Idealny klimat w Twoim domu

provent-mistral-home-pc-otwierajace

Centrala wentylacyjna ze zintegrowanym modułem pompy ciepła MISTRAL HOME PC zapewnia doskonały, automatycznie regulowany komfort i zdrowy klimat w pomieszczeniach w ultraenergooszczędny sposób i to przez przez cały rok.

MISTRAL HOME PC przeznaczona jest do budynków mieszkalnych o powierzchni do ok. 200 m2.

Centrala wentylacyjna ze zintegrowanym modułem pompy ciepła MISTRAL HOME PC dostarcza do budynku świeże, czyste powietrze o odpowiedniej temperaturze, dostosowanej do warunków panujących na zewnątrz. Co to oznacza w praktyce? W okresach niskich temperatur zewnętrznych MISTRAL HOME PC podgrzewa powietrze nawiewane do budynku, latem zaś ochładza i osusza ciepłe i wilgotne powietrze zewnętrzne dbając o odpowiednią temperaturę w pomieszczeniach.

Funkcje:

wentylacja-wentylator-w-ruchu_200px

wentylacja

wentylacja-ogrzewanie-powietrzne_200px

ogrzewanie powietrze

wentylacja-chlodzenie-powietrzne_200px

chłodzenie powietrze

wentylacja-nawilzenie_200px

nawilżanie powietrza zimą i osuszanie latem

wentylacja-działanie-antybakteryjne_200px

działanie antybakteryjne (GWC)

wentylacja-cicha-praca_200px

cicha praca

wentylacja-przyjazne-dla-środowiska_200px

przyjazny dla środowiska

Zobacz jak to działa

Główne zalety

Oszczędność energii

Innowacyjna funkcja przygotowania powietrza wentylacyjnego dzięki zastosowaniu dwuetapowego odzysku ciepła i chłodu w niezwykle wydajny sposób oszczędza energię zimą i latem.

Ogrzewanie pomieszczeń realizowane jest przez nadmuch ciepłego powietrza wentylacyjnego. Chłodzenie pomieszczeń następuje poprzez free-cooling oraz pracę pompy ciepła typu powietrze-powietrze.

SCOP-7-mistral-home-z-pompa-ciepla-provent

Zastosowany w urządzeniu entalpiczny wymiennik ciepła zapewnia wysoki odzysk ciepła oraz wilgoci z powietrza zużytego, a wentylatory typu EC o małym zużyciu energii gwarantują niskie koszty eksploatacyjne tłoczenia powietrza.

W centralach zastosowano powietrzne pompy ciepła, które w połączeniu z wymiennikiem entalpicznym stanowią źródło niezwykle taniej energii.

Powietrzna pompa ciepła ogrzewa powietrze nawiewane do pomieszczeń praktycznie nieprzerwanie w ciągu całego sezonu grzewczego, stanowiąc doskonałe uzupełnienie podstawowego systemu grzewczego.

Centrala wentylacyjna z modułem pompy ciepła MISTRAL HOME PC ogranicza zużycie energii przez podstawowy system grzewczy o 50% do nawet ponad 80%, zależnie od zapotrzebowania budynku.

MISTRAL HOME PC może pokryć nawet 80% zapotrzebowania na ciepło, dostarczając tanią i ekologiczną energię grzewczą poprzez nadmuch ciepłego powietrza do wszystkich wentylowanych pomieszczeń.

W porze letnich upałów, gdy zachodzi potrzeba dostarczania znacznych ilości chłodu oraz osuszania powietrza świeżego, centrala wentylacyjna z modułem pompy ciepła MISTRAL HOME PC poprzez modulowany by-pass nawiewa chłodne powietrze bezpośrednio z zewnątrz lub z gruntowego wymiennika ciepła. Dodatkowo pompa ciepła może załączać się w trybie chłodzenia. Tryb ten działa automatycznie na podstawie wskazań czujnika powietrza w budynku.

MISTRAL HOME PC 350EC – podstawowe dane

MISTRAL HOME PC 350EC

ze zintegrowanym modułem PC

rekuperator-mistral-home-pc-z-pompa-ciepla-wykres-cop-temperatura-nawiewu
rekuperator-mistral-home-pc-z-pompa-ciepla-wykres-moc-grzewcza
legenda-wykresy-cop-temp-moc-mistral-home-pc
Strumień powietrzaTemperatura nawiewuCOP HOME z modułem PCCOP moduł PCMoc grzewcza
[m3/h][oC][-][-][W]
175404,53,01200
200384,83,11240
245355,23,41300
300325,73,71360
3503164,01400

Najwyższa jakość powietrza

Jakość powietrza w budynku jest ściśle związana z jego ilością. Tylko komfortowe strumienie powietrza wentylacyjnego pomagają utrzymać jego najwyższą jakość. Stosując ultraenergooszczędne rozwiązanie jakim jest centrala wentylacyjna z modułem pompy ciepła MISTRAL HOME PC można wentylować pomieszczenia dużymi ilościami powietrza.

mistral-home-pc-najwyzsza-jakosc-powietrza-pro-vent-z-pompa-ciepla
Filtry-long-life-mistral-home-pc-z-modulem-pompy-ciepla

O najwyższą jakość powietrza dbają również skuteczne filtry w standardzie LongLIFE. Filtry powietrza mają bardzo dużą powierzchnię i powiększoną grubość co przekłada się na zwiększoną chłonność i dłuższą trwałość.

W okresie zimowym głównym negatywnym zjawiskiem ograniczającym jakość komfortu jest zbyt niska wilgotność powietrza w pomieszczeniach. W normalnych warunkach zimne zewnętrze powietrze zawiera tak niewiele wilgoci, że nadmierna suchość w budynkach jest zjawiskiem powszechnym.

Negatywny wpływ zbyt suchego powietrza na organizm człowieka jest oczywisty. Zmniejszenie intensywności wentylacji w okresach niskich temperatur zewnętrznych ogranicza spadek wilgotności powietrza w pomieszczeniach. Odbywać się to jednak może kosztem pogorszenia wszystkich pozostałych jakościowych parametrów powietrza. Rośnie wtedy zawartość tlenku i dwutlenku węgla, zwiększa się stężenie nieobojętnych dla zdrowia czy wręcz toksycznych substancji uwalnianych z materiałów budowlanych budynku i elementów wyposażenia. Zapachy kuchenne mieszają się z innymi lotnymi wyziewami i pyłami.

MISTRAL HOME PC rozwiązuje ten problem w dwojaki sposób. Po pierwsze umożliwia wentylowanie budynku komfortowymi ilościami powietrza. Po drugie entalpiczny wymiennik ciepła odzyskuje zimą wilgoć z powietrza usuwanego, w wyjątkowy sposób dowilżając świeże powietrze nawiewane do budynku.

Powietrze wentylacyjne zapewnia:

 • warunki zdrowotno-higieniczne,
 • energię do ogrzewania,
 • energię do chłodzenia.

Montaż plug&play

montaz-plug&play-mistral-home-pc

Moduł pompy ciepła montuje się bezpośrednio na centrali wentylacyjnej. Po podłączeniu przewodem oba urządzenia są gotowe do pracy.

Kształtowanie komfortu

Głównym medium, które kształtuje poziom komfortu wewnątrz pomieszczeń jest właśnie powietrze.

Dlatego tak ważne są parametry:

 • ilość świeżego powietrza,
 • prędkość, kierunek przepływu,
 • temperatura,
 • wilgotność,
 • “czystość” biologiczna, chemiczna, mechaniczna,
 • jonizacja.

Z tego najbardziej znaczącym kryterium decydującym o jakości jest ilość świeżego powietrza. Z centralą wentylacyjną z modułem pompy ciepła MISTRAL HOME PC możesz pozwolić sobie na wentylowanie budynku komfortowymi ilościami powietrza.

Dlaczego? Dlatego, że w tym systemie dostarczasz po prostu tanią energię grzewczą i chłodniczą.

Przyjazne dla środowiska

ikona-czynnik-R-290

Moduł pompy ciepła działa w oparciu o najbardziej ekologiczny, naturalny gaz jakim jest propan.

Wartość GWP (Global Warming Potencial), czyli potencjału tworzenia efektu cieplarnianego dla propanu wynosi jedynie 3. Dla porównania, wskaźnik ten dla powszechnie stosowanego czynnika R410A wynosi 2088, co ma bezpośrednie przełożenie na zwiększony „ślad węglowy” budynku.

Dlaczego warto wybrać MISTRAL HOME PC?

mistral-home-pc-pomieszczenie-techniczne
 • doskonały komfort przez cały rok,
 • świeże i czyste powietrze,
 • ogrzewanie nadmuchowe,
 • chłodzenie powietrza free-cooling oraz moduł pompy ciepła,
 • dowilżanie powietrza zimą i osuszanie latem,
 • przyjazny dla środowiska,
 • zintegrowany system sterowania,
 • plug&play – prosta instalacja bez certyfikatu F-gaz,
 • energia grzewcza w 50% ÷ 80% dostarczana przez MISTRAL HOME PC, czyli z taniego źródła. Pozostałe zapotrzebowanie dostarcza podstawowy system grzewczy,
 • wysoki odzysk ciepła i wilgoci ogranicza całkowite zapotrzebowanie cieplne domu,
 • filtry powietrza w standardzie LongLIFE,
 • brak jednostki zewnętrznej.

Zintegrowany system sterowania

 • Prosty w obsłudze i intuicyjny manipulator ścienny RC7
 • TUTAJ LISTA DO UZUPEŁNIANIA I SPRAWDZENIA
pro-vent-sterownik-manipulator-RC7

Pozwól, żeby jeden system sterowania zadbał o odpowiednie parametry klimatu i najwyższy komfort w domu.

Intuicyjny manipulator ścienny odpowiada za sterowanie wentylacją, ogrzewaniem powietrznym i chłodzeniem. Parametry powietrza i temperatury są wstępnie zaprogramowane, jednak zawsze możesz je modyfikować pod swoje potrzeby.

Wentylacja bioklimatyczna z płytowym gruntowym wymiennikiem ciepła PRO-VENT

Zrównoważony i ekologiczny system wentylacyjny w oparciu o centralę wentylacyjną z modułem pompy ciepła MISTRAL HOME PC oraz płytowy gruntowy wymiennik ciepła dba o najwyższą efektywność energetyczną, najwyższy komfort i najwyższą jakość powietrza. Zastosowane rozwiązania sprawiają, że eksploatacja budynku jest niezwykle tania i w pełni ekologiczna.

Gruntowy wymiennik ciepła firmy Pro-Vent jest wymiennikiem powietrznym, co oznacza, że to powietrze wentylacyjne magazynuje energię chłodu (zimą) oraz ciepła (latem) w GWC.

Powietrze wentylacyjne zasysane jest przez czerpnię terenową (1), wyposażoną  w filtr o bardzo dużej czynnej powierzchni i kanałem dystrybucyjnym doprowadzane pod płyty GWC (2), gdzie zachodzi wymiana energii ciepła, chłodu oraz wilgoci. Powietrze wentylacyjne prowadzone jest kanałem do centrali wentylacyjnej (3). MISTRAL HOME PC odpowiada za kolejny, dwustopniowy etap odzysku ciepła lub chłodu i drugi etap filtracji powietrza. Powietrze wentylacyjne o dopasowanych do wymagań parametrach klimatu zostaje rozprowadzone całym budynku (4).

gwc-wentylacja-bioklimatyczna-pro-vent

Płytowe gruntowe wymienniki ciepła montuje się pod ziemią – obok budynku lub pod nim. Płytowe GWC można montować w obrysie fundamentowym lub pod płytą fundamentową. Poza budynkiem GWC może znajdować się pod terenem zielonym, a także pod parkingiem, podjazdem, tarasem itp.

Płytowy gruntowy wymiennik ciepła zbija wszystkie ekstrema temperatur zewnętrznych

Temperaturę powietrza zewnętrznego charakteryzują duże wahania w cyklach dobowych oraz w ujęciu rocznym. Latem, chwilowe temperatury powietrza mogą przekraczać +30oC, zimą zaś, w drugą stronę, nawet poniżej -20oC.

Te ekstremalnie wysokie oraz ekstremalnie niskie temperatury sprawiają, że drastycznie rośnie zapotrzebowanie na energię grzewczą lub chłodniczą. W ostatnim czasie szczególnie zwracamy uwagę na wysokie temperatury latem, które w szybkim tempie nagrzewają pomieszczenia, w których przebywamy. Aby je schłodzić zużywamy więcej energii (elektrycznej), a to może sporo kosztować.

Co to oznacza w praktyce?

Oszczędności

Ponieważ system wentylacyjno- grzewczo- klimatyzacyjny pobiera powietrze o względnie stałej temperaturze w ciągu całego roku. Dzięki temu nie zużywa energii na jego wstępne podgrzanie zimą oraz skuteczne ochłodzenie latem. To z kolei przekłada się na niższe rachunki.

roczna-wydajnosc-energetyczna-plytowego-gwc

Najlepsza efektywność energetyczna systemu wentylacyjnego, grzewczego i klimatyzacyjnego

ikona-green-ventilation

Nasze produkty i systemy są zawsze spójne z zasadami dotyczącymi zrównoważonego rozwoju. Efektywność energetyczna jest kluczowa dla naszych rozwiązań, które umożliwiają coraz niższe zużycie energii w budynku, w efekcie prowadząc do ograniczenia emisji gazów cieplarnianych.

Energia pozyskana z gruntowego wymiennika ciepła to zielona, naturalna, odnawialna energia płytkich warstw gruntu podziemnego magazynu energii, która jest w całości wykorzystana przez centralę wentylacyjną. Co więcej, poprawia ona sprawność procesów zachodzących wewnątrz centrali z modułem pompy ciepła co sprawia, że jej efektywność jest najlepsza.

Oprócz tego, system zapewnia najwyższą jakość powietrza w pomieszczeniach, komfort i minimalny wpływ na potencjał tworzenia efektu cieplarnianego.

Sprawdź ilość energii uzyskiwanej przez bezprzeponowy gruntowy wymiennik ciepła PRO-VENT dla zadanego przepływu powietrza:

MISTRAL HOME PC we współpracy z GWC eliminuje straty wentylacyjne – ucieczkę ciepła wraz z powietrzem wentylacyjnym

Zastosowanie gruntowego wymiennika ciepła podnosi sprawność całego procesu rekuperacji. Dzięki temu, że jest on niezwykle efektywny, redukuje straty wentylacyjne w maksymalnym stopniu. To z kolei oznacza, że budynek można wentylować dużymi, komfortowymi ilościami powietrza, bez obaw o koszty.

Redukcja strat wentylacyjnych (przykład):

brak odzysku ciepła
rekuperacja
GWC + rekuperacja

Gruntowy wymiennik ciepła zapewnia praktycznie bezkosztowe chłodzenie latem

Co równie ważne, budynek jest chłodzony świeżym powietrzem zewnętrznym, czyli zdrowo. Zastosowanie GWC w okresie lata daje więc podwójną korzyść.

0%

Szczytowe zapotrzebowanie na chłód pokrywa MISTRAL HOME PC. Kiedy skutecznie ochłodzone powietrze w płytowym gruntowym wymienniku ciepła trafi do modułu pompy ciepła zostaje ochłodzone do temperatury np. +12oC.

Bowiem tylko takie połączenie gwarantuje najlepszą możliwą skuteczność schładzania świeżego powietrza wentylacyjnego.

Potwierdzone działanie prozdrowotne

Płytowy gruntowy wymiennik ciepła posiada unikalne właściwości prozdrowotne. Pod powierzchnią GWC zachodzi naturalne oczyszczanie powietrza z bakterii i grzybów. Proces ten jest w 100% naturalny, bez potrzeby stosowania jakichkolwiek środków chemicznych, np. jonów srebra.

REDUKCJA STĘŻENIA

86%

bakterii

97%

grzybów

NIZP-atest-PZH

B-BK-60212-0177/21, ważny do 2026.05.20

W kierunku neutralności klimatycznej

mistral-home-pc-front-rekuperator-z-pompa-ciepla

Systemy wentylacji mechanicznej z modułami pompy ciepła współpracujące z płytowymi gruntowymi wymiennikami ciepła są krokiem milowym w kierunku ultra niskoenergetycznych budynków ponieważ:

 • realnie ograniczają emisję gazów cieplarnianych,
 • są rozwiązaniami o niskim śladzie węglowym,
 • radykalnie ograniczają ucieczkę ciepłego powietrza z budynku (czyli tzw. straty wentylacyjne),
 • dostarczają praktycznie bezkosztowy chłód w okresie letnich upałów,
 • dostarczają tanią, zieloną energię grzewczą zimą,
 • sprzyjają w tworzeniu idealnego komfortu przez cały rok,
 • dbają o najwyższą jakość powietrza.

Od 2030 roku wszystkie nowe budynki muszą być zeroemisyjne, a istniejące zmodernizowane. Dotyczy to zarówno mieszkalnych, jak i użyteczności publicznej. Tak stanowi nowelizacja dyrektywy o efektywności energetycznej budynków, przyjęta przez Parlament Europejski 12 marca 2024 r, której głównym celem jest ograniczenie zużycia energii elektrycznej oraz emisji gazów cieplarnianych do atmosfery.

Kalkulator Płać Mniej!

Sprawdź ile zyskasz zimą i latem stosując naszą centralę wentylacyjną z modułem pompy ciepła MISTRAL HOME PC oraz niezawodny płytowy gruntowy wymiennik ciepła.

Mniejsze zużycie energii

Czas na przemyślane działania polegające na wprowadzeniu rozwiązań, które przełożą się na mniejsze zużycie energii przy zachowaniu maksymalnego komfortu użytkowników.

Zastosowanie wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła we współpracy z GWC i pompą ciepła gwarantuje najwyższy komfort przebywania oraz najwyższą energooszczędność.