EKSPLOATACJA REKUPERATORA

Objaśnienie optymalnych ustawień oraz zasad odpowiedzialnej konserwacji, a także prawidłowa eksploatacja rekuperatora.

JAK CZĘSTO ZMIENIAĆ FILTRY? – PRAWIDŁOWA EKSPLOATACJA REKUPERATORA

W rekuperatorach Pro-Vent, według wyboru Klienta, instaluje się jest jedną z dwóch możliwości kontroli stopnia zabrudzenia filtrów:

 • licznik przydatności filtrów,
 • presostaty filtrów.

W przypadku pierwszego rozwiązania, prawidłowa eksploatacja rekuperatora wymaga wymiany filtrów co ok. 3 miesiące. Liczba dni jest odliczana przez sterownik i następnie sygnalizowana kiedy zbliża się czas wymiany.

W przypadku drugiego rozwiązania urządzenie kontroluje przepływ powietrza przez filtry. Sterownik sygnalizuje więc stan wymagający wymiany w odpowiednim momencie w postaci dedykowanego alarmu.

Należy pamiętać, że powietrze czerpane z zewnątrz zawiera duże ilości kurzu, zatrzymujące się na filtrze. W przypadku nie wymieniania filtrów zgodnie z zaleceniami, po kilku miesiącach zabrudzone filtry skutecznie blokują przepływ powietrza. W efekcie powoduje to spadek wydajności wentylacji.

filtry-plaskie-wymiana-strzalki-eksploatacja-rekuperatora

JAK CZĘSTO CZYŚCIĆ WYMIENNIK CIEPŁA?

Zaleca się kontrolę stanu wymiennika ciepła raz w roku na wypadek przedostania się niewielkich ilości zabrudzeń pomimo zastosowania filtrów. Wymiennik należy płukać przez kilkukrotne, dynamiczne zanurzenie go w wodzie (temperatura wody ok. 45°C) z detergentem (np. płynem do zmywarek). Po wymyciu wymiennik wypłukać w czystej wodzie, wytrzepać nadmiar wody i następnie pozostawić do wyschnięcia.

W przeciwieństwie do popularnych klimatyzatorów, wewnątrz rekuperatora nie dochodzi do zawilgocenia. Nie ma więc ryzyka rozwoju groźniejszych zabrudzeń (jak grzyby/bakterie). Odprowadzanie wilgoci odbywa się bardzo sprawnie za pośrednictwem procesu wykraplania i następnie odprowadzania skroplin na zewnątrz urządzenia.

rekawice-gumowe-pomaranczowe-lezace-na-sobie-eksploatacja-rekuperatora

JAK CZĘSTO ROBIĆ PRZEGLĄD REKUPERATORA I NA CZYM MA POLEGAĆ?

Aby była zapewniona prawidłowa eksploatacja rekuperatora, zaleca się dokonać jego okresowy przegląd przynajmniej raz w roku. Jest to istotne, aby upewnić się, że warunki pracy centrali nie uległy zmianie. W przypadku zabrudzenia poszczególnych elementów, należy je odpowiednio przeczyścić, zapewniając bardziej efektywną pracę urządzenia. Elementy zalecane do sprawdzenia podzielono na wewnętrzne i zewnętrzne.

ELEMENTY WEWNĄTRZ REKUPERATORA

 • Sprawdzić stan zabrudzenia wnętrza centrali.
 • Ponadto sprawdzić stan zabrudzenia wymiennika ciepła.
 • Dodatkowo skontrolować drożność odpływu skroplin.
 • Sprawdzić stan:
  • uszczelek i filtrów centrali (ew. wymienić filtr).
  • elementów automatyki wewnątrz centrali.
  • nagrzewnic kanałowych (sprawdzić ew. zabrudzenie elementów grzejnych).

ELEMENTY NA ZEWNĄTRZ REKUPERATORA

 • Sprawdzić stan zabrudzenia czerpni ściennej, gruntowej oraz wyrzutni (ew. wymienić filtr).
 • Skontrolować wypoziomowanie centrali (pochylenie w kierunku odpływu skroplin).
 • Dodatkowo skontrolować drożność otworów odpływu awaryjnego.
 • Sprawdzić stan:
  • instalacji odpływu skroplin (drożność, brak przecieków).
  • obwodu zasilającego centralę i przewodów elektrycznych.
  • przewodów wentylacyjnych (np. szczelność).
domek-czerwony-dach-lupa-sprawdzanie-eksploatacja-rekuperatora

EKSPLOATACJA REKUPERATORA W OKRESIE GRZEWCZYM (ZIMA)?

W okresie grzewczym zadaniem rekuperatora jest odzysk ciepła z powietrza zużytego i dogrzanie nim powietrza nawiewanego, a także ewentualne dowilżenie. Aby zapewnić optymalne warunki pracy, zaleca się:

 • załączyć na stałe odzysk ciepła (tryb pracy manual, stan załączony),
 • ustawić zadaną temperaturę nawiewu w trybie pracy manualnej lub w programie automatycznym na wymaganym poziomie zapewniającym komfort przebywania w pomieszczeniu,
 • w przypadku sterowania według wilgotności lub zastosowania dodatkowego nawilżacza, ustawić zadaną wilgotność w trybie pracy manualnej lub w programie automatycznym.

trzy-platki-sniegu-sniezynki-szron

EKSPLOATACJA REKUPERATORA W OKRESIE CHŁODNICZYM (LATO)

W okresie chłodniczym zadaniem rekuperatora jest dostarczanie do pomieszczeń przyjemnego chłodu i ewentualne osuszenie powietrza. Aby zapewnić optymalne warunki pracy, zaleca się:

 • ustawić tryb pracy przepustnicy odzysku ciepła na automatyczny według temperatury. Ponadto ustawić żądaną temperaturę nawiewu, powyżej której nastąpi wyłączenie odzysku ciepła,
 • w przypadku zainstalowania chłodnicy, ustawić załączenie chłodzenia co najmniej 2o°C wyższą od temperatury wyłączenia odzysku ciepła.

slonce-piekne-gorace-lato-promienie

CO ZROBIĆ JEŚLI WYDAJE SIĘ, ŻE REKUPERATOR DZIAŁA NIEPRAWIDŁOWO?

Jeśli instalację wykonano poprawnie i dobrano odpowiednie przekroje kanałów do wielkości przepływu powietrza, to urządzenie powinno pracować prawidłowo.

Należy pamiętać o częstej (min. co 3 miesiące) wymianie filtrów, aby centrala nie „dusiła się” i miała odpowiednią skuteczność.

Podczas silnych mrozów będzie dochodziło do czasowego zatrzymania pracy wentylatora na czas niezbędnego rozmrażania wymiennika. Jest to prawidłowe działanie, jednak chwilowo osłabiające skuteczność odzysku ciepła. Dzieje się tak w przypadku jeśli nie posiadamy GWC, nagrzewnicy wstępnej, ani rozmrażania recyrkulacyjnego.

alarm-wykrzyknik-ikona-pomaranczowa