DOBÓR REKUPERATORA MISTRAL DO SWOJEJ INWESTYCJI

Produkcją rekuperatorów zajmujemy się właściwie od dwudziestu lat. Aby umożliwić łatwy dobór rekuperatora do większości inwestycji, umieściliśmy w swojej ofercie wachlarz ponad 40 rodzajów urządzeń. Mianowicie są to energooszczędne i wysokosprawne centrale wentylacyjne – rekuperatory, przeznaczone do wentylacji domów i obiektów. Każde urządzenie wyposażyliśmy w dedykowaną automatykę, zaprojektowaną tak, aby była jak najbardziej dopasowana do potrzeb użytkowników.

W zależności od osiąganej sprawności proponujemy rekuperatory krzyżowe (sprawność odzysku ciepła do 75%), podwójne krzyżowe (sprawność odzysku ciepła do 89%), a także przeciwprądowe (sprawność odzysku ciepła do 96%).

W zależności od sposobu montażu w budynku wyróżnia się centrale stojące, a także podwieszane.

Ponadto, dla hal krytych basenów produkujemy osobną linię central wentylacyjnych MISTRAL BSR.

rekuperator-przeciwpradowy-dobór-rekuperatora

DOBÓR REKUPERATORA – KROK 1. OKREŚL WIELKOŚĆ URZĄDZENIA

Ponieważ istnieją różne rodzaje inwestycji, dobór rekuperatora należy wykonać indywidualnie dla każdego budynku.

Określenie wielkości urządzenia przeznaczonego do budynku jednorodzinnego nie jest oczywiście trudnym zadaniem. Standardowo, rekuperator powinien zapewnić w istocie od 0,5 do 1,0 wymiany powietrza w obiekcie na godzinę.

Jeśli Inwestor planuje zastosowanie Gruntowego Wymiennika Ciepła, wtedy dobrą praktyką jest dobranie urządzenia większego, zapewniającego jedną krotność wymiany powietrza na godzinę.

Jako przykład, rozważmy budynek jednorodzinny o powierzchni użytkowej 140mkw i kubaturze 360 m3.

 1. Wentylacja mechaniczna bez GWC PROVENT-GEO:
  Rekuperator o wydatku nominalnym z zakresu 180m3/h – 360 m3/h.
 2. Wentylacja mechaniczna z GWC PROVENT-GEO:
  Rekuperator o wydatku nominalnym 360 m3/h.

Osobną kwestia jest natomiast określenie wielkości urządzenia pracującego na niewielkiej hali basenowej. W tym przypadku sugerujemy bezpośredni kontakt z Działem Handlowym firmy Pro-Vent.

W pozostałych obiektach np. biurach, szkołach, budynkach użyteczności publicznej czy też służby zdrowia to Projektant Instalacji Sanitarnych określa, na podstawie bilansu powietrza, całkowity strumień powietrza wentylacyjnego będący podstawą do doboru centrali wentylacyjnej. Ogólnie mówiąc, bilans powietrza przeprowadza się w oparciu o przepisy wykonawcze Prawa Budowlanego (Rozporządzenia), Normy Polskie i Europejskie oraz o umiejętności i wiedzę techniczną.

PO DRUGIE: WYBIERZ MODEL

Następnie, na postawie wyliczonego strumienia powietrza wentylacyjnego dla budynku można dobrać model rekuperatora (jednego lub kilku).

 1. Dla niedużych budynków jednorodzinnych stworzyliśmy rekuperatory MISTRAL SMART 300EC, a także MISTRAL SMART 400EC z nowoczesnymi przeciwprądowymi wymiennikami ciepła.
 2. Dla budynków o wyższym standardzie energetycznym (pasywnych i energooszczędnych) dedykujemy urządzenia MISTRAL PRO o rozbudowanych możliwościach, a także bogatym wyposażeniu. Produkowane są w wielkościach od 450 m3/h do 2000 m3/h (strumień nominalny).
 3. Do obiektów, w których jest niewiele miejsca na montaż rekuperatora stojącego, polecamy podwieszane centrale wentylacyjne o możliwie małej wysokości. Produkowane zarówno w wersji z wymiennikiem przeciwprądowym- MISTRAL SLIM, jak i krzyżowym- MISTRAL P.
 4. Na halach basenowych sprawdzą się centrale MISTRAL BSR produkowane w wielkościach od 1100 m3/h do 6000 m3/h strumienia nominalnego.
 5. Dla inwestycji ekonomicznych polecamy nasze rekuperatory MISTRAL z wymiennikami krzyżowymi oraz MISTRAL DUO z podwójnymi wymiennikami krzyżowymi. Centrale MISTRAL produkowane są w szerokim wachlarzu wydajności od 200m3/h do 6000 m3/h.

PO TRZECIE: WYBIERZ MANIPULATOR

Do dobranego rekuperatora MISTRAL można wybrać automatykę dopasowaną do potrzeb. Dostępna jest automatyka w wersji podstawowej lub rozbudowanej, także z możliwością zdalnego sterowania poprzez panel WebManipulatora.

DODATKOWO POLECAMY: GRUNTOWY WYMIENNIK CIEPŁA PRO-VENT GEO

GWC PROVENT-GEO to oryginalne i ekologiczne rozwiązanie umożliwiające uzyskanie idealnego komfortu w każdym budynku. Naturalna obróbka powietrza zachodząca w bezpośrednim kontakcie z gruntem zapewnia optymalne parametry wilgotności, temperatury i jakości powietrza nawiewanego do pomieszczeń.

Gruntowy Wymiennik Ciepła PROVENT-GEO jest prozdrowotnym uzupełnieniem systemu wentylacji mechanicznej.

Więcej informacji znajduje się na stronie: www.wymiennikgruntowy.pl

DOBÓR REKUPERATORA – PROGRAM

Aby ułatwić dobór rekuperatora, firma PRO-VENT udostępnia własny program doboru urządzeń. Zachęcamy do skorzystania: TUTAJ.

dobor-rekuperatora