Ciepło dostarczane przez kominek może być rozprowadzone po domu przez rekuperator. Jak w takim razie poradzić sobie z połączeniem tych dwóch urządzeń?
KOMINEK JAKO OSOBNY UKŁAD
Rozwiązaniem najlepszym pod względem sterowalności jest niezależny od wentylacji układ kanałów rozprowadzających powietrze kominkowe. Ilości powietrza, średnice kanałów, usytuowanie nawiewników, a także wywiewników ustala się dla poszczególnych pomieszczeń niezależnie od wymogów wentylacyjnych. Podobnie robi się z końcową regulacją przepływów.
KOMINEK I REKUPERATOR JAKO JEDEN UKŁAD
Możemy także doprowadzić ciepłe powietrze do wszystkich wentylowanych pomieszczeń kanałami wentylacji nawiewno–wywiewnej. Sposób ten jednak jest dopuszczalny w sytuacji, gdy kominek pełni jedynie funkcję wspomagania podstawowego układu grzewczego. W takim przypadku należy zastosować dodatkowy wentylator kominkowy o odpowiednio dużej wydajności (najlepiej regulowanej). Wentylator ten wprowadza do obiegu świeżego powietrza dodatkowe powietrze recyrkulacyjne z przestrzeni grzewczej kominka. Większa wydajność wentylatora zapewnia lepsze rozprowadzenie ciepła. W efekcie wyrównuje temperatury w poszczególnych pomieszczeniach.
KOMINEK I REKUPERATOR – WAŻNE ZASADY
W powyższym przypadku należy pamiętać, że:
GDY PRACUJE KOMINEK WŁĄCZ REKUPERATOR
Rekuperatora nie wolno wyłączać jeśli ogrzewanie kominkiem pracuje.
To dlatego że gorące powietrze mogłoby cofnąć się do centrali i
spowodować jej uszkodzenie.
Moce wentylatorów „w kominku” i centrali wentylacyjnej powinny być zbliżone, aby układ pracował bez zakłóceń.
Należy ustalić czy kominek z systemem rozprowadzającym ma pracować jako podstawowy układ grzewczy domu. Jeśli tak, rozsądne będzie zlecenie projektu i wykonania firmie profesjonalnie zajmującej się ogrzewaniem nadmuchowym.
POWIETRZE DO SPALANIA
Zbyt mała ilość powietrza do spalania to najczęstszy powód złego funkcjonowania kominków. Kominki z wkładami zużywają do spalania od 6 do 8 m3 powietrza na godzinę. Natomiast kominki otwarte nawet od 200 do 1000 m3.
Jeśli w domu są nieszczelne okna i drzwi, to powietrze zasysane przez kominek może się dostać tymi właśnie nieszczelnościami. Natomiast w domach ze szczelnymi oknami jednym ze sposobów na dostarczenie wystarczającej ilości powietrza do spalania jest wykonanie specjalnego kanału. Kanałem tym powietrze będzie napływać do kominka bezpośrednio z zewnątrz budynku. Wentylacja mechaniczna nawiewno-wywiewna powinna być tak zbilansowana, by zapewnić więcej powietrza nawiewanego niż wyciąganego.