JAK CZĘSTO ZMIENIAĆ FILTRY W REKUPERATORZE, ILE KOSZTUJĄ I JAKĄ MAJĄ SKUTECZNOŚĆ?

Decydując się na system wentylacji mechanicznej (rekuperacji) wybieramy podwyższony komfort i lepszą jakość powietrza. Jednocześnie dbając o zmniejszenie ucieczki ciepła przez wentylację na zewnątrz. Każda niekontrolowana ucieczka ciepła (przez słabo zaizolowane lub duże powierzchnie przegród, niekontrolowaną wentylację, itd.) wiąże się z wyższym zużyciem energii do ogrzewania, a to pociąga za sobą wyższe rachunki.

Kiedy już jesteśmy posiadaczami rekuperatora możemy wentylować budynki w sposób kontrolowany. Czyli, na przykład zwiększać wydajność wentylacji podczas spotkań, zmniejszać kiedy nikogo w domu nie ma. Panować nad temperaturą nawiewu jeśli system jest wyposażony w nagrzewnice, wymusić wietrzenie przy załączonym okapie kuchennym, podłączyć wentylację z automatyką domu inteligentnego, itd.

Żeby cieszyć się korzyściami jakie daje rekuperacja należy pamiętać o kilku podstawowych zasadach eksploatacyjnych. Zdaje się najważniejszą bo wykonywaną cyklicznie przez użytkownika jest wymiana filtrów w rekuperatorze.

klasyfikacja-filtrów-powietrza
Wymiana filtrów powietrza w rekuperatorze jest bardzo prosta i intuicyjna.

JAK CZĘSTO ZMIENIAĆ FILTRY W REKUPERATORZE?

W rekuperatorach Pro-Vent instaluje się jedną z dwóch możliwości kontroli stopnia zabrudzenia filtrów. Są to licznik przydatności lub presostaty filtrów.

W przypadku pierwszego rozwiązania liczba dni do kolejnej wymiany jest odliczana przez sterownik rekuperatora. Czas między kolejnymi wymianami wynosi 90 dni, a informacja pojawia się na manipulatorze.

W przypadku drugiego rozwiązania rekuperator kontroluje jak wygląda przepływ powietrza przez filtry. W tym rozwiązaniu sterownik sygnalizuje stan wymagający wymiany wtedy kiedy filtry są rzeczywiście brudne.

Zabrudzone filtry w rekuperatorze mogą skutecznie blokować przepływ powietrza. W efekcie powoduje to spadek wydajności wentylacji.

filtry-powietrza

JAK DOKŁADNE SĄ FILTRY W REKUPERATORZE?

Świeże powietrze zewnętrzne kanałem wlotowym zasysane jest do wnętrza urządzenia, gdzie przechodzi przez filtr, a dalej kierowane jest na wymiennik do odzysku ciepła. Filtry w rekuperatorze znajdują się po stronie czerpni oraz po stronie powietrza wywiewanego, zawsze przed wymiennikiem ciepła.

Każdy rodzaj rekuperatora PRO-VENT MISTRAL ma dedykowane dla siebie, najbardziej odpowiedni rodzaj filtra. Standardowo stosuje się włókniny filtracyjne klasy Iso Coarse 90% (G4), które wyłapują między innymi drobiny kurzu, grubszy pył, pyłki traw i drzew. Jednak dla większości urządzeń dostępne są również filtry dokładne ePM1 65% (F7). Mają one wyższą skuteczność i mogą zatrzymywać dodatkowo również roztocza, pył węglowy, częściowo smog i bakterie oraz do 65% drobnego pyłu, spalin.

filtry-w-rekuperatorze-brudny-czysty
Czysty i zabrudzony filtr powietrza klasy Iso Coarse (G4) po około 3 miesiącach eksploatacji.

ILE KOSZTUJĄ FILTRY DO REKUPERACJI?

Filtry w rekuperatorze należy wymieniać cyklicznie, co około 3 miesiące czyli 4 razy w roku. Natomiast filtry dokładne mogą wymagać częstszej wymiany, nawet raz w miesiącu w okresach silnego zapylenia powietrza zewnętrznego. Warto więc sprawdzić jak będą kształtować się koszty eksploatacyjne związane z wymianą filtrów w ciągu roku.

baner-eksploatacja-rekuperatora-ceny-filtrow-rekuperatorow-pro-vent

CZY FILTRY W REKUPERATORZE USUWAJĄ SMOG I ALERGENY?

Filtry włókninowe, które stosuje się w rekuperatorach PRO-VENT MISTRAL to filtry zgrubne lub filtry dokładne (wybrane modele). Najczęsciej wybierane przez Klientów, filtry zgrubne ISO Coarse 90% (G4) nie usuwają smogu, natomiast mogą częściowo zatrzymać niektóre pyłki roślin. Filtry dokładne ePM1 65% (F7) mogą tylko częściowo usuwać drobniejszy pył PM2,5 będący składnikiem smogu czy pyłki roślin będące przyczyną alergii wziewnych oraz do około 65% pyłu PM1.

Widać więc, że im dokładniejszy, czyli gęstszy jest filtr włókninowy tym mniejsze zanieczyszczenia zatrzymuje. To, że filtr włókninowy zatrzymuje mniejsze zanieczyszczenia oznacza, że wymaga również częstszej wymiany. Dodatkowo, mocno zabrudzony generuje duże opory dla przepływającego powietrza wentylacyjnego. To z kolei wiąże się z większym hałasem oraz wyższym zużyciem energii elektrycznej. Co więcej, nie usunie on 100% zanieczyszczeń, uciążliwych zapachów czy szkodliwych gazów.

elektrofiltr-cleanr-z-rekuperatorem-mistral-pro-vent
Tarcza antysmogowa, czyli pełna współpraca rekuperatora PRO-VENT MISTRAL z elektrycznym oczyszczaczem powietrza PRO-VENT CLEAN R.

Rozwiązaniem, które usunie smog i alergeny wziewne dostające się do systemu wentylacyjnego jest elektryczny filtr powietrza PRO-VENT CLEAN R . Połączenie wybranych modeli rekuperatorów MISTRAL z elektro- jonizacyjnym filtrem powietrza PRO-VENT CLEAN R tworzy barierę, która nawet w 99,95% oczyszcza napływające do budynku powietrze. Tarcza antysmogowa nie tylko wyłapuje i neutralizuje związki chemiczne, pyły, bakterie, wirusy i alergeny.  Co równie istotne, tarcza antysmogowa pilnuje aby do budynku nie przedostawały się zanieczyszczenia bezpośrednio z zewnątrz, np. przez nieszczelności. To z kolei oznacza, że budynek jest wypełniony świeżym i czystym powietrzem, wolnym od smogu. Co więcej, zastosowane rozwiązania energooszczędne zapewniają możliwie niskie zużycie energii elektrycznej oraz wysoki odzysk ciepła.

baner-eksploatacja-rekuperatora-pro-vent-mistral
pro-vent-medal-doswiadczenie-w-rekuperacji