JAK ZAOSZCZĘDZIĆ NA RACHUNKACH ZA PRĄD I OGRZEWANIE, STOSUJĄC REKUPERATOR Z GRUNTOWYM WYMIENNIKIEM CIEPŁA?

Organizm ludzki najlepiej funkcjonuje wtedy, gdy nie odczuwa zimna ani gorąca. Wymaga to utrzymania stałej temperatury i wilgotności powietrza w pomieszczeniach. Niestety w naszym klimacie osiągnięcie optymalnej temperatury coraz częściej staje się trudne. W okresie jesienno-zimowym nie możemy obejść się bez dogrzewania pomieszczeń. Z kolei gdy przychodzi lato, temperatura coraz częściej sięga tropikalnej. Z tego powodu trudno jest obyć się bez wydajnego systemu chłodzącego powietrze. Zarówno ogrzewanie powietrza zimą, jak i tradycyjne chłodzenie latem z wykorzystaniem klimatyzatorów, wymaga sporych nakładów energii. Nowoczesne systemy wentylacyjne są oparte o naturalne chłodzenie powietrza. Dzieje się to za pomocą gruntowego wymiennika ciepła, który może znacznie ograniczyć ilość zużywanej energii.

Zalety instalacji gruntowego wymiennika ciepła i rekuperatora

By powietrze było efektywnie wymieniane, nowoczesne budynki wymagają coraz wydajniejszych układów wentylacji. Energooszczędne i ekologiczne budownictwo jest nastawione na ograniczenie zużycia energii i paliw wykorzystywanych do ogrzewania wnętrz. W efekcie budynki stają się szczelne, co ogranicza naturalną wymianę powietrza. Z jednej strony dzięki temu łatwiej jest utrzymać stały poziom temperatury w obiekcie, z drugiej – w budynku może pojawić się wilgoć. Sprawna wentylacja redukuje nie tylko to ryzyko. To także ochrona przed czadem.

Mając to na uwadze, inwestorzy coraz chętniej montują centrale wentylacyjne z wymiennikami ciepła, czyli rekuperatory. Dzięki tym urządzeniom energia ze zużytego powietrza jest odzyskiwana. W pewnym zakresie wymuszają one również obieg wymiany powietrza w obiekcie. Gwarantuje to stałe dostarczanie do wnętrz odpowiedniej ilości świeżego, wstępnie ogrzanego lub schłodzonego powietrza. Latem utrzymanie komfortu wymaga jednak zastosowania dodatkowych rozwiązań. Przykładem są płytowe gruntowe wymienniki ciepła, które obniżają temperaturę powietrza nawiewanego do wnętrza budynku.

Rewelacyjnym rozwiązaniem jest połączenie rekuperacyjnych centrali wentylacyjnych z płytowym gruntowym wymiennikiem ciepła (GWC). Stosując taki układ, użytkownik zyskuje:

  • kontrolę nad ilością świeżego powietrza nawiewanego do wnętrz,
  • możliwość oczyszczania powietrza nawiewanego do wnętrz poprzez filtry rekuperatorów i klimatyzatorów,
  • możliwość odzysku energii ze zużytego powietrza odprowadzanego na zewnątrz budynku,
  • praktycznie bezkosztowe chłodne powietrze w okresie lata,
  • ograniczenie kosztów ogrzewania zimą.

Zalet zastosowania GWC w układzie z rekuperatorem jest znacznie więcej. Dzięki wymuszonemu obiegowi powietrza skutecznie eliminowana jest wilgoć. Ta zwykle znajduje podatny grunt w szczelnych pomieszczeniach. Do świadomości inwestorów najlepiej przemawiają jednak oszczędności wynikające z zastosowania takiego zestawu urządzeń.

Jak ograniczyć zużycie energii, stosując rekuperator z gruntowym wymiennikiem ciepła?

Rekuperator to centrala wentylacyjna z wymiennikiem ciepła. Urządzenia tego typu są wyposażone w wentylatory, które wymuszają obieg powietrza w pewnym zakresie. Znacznie poprawia to tempo jego wymiany w porównaniu do działania tradycyjnej wentylacji grawitacyjnej. Oprócz tego wymiennik ciepła w rekuperatorze zapewnia wymianę energii pomiędzy powietrzem wywiewanym i nawiewanym.

Dzięki zastosowaniu takiego rozwiązania zimą do wnętrza trafia wstępnie ogrzane świeże filtrowane powietrze. Znacząco ogranicza to koszty ogrzewania. Z kolei latem rekuperator może chłodzić powietrze we wnętrzu. Warunkiem jest jednak to, że wewnątrz wentylowanych pomieszczeń musi być ono znacznie chłodniejsze niż powietrze na zewnątrz. W upalne letnie miesiące nietrudno o taki scenariusz. W takich warunkach potrzebujemy raczej gruntowego wymiennika ciepła, który będzie w stanie obniżyć temperaturę w pomieszczeniach do komfortowego poziomu.

Zarówno ciągłe chłodzenie, jak i ogrzewanie wymagają zużycia znacznych ilości energii. Sytuacja jest jednak inna, jeśli w układzie z rekuperatorem zastosujemy gruntowy wymiennik ciepła. Ułatwia on utrzymanie komfortowej temperatury we wnętrzu poprzez wykorzystanie dużych ilości energii z gruntu. Dzięki pełnej współpracy rekuperatora z gruntowym wymiennikiem ciepła na utrzymanie komfortowej temperatury we wnętrzu w czasie upalnych dni zużywa się dużo mniej energii. Jednocześnie do budynku dostarcza się przy tym świeże i oczyszczone powietrze. Gruntowy wymiennik ciepła w sposób naturalny oczyszcza napływające do budynku powietrze z zarodników bakterii i grzybów. To z kolei oznacza, że powietrze z GWC jest czystsze niż na zewnątrz.

Bezpieczeństwo potwierdzone certyfikatem. System uzyskał Rekomendację Techniczną ITB 1239/2017 oraz atest higieniczny BK/K/001/01/2019.