„DOM BEZ RACHUNKÓW” – GRUNTOWY WYMIENNIK CIEPŁA JAKO FURTKA DLA DOMU PLUS ENERGETYCZNEGO

Ruszyła kampania „Dom bez rachunków”, która promuje budowę budynków jednorodzinnych o wysokim standardzie energetycznym. Jednym z elementów jest wentylacja mechaniczna z odzyskiem ciepła (rekuperacja). Idealnym dopełnieniem wentylacji pozwalającym między innymi na minimalizację strat energii jest gruntowy wymiennik ciepła. W artykule wyjaśniono dlaczego Gruntowy Wymiennik Ciepła PRO-VENT GEO stanowi podstawę efektywnego systemu rekuperacji. Przeanalizowano również zastosowanie GWC w kilku wariantach rozbudowy o przydatne urządzenia dodatkowe.

gwc_pro-vent_geo-dom-bez-rachunków

WYKORZYSTANIE ENERGII DRZEMIĄCEJ W GRUNCIE

Temperatura gruntu wykazuje się pewną zmiennością, zależną od głębokości. Przyjmuje się, że stabilne warunki panują dopiero na głębokości  7m ÷ 10m. Temperatura na tej głębokości wynosi ok 8oC ÷ 10oC przez cały rok. Gruntowy Wymiennik Ciepła PRO-VENT GEO wykorzystuje bufor energetyczny z większych głębokości gruntu, choć sam jest montowany płytko: 0,7m ÷ 2m pod terenem zielonym lub pod budynkiem. Odpowiednio wykorzystane akumulacyjne właściwości gruntu pozwalają na obniżenie kosztów eksploatacyjnych budynku zarówno zimą, jak i latem. Gruntowy Wymiennik Ciepła PRO-VENT GEO nie bez przesady nazywany jest furtką do energooszczędności i znacznej poprawy mikroklimatu w budynku.

swieze-powietrze-w-domu-kobieta-dom-bez-rachunków

ZASADA DZIAŁANIA GRUNTOWEGO WYMIENNIKA CIEPŁA (GWC)

GWC PRO-VENT GEO jest wymiennikiem powietrznym, płytowym, bezpośrednio połączonym z rekuperatorem kanałem wentylacyjnym. Stanowi dopełnienie dla wentylacji mechanicznej budynku.

Gruntowy wymiennik ciepła składa się z systemu modułów specjalnie opracowanych płyt, których budowa zapewnia przepływ powietrza w bezpośrednim kontakcie z gruntem (odpowiednio przygotowanym podłożem).

Powietrze potrzebne do wentylacji pobierane jest przez czerpnię terenową i dalej transportowane pod płyty wymiennika. Tutaj następuje naturalna obróbka temperaturowo- wilgotnościowo – antybakteryjna powietrza. Następnie powietrze kierowane jest do centrali wentylacyjnej (rekuperatora) i dalej siecią kanałów rozprowadzane po całym budynku.

praca_gwc_zima
praca_gwc_lato

ZAMONTUJ GWC NA POCZĄTKU, RESZTĘ DOBIERZ PÓŹNIEJ!

GWC PROVENT-GEO ma budowę zwartą, dzięki czemu można go bez większych problemów zmieścić w obrysie fundamentowym budynku, dlatego warto zaplanować montaż już na początku inwestycji. Płytowy gruntowy wymiennik ciepła zamontowany pod budynkiem już podczas wczesnych robót budowlanych pozwala na etapową rozbudowę systemu wentylacji o kolejne funkcje.  Pamiętajmy, że poprawnie dobrany i zamontowany GWC stanowi podstawę do efektywnego i ekologicznego wykorzystania możliwości systemu rekuperacyjnego. Poniżej przedstawiamy możliwe połączenia dla poprawy kolejnych parametrów komfortu.

1. WARIANT COMFORT: GWC Z REKUPERACJĄ

Komfortowa wentylacja, która pozwala ograniczyć koszty ogrzewania zimą, a latem naturalnie i zdrowo schłodzić powietrze. Rekuperacja dopełniona przez GWC pomaga zapobiegać uczuciu duszności w okresie upałów, a zimą dowilżać suche powietrze w domu. Powietrze jest naturalnie dowilżanie zimą, a osuszane latem.

gwc-rekuperacja

GWC PRO-VENT GEO z rekuperatorem naturalnie oczyszcza powietrze i działa prozdrowotnie przez cały rok. Pod powierzchnią wymiennika zachodzi naturalne oczyszczanie powietrza z bakterii i grzybów. Proces ten jest w 100% naturalny, bez potrzeby stosowania jakichkolwiek środków chemicznych, np. jonów srebra.

Dowodem na bardzo dobre właściwości zdrowotne GWC PRO-VENT GEO są zewnętrzne badania przeprowadzone przez Państwowy Zakład Higieny (PZH). Wyniki pokazały naturalną redukcję stężenia bakterii (aż o 86%) i grzybów (aż o 97%).

redukcja-bakterii-grzybow-grafika

2. WARIANT COMFORT PLUS: GWC Z REKUPERACJĄ I OSUSZACZEM DRY R

Osuszanie i chłodzenie budynku jest wspomagane niezależną jednostką DRY R. Urządzenie jest montowane jeszcze przed rekuperatorem. Ma za zadanie przede wszystkim dodatkowo osuszyć zbyt wilgotne powietrze latem.

wybor-gwc-osuszacz

Osuszanie odbywa się poprzez obniżenie temperatury powietrza poniżej punktu rosy i wykroplenie nadmiaru wilgoci.  W pierwszej fazie osuszenie i ochłodzenie gorącego powietrza zewnętrznego jest realizowane w wymienniku gruntowym. Dopiero wstępnie uzdatnione jest kierowane do osuszacza DRY R. GWC PRO-VENT GEO uefektywnia proces osuszania i chłodzenia, podnosząc poziom komfortu w budynku. GWC z osuszaczem daje naturalny mikroklimat w domu, bez uczucia zaduchu i gorąca latem, zatrzymując przyjemną bryzę na dłużej.

3. WARIANT STOP SMOG: GWC Z REKUPERACJĄ I TARCZĄ ANTYSMOGOWĄ

Firma Pro-Vent opracowała system, który nawet w 99,95% oczyszcza napływające do domu powietrze. Tarcza antysmogowa zapewnia stały i kontrolowany dopływ wyłącznie świeżego powietrza pozbawionego zanieczyszczeń, nawet pomimo wysokiego zapylenia PM1, PM2.5 czy PM10. Rozwiązanie polega na zintegrowanej współpracy rekuperatora PRO-VENT oraz elektro- jonizacyjnego filtra antysmogowego CLEAN R.

gwc-tarcza-antysmogowa

Filtr antysmogowy oprócz pyłów wyłapuje i neutralizuje także inne związki chemiczne, bakterie, wirusy i alergeny. Tarcza antysmogowa przede wszystkim dostarcza do budynku wyłącznie powietrze oczyszczone – bez smogu. Dodatkowo zamienia powietrze w rześki powiew dzięki wbudowanej funkcji jonizacji. Zabezpiecza budynek przed napływem zanieczyszczeń także w sposób niekontrolowany (np. poprzez nieszczelności budynku). Tarcza antysmogowa we współpracy z GWC zapewnia wydajną i energooszczędną pracę całego systemu rekuperacji. GWC PRO-VENT GEO uefektywnia proces wentylacji i oczyszczania, maksymalnie ograniczając straty wentylacyjne.

4. WARIANT COMPLEX: GWC Z POWIETRZNĄ POMPĄ CIEPŁA CWU

Gruntowy wymiennik ciepła i rekuperator można również wykorzystać do efektywniejszego przygotowania ciepłej wody użytkowej przez pompę ciepła. Włączenie pompy ciepła CWU do systemu rekuperacji z GWC zapewnia stabilne warunki do jej pracy, co wpływa na lepszą efektywność. Ma to szczególne znaczenie w okresie niskich temperatur zewnętrznych.

gwc-pompa-ciepla-cwu

Natomiast w okresie letnim, wytworzony chłód z pompy ciepła można wykorzystać do dodatkowego ochłodzenia budynku.

GWC PRO-VENT GEO uefektywnia proces przygotowania ciepłej wody użytkowej przez niezależną pompę ciepła w ciągu całego roku.

KORZYŚCI Z ZASTOSOWANIA GWC PRO-VENT GEO

  • Obniżenie kosztów ogrzewania,
  • Najwyższa skuteczność wymiany cieplnej z gruntem,
  • Komfortowy klimat w budynku przez cały rok,
  • Możliwość montażu pod budynkiem (wyjątkowo zwarta budowa urządzenia),
  • Potwierdzone działanie antybakteryjne i antygrzybiczne – naturalnie, zdrowo, bez chemii (np. jonów srebra),
  • Naturalna i optymalna wilgotność niezależnie od pory roku,
  • Pełna rekomendacja ITB i Atest Higieniczny PZH – pewny wyrób,
  • Produkt w pełni bezpieczny dla środowiska naturalnego – nie narusza równowagi ekologicznej.

SKUTECZNOŚĆ GRUNTOWEGO WYMIENNIKA CIEPŁA PRO-VENT GEO

Dzięki bezpośredniemu kontaktowi powietrza z gruntem, podczas ekstremalnych mrozów GWC PRO-VENT GEO potrafi podgrzać je „za darmo” nawet o ponad 20 stopni (!), a także w naturalny sposób je dowilżyć. Z kolei w trakcie ekstremalnych upałów, GWC PRO-VENT  GEO potrafi schłodzić powietrze nawet do +16oC i taki przyjemny chłód nawiewać do pomieszczeń. Dodatkowo, powietrze zostaje w naturalny sposób osuszone, poprawiając uczucie komfortu.

skutecznosc-gwc

PODSUMOWANIE

Wysoki standard energetyczny dla wentylacji mechanicznej jest znacznie trudniejszy do osiągnięcia bez wykorzystania akumulatora energii w postaci gruntowego wymiennika ciepła. GWC PRO-VENT GEO pozwala na efektywne i energooszczędne wykorzystanie możliwości mniej lub bardziej rozbudowanych systemów wentylacji.

Gruntowy Wymiennik Ciepła najwygodniej zamontować już na etapie wykonywania fundamentów (płyty fundamentowej) i umieścić pod budynkiem. Daje to znakomite możliwości rozbudowy systemu o kolejne elementy, które dadzą Użytkownikom czyste powietrze i komfort w budynku przez cały rok.

gwc