WENTYLACJA MECHANICZNA – ZALETY, OSZCZĘDNOŚCI

WENTYLACJA MECHANICZNA Z ODZYSKIEM CIEPŁA – DLACZEGO WARTO JĄ STOSOWAĆ?

Wiele osób na pewno zastanawia się, czy wentylacja mechaniczna z odzyskiem ciepła to rozwiązanie, które warto stosować. Odpowiedź jest bardzo prosta – zdecydowanie tak!

Dlaczego? Powodów nie brakuje.

Po pierwsze trzeba pamiętać, że wentylacja mechaniczna wymusza nawiewanie świeżego powietrza, a jednocześnie usuwa zużyte. To z kolei przyczynia się do tego, że wzrasta komfort przebywania w danym pomieszczeniu. Jest to też możliwe dzięki temu, że wentylacja mechaniczna eliminuje zawilgocenie pomieszczeń wywołujące rozwój grzybów i pleśni, a dodatkowo filtruje nawiewane powietrze z kurzu i pyłków wywołujących alergie.

Kolejną zaletą jest możliwość regulacji intensywności wentylacji. Co więcej, wentylacja mechaniczna umożliwia doprowadzenia nawiewu świeżego powietrza praktycznie do wszystkich pomieszczeń (analogicznie wywiewu zużytego powietrza). Trzeba też zdawać sobie sprawę, że takie rozwiązanie, w przypadku zastosowania modułu odzysku ciepła, znacznie obniża koszty ogrzewania. Połowę opłat ogrzewania domu stanowią koszty związane z utratą ciepła wynikające z potrzeby wentylacji pomieszczeń. Tymczasem wentylacja mechaniczna z rekuperatorem pozwala odzyskać ciepło z usuwanego powietrza.

JAKIE OSZCZĘDNOŚCI MOŻE DAĆ WENTYLACJA MECHANICZNA Z REKUPERATOREM MISTRAL?

Wentylacja mechaniczna z odzyskiem ciepła pozwala zaoszczędzić w skali roku znaczące kwoty. I tak np. dla domu o powierzchni 160 metrów kwadratowych zalecana jest wymiana powietrza w ilości 250 metrów sześciennych na godzinę. W trakcie trwania sezonu grzewczego, o długości ok. 200 dni, zaoszczędzimy w ten sposób 6100 kWh energii. Przy założeniu kosztu 1kWh na poziomie 1,00 zł rocznie zaoszczędzimy 6100 zł przy ogrzewaniu elektrycznym. Natomiast przy ogrzewaniu gazowym zaoszczędzimy np. 1000 litrów gazu.

Nowoczesne, innowacyjne rozwiązania odzysku ciepła stosowane w urządzeniach marki PRO-VENT sprawiają, że rekuperatory MISTRAL osiągają klasę efektywności energetycznej A, a także niskie roczne zużycie energii elektrycznej (RZE).WENTYLACJA MECHANICZNA – JAK WYBRAĆ ODPOWIEDNI REKUPERATOR DO BUDYNKU?

Firma PRO-VENT ma w swojej ofercie ogółem aż ponad 50 modeli rekuperatorów.

Są one zaprojektowane dla różnego rodzaju budynków, zarówno biorąc pod uwagę wielkość jak i przeznaczenie.

Pokrótce, rekuperatory możemy podzielić ze względu na sposób montażu na stojące lub do powieszenia na ścianie oraz na płaskie rekuperatory do podwieszenia pod sufitem.

Centrale wentylacyjne mogą również różnić się wymiennikiem do odzysku ciepła. W tym przypadku mamy do czynienia z wymiennikami entalpicznymi odzyskującymi zarówno ciepło jak i wilgoć z powietrza usuwanego, wymiennikami przeciwprądowymi o sprawności odzysku ciepła do 95% oraz klasycznymi wymiennikami krzyżowymi o sprawności odzysku ciepła do 75%.Rekuperatory z kanałami podłączanymi od góry i wymiennikiem entalpicznym

Rekuperatory stojące z wysokosprawnym wymiennikiem przeciwprądowym lub entalpicznymPłaskie rekuperatory podwieszaneEkonomiczna linia central wentylacyjnych z klasycznym wymiennikiem krzyżowymCentrale wentylacyjne dla niewielkich hal i krytych basenów kąpielowych


Cechy charakterystyczne centrali wentylacyjnej MISTRAL BRS:

 • po pierwsze, urządzenie dedykowane jest do wentylacji i osuszania niewielkich hal i krytych basenów kąpielowych;
 • po drugie, możliwa praca centrali w trybie recyrkulacji oraz osuszania
 • wyjątkowo lekkie centrale, czyli nawet 2÷3 krotnie mniejsze od spotykanych na rynku;
 • wyposażone w krzyżowy wymiennik ciepła;
 • wbudowana przepustnica recyrkulacyjna umożliwiająca kontrolowane podmieszanie powietrza usuwanego i nawiewanego;
 • sprawne odprowadzanie dużej ilości wody powstającej w wyniku kondensacji podczas pracy centrali z odzyskiem ciepła;
 • wysoki realny odzysk ciepła, mianowicie w recyrkulacji do 96%;
 • wyjątkowo ciche i ekonomiczne wentylatory;
 • niski pobór energii elektrycznej;
 • bardzo efektywna praca centrali wentylacyjnej w czasie mrozów;
 • sterowanie pracą nagrzewnicy wtórnej, dzięki której możliwe jest dogrzewanie powietrza nawiewanego do pomieszczeń;
 • możliwość płynnej, niezależnej regulacji wydajności nawiewu i wywiewu.


WENTYLACJA MECHANICZNA Z ELEKTRYCZNYM OCZYSZCZACZEM POWIETRZA PRO-VENT CLEAN R

provent-wykres-stopfield-skutecznosc-wentylacja-mechaniczna


WENTYLACJA MECHANICZNA – KOMFORT I REDUKCJA KOSZTÓW

Biorąc pod uwagę opłaty za ogrzewanie, aż połowa z nich to koszty związane z wentylacją pomieszczeń. Dlatego tak ważne jest dokładne uszczelnienie domu oraz zadbanie o ty, by znajdowała się w nim wentylacja mechaniczna. Aby zapewnić sprawną wymianę powietrza i minimalizować koszty ogrzewania, najlepszym rozwiązaniem jest wentylacja mechaniczna, która umożliwia odzyskanie ciepła.

Nasza firma już od lat zajmuje się produkcją rekuperatorów, które dbają o to, by wentylacja mechaniczna faktycznie przebiegała jak najlepiej. Dzięki temu posiadamy odpowiednie doświadczenie oraz umiejętności, które pozwolą Państwu cieszyć się świeżym i czystym powietrzem w Waszym budynku.

POZNAJ WSZYSTKIE MODELE REKUPERATORÓW PRO-VENT MISTRAL