DOBRY INSTALATOR WENTYLACJI – JAK GO WYBRAĆ?

Na polskim rynku wentylacji tak naprawdę działa wiele firm instalacyjnych, zajmujących się montażem rekuperacji. Odpowiednio wybrany, dobry instalator wentylacji sprawi że będziemy faktycznie cieszyć się pełnią zalet wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła. Jednak wybór nieodpowiedniego fachowca może niestety wiązać się z większymi lub mniejszymi problemami. Jak w takim razie znaleźć dobrego instalatora?

instalator-niebieski-kask-instalacja-wentylacyjna-ukladanie-kanalow

DOBRY INSTALATOR WENTYLACJI POSIADA REFERENCJE

Podstawowym dowodem na fachowość instalatora są choćby jego referencje. Powinno nas zainteresować np. ile instalacji wykonała firma oferująca montaż rekuperacji. Poza tym warto sprawdzić działanie tych instalacji u Klientów, u których funkcjonuje ona przynajmniej parę lat. Można zweryfikować instalację choćby pod względem wydajności, hałasu jaki emituje, oszczędności itd. Powinniśmy zorientować się w jakim stopniu poprzedni Klienci są zadowoleni z instalatora i efektu jego pracy.

JAK DŁUGO INSTALATOR WENTYLACJI JEST NA RYNKU

Długi czas obecności na rynku wyspecjalizowanej w tej branży firmy daje większą gwarancję wykonania dobrej i efektywnej instalacji. Daje również pewność, że w razie awarii sprzętu będzie do kogo zgłosić reklamację i będzie miał kto ją w ramach naprawy gwarancyjnej usunąć.

ELEMENTY OFERTY INSTALATORA WENTYLACJI

  • Kompletny projekt instalacji
    W ramach oferty instalatorskiej powinien być przedstawiony kompletny projekt instalacji. Powinniśmy być w stanie zapoznać się z proponowanym sposobem rozprowadzenia instalacji, a także projektowanymi przepływami powietrza w poszczególnych pomieszczeniach.
  • Sprawdzenie przepływów powietrza po wykonaniu instalacji
    Umowa powinna zawierać informację jakimi urządzeniami zostaną sprawdzone przepływy powietrza po wykonaniu instalacji w celu porównania z założonymi w projekcie.
  • Regulacja urządzeń
    Instalator wentylacji powinien być zobowiązany w ramach oferty do regulacji instalacji i sporządzenia protokołu skuteczności wentylacji. Ważne, by pomiary były wykonane odpowiedniej klasy sprzętem pomiarowym posiadającym certyfikat (świadectwo rzetelności pomiarów). Ściśle mówiąc sprzęt powinien umożliwić odczyt parametrów przepływu powietrza z anemostatu w danym pomieszczeniu bezpośrednio przeliczonych w mierniku na m3/h. Tylko taki pomiar daje wiarygodny odczyt i możliwość bezpośredniego zweryfikowania odczytu przez inwestora. Jest to ważne dlatego, że dopiero odpowiednie wyregulowanie przepływów powietrza w instalacji zapewnia efektywny odzysk ciepła w procesie rekuperacji. Poprawny pomiar umożliwia też ustalenie zrównoważenia przepływów powietrza nawiewanego i wywiewanego. Jest to istotne w celu zapewnienia przynajmniej równowagi tych przepływów lub korzystnego nadciśnienia. Warto więc zapytać instalatora czym i jak to wykona.
  • Izolacja termiczna
    Powinna być określona grubość izolacji termicznej na proponowanych w ofercie kanałach wentylacyjnych. Ważne, aby nie były to najtańsze kanały z cienką („rzadką”) izolacją. W takim przypadku większość ciepła odzyskanego przez rekuperator mogłaby nam uciekać zanim dopłynęłaby do pomieszczeń. Znacznie obniżyłaby się też sprawność całego układu. Latem natomiast przez takie kanały powietrze byłoby niepotrzebnie dogrzewane.W polskich warunkach klimatycznych optymalna grubość izolacji kanałów w instalacjach rekuperacyjnych to 5 cm. Bądź co bądź kanały najczęściej prowadzone są w przestrzeni nieogrzewanego poddasza. Dla obniżenia ceny instalacji instalatorzy stosują czasem izolację o grubości 2,5 cm, jednak w naszym klimacie jest to stanowczo za mało.

JAKIE URZĄDZENIA OFERUJE INSTALATOR WENTYLACJI

Instalatorzy chętnie doradzają konkretny model rekuperatora. Warto jednak dodatkowo samemu upewnić się, że proponowane urządzenie spełnia nasze oczekiwania. Nie chodzi tylko o cenę, ale także parametry techniczne i jakość wykonania. Sprawdźmy renomę sugerowanego producenta urządzeń, przyznane atesty, certyfikaty i nagrody. Ponadto warto sprawdzić doświadczenie producenta, choćby ilości lat na rynku czy liczbę urządzeń bezawaryjnie funkcjonujących w zrealizowanych inwestycjach.

Co więcej, warto zweryfikować dane udostępniane przez producentów na ulotkach reklamowych. Wiele producentów zapewnia np. 95% skuteczność swoich rekuperatorów. Są oni jednak w stanie uzyskać taką sprawność tylko w warunkach laboratoryjnych i na najniższych przepływach powietrza. Tymczasem w kartach technicznych powinny być umieszczone precyzyjne dane techniczne. Najlepiej jeśli są to wykresy ilustrujące dokładny odzysk ciepła w zależności od przepływu powietrza. Warto zapytać o badania lub certyfikacje przyznane przez zewnętrzne instytuty badawcze.

Dodatkowo, w odniesieniu do proponowanego rekuperatora warto sprawdzić:

  • efektywność wentylacji – ile energii elektrycznej na poszczególnych biegach zużywa w odniesieniu do ilości wydatkowanego powietrza na godzinę.
  • emitowany hałas – czy nie jest uciążliwy, najlepiej zapytać osób, które dany typ centrali posiadają i mogą wyrazić wiarygodną opinię.
  • koszt filtrów powietrza i jak często należy je wymieniać.
  • powierzchnię filtrów – im większa powierzchnia filtra, tym lepiej ze względu na opory powietrza, jakie stwarza i długość okresu eksploatacji.
  • czas oczekiwania na zapasowe części w przypadku awarii.
  • wspomniany wykres skuteczności odzysku ciepła – czy jest udostępniony w karcie technicznej produktu. Dopiero taki wykres to gwarancja rzetelnej informacji dotyczącej parametru, od którego zależy prawdziwa oszczędność ciepła w rekuperatorze i na rachunku za energię ogrzewania domu.