykładowe na podstawie informacji firmy VENTUS.

KLASYFIKACJA ENERGETYCZNA BUDYNKÓW WG STOWARZYSZENIA NA RZECZ ZRÓWNOWAŻONEGO ROZWOJU

Coraz częściej słyszy się głosy wielu osób, że za dużo płacą za ogrzewanie swoich domów. Żeby uniknąć rozczarowania, przed zakupem warto zapoznać się z certyfikatem energetycznym budynku. Jest to dokument, który określa klasę energochłonności budynku, co pozwala nam oszacować ile będzie kosztować ogrzewanie budynku w standardowym sezonie grzewczym.

Jako przykład weźmy dom jednorodzinny o powierzchni 100 metrów kwadratowych ogrzewany prądem z klasy A, czyli niskoenergetyczny. Wskaźnik EP wynosi od 20 do 45 kWh/m2/rok. Do obliczeń przyjęto 45 kWh/m2/rok. W takim przypadku koszt ogrzewania wyniósłby 2160 zł za rok (100 x 45 x średnio I i II taryfa 0,48 zł/kWh).

Natomiast dla budynku klasy C (średnio energooszczędny koszty ogrzewania), koszt wyniesie 7200 zł za rok (100 x 150 x 0,48). Z kolei dla budynku Klasy E (energochłonny) będzie to 12000 zł za rok (100 x 250 x 0,48). Dlatego też warto wiedzieć, czy budynek jest energooszczędny, czy energochłonny. Czasami warto więc zapłacić trochę więcej przy zakupie budynku, ale potem płacić znacznie mniej podczas eksploatacji za ogrzewanie.

klasa_energetyczna_budynkow-wentylacja-mechaniczna

WENTYLACJA MECHANICZNA – KOMFORT I REDUKCJA KOSZTÓW

Biorąc pod uwagę opłaty za ogrzewanie, aż połowa z nich to koszty związane z wentylacją pomieszczeń. Dlatego tak ważne jest dokładne uszczelnienie domu oraz zadbanie o ty, by znajdowała się w nim wentylacja mechaniczna. Aby zapewnić sprawną wymianę powietrza i minimalizować koszty ogrzewania, najlepszym rozwiązaniem jest wentylacja mechaniczna, która umożliwia odzyskanie ciepła.

Nasza firma już od lat zajmuje się produkcją rekuperatorów, które dbają o to, by wentylacja mechaniczna przebiegała jak najlepiej. Dzięki temu posiadamy odpowiednie doświadczenie oraz umiejętności, które pozwolą Państwu cieszyć się świeżym i czystym powietrzem w Waszym budynku.