JAK CZĘSTO WYMIENIAĆ FILTR POWIETRZA?

Każdy z nas większość swojego czasu spędza w budynku: w domu, w pracy, szkole, przedszkolu, itd. W związku z tym troska o jakość powietrza, którym oddychamy staje się dla nas co raz ważniejsza. To jest pierwszy i nadrzędny cel wentylacji budynków. Czyli dostarczenie powietrza świeżego o odpowiednich parametrach, a usunięcie zużytego, zanieczyszczonego. Wentylacja mechaniczna z odzyskiem ciepła (rekuperacja) ma tę niezwykle ważną zaletę, że radykalnie zmniejsza ucieczkę ciepła z budynku wraz z usuwanym powietrzem. To z kolei ma realne przełożenie na niższe zużycie energii, czyli po prostu niższe rachunki. Dodatkowo, rekuperatory wyposażone w płytowe wymienniki ciepła (przeciwprądowe, krzyżowe i entalpiczne) pobierają jedynie minimalne ilości energii elektrycznej, niezbędnej do pracy wentylatorów w urządzeniu.

Aby cieszyć się korzyściami, jakie daje rekuperacja należy pamiętać o kilku podstawowych zasadach podczas eksploatacji urządzenia. Zdaje się najważniejszą, ponieważ wykonywaną cyklicznie przez użytkownika, jest wymiana filtrów powietrza. W artykule wyjaśniono co to są filtry powietrza, jak często wymieniać filtr powietrza, co dają i ile kosztują.

jak-zalozyc-filtry-powietrza

CO TO SĄ FILTRY POWIETRZA?

Każda centrala wentylacyjna PRO-VENT MISTRAL wyposażona jest dwa filtry powietrza. Jeden filtr powietrza znajduje się po stronie powietrza świeżego, drugi po stronie powietrza wywiewanego z pomieszczeń. Filtry powietrza zawsze znajdują się przed wymiennikiem do odzysku energii (ciepła i/ lub wilgoci) patrząc od strony przepływającego powietrza.

schemat-centrali-wentylacyjnej-pro-vent-mistral
Schematyczny rysunek centrali wentylacyjnej PRO-VENT MISTRAL.

Filtr powietrza wykonane są z włókniny filtracyjnej o różnej gęstości, strukturze i wielkości. Filtry powietrza mogą różnić się między sobą również skutecznością w wyłapywaniu zanieczyszczeń.

filtr-powietrza-harmonijkowy

Harmonijkowy filtr powietrza

Filtry plisowane o zwiększonej powierzchni wymiany, stosowane w większości rekuperatorów PRO-VENT z wymiennikiem przeciwprądowym.

Klasa filtracji: G4 (ISO Coarse ), F7 (ePM1 55%)

filtr-powietrza-lamelowy

Lamelowy filtr powietrza

Filtry z włókniny filtracyjnej, dla wzmocnienia struktury układane w formie lameli, zbrojone specjalna siatką. Stosowane w wybranych rekuperatorach PRO-VENT o dużej wydajności.

Klasa filtracji: G4 (ISO Coarse)

filtr-powietrza-wloknina

Płaski filtr powietrza

Filtry z włókniny filtracyjnej, stosowane w większości rekuperatorów PRO-VENT z wymiennikiem krzyżowym.

Klasa filtracji: G4 (ISO Coarse)

filtr-powietrza-kasetowy

Kasetowy filtr powietrza

Filtry z włókniny filtracyjnej, zbrojone specjalna siatką i ułożone fabrycznie w specjalnej metalowej kasecie. Stosowane w całej serii central basenowych MISTRAL BSR.

Klasa filtracji: G4 (ISO Coarse)

filtr-powietrza-kanalowy

Wstępny filtr kanałowy

Wkład filtra kanałowego stosowany w puszkach filtracyjnych. Mata filtracyjna zabezpieczona jest siatką z drutu stalowego ocynkowanego.

Klasa filtracji: G4 (ISO Coarse)

CO DAJE, CZYLI JAK SKUTECZNY JEST FILTR POWIETRZA W REKUPERATORZE?

Każdy rodzaj rekuperatora PRO-VENT MISTRAL ma dedykowany dla siebie, najbardziej odpowiedni rodzaj filtra. Standardowo stosuje się włókniny filtracyjne klasy Iso Coarse (G4), które wyłapują między innymi drobiny kurzu, grubszy pył, pyłki traw i drzew. Jednak dla większości urządzeń dostępne są również filtry dokładne ePM1 55% (F7). Mają one wyższą skuteczność i mogą zatrzymywać dodatkowo również roztocza, pył węglowy, częściowo smog i bakterie oraz do 65% drobnego pyłu, spalin.

filtry-w-rekuperatorze-brudny-czysty

JAK CZĘSTO WYMIENIAĆ FILTR POWIETRZA?

W rekuperatorach PRO-VENT MISTRAL instaluje się jedną z dwóch możliwości kontroli stopnia zabrudzenia filtrów. Są to licznik przydatności lub presostaty filtrów. W przypadku pierwszego rozwiązania ilość dni do kolejnej wymiany filtra powietrza jest odliczana przez sterownik rekuperatora. Czas między wymianami wynosi 90 dni. Informacja o konieczności wymiany pojawia się na manipulatorze. W przypadku drugiego rozwiązania, czyli presostatów, to rekuperator pilnuje rzeczywisty stan stopnia zabrudzenia filtrów. Sterownik sygnalizuje konieczność wymiany filtra wtedym gdy są one rzeczywiście brudne.

Należy pamiętać, że zabrudzone filtry w rekuperatorze mogą skutecznie blokować przepływ powietrza przez urządzenie. W efekcie powoduje to spadek wydajności wentylacji. Modele rekuperatorów z wymiennikiem entalpicznym PRO-VENT MISTRAL HOME posiadają filtry w standardzie LongLIFE, które wydłużają czas między wymianą nawet 4-krotnie. To oznacza, że można je wymieniać nawet jedynie jeden raz w roku. Dzieje się tak, ponieważ filtry powietrza mają bardzo dużą powierzchnię i powiększoną grubość co przekłada się na zwiększoną chłonność i dłuższą trwałość.

filtr-powietrza-long-life-do-rekuperatora-pro-vent-mistral-home
Filtr w standardzie LongLIFE o wydłużonej żywotności.

JAK ZAŁOŻYĆ FILTRY POWIETRZA?

Wymiana i założenie filtrów w rekuperatorach PRO-VENT MISTRAL jest bardzo intuicyjna i możliwa do wykonania przez Użytkownika urządzenia. Dokładny opis procedury dostępny jest w instrukcji obsługi urządzenia, który można znaleźć TUTAJ.

ILE KOSZTUJĄ FILTRY POWIETRZA DO REKUPERACJI?

W standardowych, typowych warunkach filtry powietrza należy wymieniać 4 razy w roku. Oczywiście, ta częstotliwość nie dotyczy filtrów w standardzie LongLIFE. Niemniej, jeszcze przed zakupem centrali wentylacyjnej, warto sprawdzić ile kosztują filtry powietrza. Firma PRO-VENT przykłada dużą wagę do tego, aby tak projektować urządzenia by wyróżniały się najwyższą jakością, najwyższą energooszczędnością ale również możliwie najniższymi kosztami eksploatacyjnymi.

baner-eksploatacja-rekuperatora-ceny-filtrow-rekuperatorow-pro-vent

POZNAJ WSZYSTKIE MODELE REKUPERATORÓW MISTRAL