REKUPERACJA CZY KLIMATYZACJA? JAKIE SĄ NAJWAŻNIEJSZE RÓŻNICE MIĘDZY REKUPERATOREM, A KLIMATYZATOREM?

Według książkowej definicji klimatyzacja jest procesem uzdatniania powietrza, który polega na utrzymaniu na odpowiednim poziomie temperatury, wilgotności, wymiany powietrza i jego czystości. Jednak w języku potocznym klimatyzacja kojarzy się z chłodzeniem pomieszczeń za pomocą popularnie stosowanych klimatyzatorów.

Rekuperacja, czyli wentylacja mechaniczna z odzyskiem ciepła jest procesem nawiewu i wywiewu powietrza wspomaganym przez zasilane elektrycznie urządzenia. Jednocześnie odzyskiwana jest energia z powietrza wywiewanego i przekazywana do powietrza nawiewanego. Innymi słowy rekuperator dostarcza w sposób ciągły wstępnie ogrzane, świeże powietrze w komfortowej ilości. Tym samym dbając o zdrowe warunki i dobrą jakość powietrza.

rekuperacja-klimatyzacja-pro-vent-centrala-podwieszona
System rekuperacji w oparciu o niewielki, płaski rekuperator PRO-VENT MISTRAL SLIM. Klimatyzacja realizowana niezależnie przez klimatyzatory sufitowe.

JAKI SYSTEM NAJLEPIEJ ZASTOSOWAĆ W BUDYNKU – REKUPERACJĘ CZY KLIMATYZACJĘ?

Popularnie stosowane klimatyzatory tylko częściowo spełniają warunki książkowej definicji „klimatyzacji”. Chodzi o to, że zapewniają odpowiednie parametry powietrza, czyli temperaturę i wilgotność, ale bez jego wymiany. To sprawia, że obróbka powietrza następuje w obiegu zamkniętym, bez dostarczania powietrza świeżego z zewnątrz. Z drugiej strony rekuperacja co do zasady opiera się na ciągłej wymianie powietrza na świeże odzyskując ciepło z powietrza zużytego. Dzięki temu jesteśmy w stanie panować nad jakością powietrza wewnętrznego. Czyli systematycznie usuwać zanieczyszczenia znajdujące się w pomieszczeniach. Zważywszy na fakt, że ponad 90% czasu spędzamy w budynkach troska o jakość powietrza, którym oddychamy powinna być dla nas bardzo ważna. W poniższych tabelach zebrano związki zanieczyszczające powietrze w pomieszczeniach oraz źródło ich pochodzenia. Tymi budzącymi największe obawy ze względu na niekorzystne skutki zdrowotne jakie mogą wywołać są:

tabela-zanieczyszczenia-w-pomieszczeniach-pro-vent

Zwróćmy również uwagę,  że obecnie budujemy szczelne i ciepłe obiekty. Natomiast te, które nie spełniają podstawowych wymogów energooszczędności mają być termomodernizowane. Jeśli zatem wymiana powietrza w budynkach nie zachodzi w sposób naturalny (bo budynki praktycznie nie mają nieszczelności), trzeba tą wymianę wymusić. Wynika stąd, że rekuperacja jest podstawowym systemem, bo to ona bezpośrednio wpływa na zdrowie. Reasumując, to system rekuperacji powinien być wykonywany jako pierwszy, a klimatyzatory jako dodatek. Ponieważ dopiero połączenie rekuperacji i klimatyzacji (chłodzenia) zapewnia realny komfort przebywania w pomieszczeniach.

baner-rekuperacja-klimatyzacja-jak-polaczyc

CZYM RÓŻNI SIĘ REKUPERATOR OD KLIMATYZATORA?

Klimatyzator zmienia temperaturę i wilgotność powietrza w pomieszczeniu, w którym się znajduje (lub na które oddziałuje). Jednak bez wymiany powietrza zużytego na świeże. To oznacza, że zużyte pozostaje w budynku. Popularne klimatyzatory zapewniają pozorny komfort przebywania w pomieszczeniach, szczególnie podczas upałów. Problemy z jakością powietrza w pomieszczeniach stanowią istotny czynnik ryzyka dla zdrowia, na co w ostatnich latach zaczęto zwracać większą uwagę.

Z drugiej strony zadaniem rekuperatora jest wymiana powietrza na świeże i jednoczesny odzysk ciepła z powietrza usuwanego. To sprawia, że budynek jest wypełniony świeżym powietrzem, niezależnie od pory roku.

budowa-rekuperatora-pro-vent-mistral-wymiennik-przeciwpradowy
Rekuperator PRO-VENT MISTRAL SMART z przeciwprądowym wymiennikiem ciepła.

NATURALNE METODY KOMFORTOWEGO CHŁODZENIA POWIETRZA W BUDYNKU Z REKUPERACJĄ

Rekuperacja i klimatyzacja pracujące razem z całą pewnością są w stanie zapewnić komfortowe warunki podczas upałów i dobrą jakość powietrza w budynku. Należy tutaj pamiętać, że zarówno rekuperator jak i klimatyzator potrzebują energię elektryczną aby działać.  Biorąc pod uwagę fakt wysokich cen energii, warto zastanowić się nad bezkosztowymi metodami chłodzenia budynku.

Jednym z rozwiązań jest gruntowy wymiennik ciepła.

Płytowy gruntowy wymiennik ciepła to system specjalnie opracowanych płyt, schowanych pod budynkiem lub obok niego, w gruncie. GWC montuje się już na etapie wczesnych robót budowlanych. Powietrze wentylacyjne, zanim trafi do rekuperatora, przepływa przez schowany pod ziemią GWC. Innymi słowy, jest to swoisty magazyn zielonej energii (ciepła i chłodu), z którego można korzystać cały rok.

gwc-geo-natura-domek-z-instalacja
Płytowy gruntowy wymiennik ciepła zamontowany częściowo pod płytą fundamentową, a częściowo pod terenem zielonym.

Poza oczywistymi walorami zimą w postaci podniesienia energooszczędności systemu wentylacyjnego i ograniczeniu zużycia energii przez źródło grzewcze, gruntowy wymiennik ciepła PRO-VENT jest również bardzo efektywny podczas letnich upałów. Powietrze wentylacyjne przepływające przez GWC w okresie lata się ochładza, nawet do temperatury +16oC. Dzięki czemu skutecznie i praktycznie bezkosztowo chłodzi dom. Jednocześnie pracując wyłącznie na świeżym powietrzu zewnętrznym.

Rekuperacja z GWC dostarcza duże (komfortowe) ilości uzdatnionego powietrza świeżego, zewnętrznego. Czyli, powietrze wypełniające wnętrze pomieszczeń jest stale wymieniane na nowe, a pod płytami GWC jednocześnie oczyszczane z zarodników bakterii (86%) i grzybów (97%) – co potwierdziły badania. To z kolei oznacza, że nawiewamy do budynku powietrze czystsze niż na dworze.

gruntowy-wymiennik-ciepla-dla-budynku-jednorodzinnego-napis
gruntowy-wymiennik-ciepla-do-hali-napis
gruntowy-wymiennik-ciepla-GWC-pro-vent-atest
GWC PRO-VENT zamontowany pod halą produkcyjno- magazynową; system uzyskał Atest higieniczny BK/K/0010/01/2019, ważny do 20.03.2023 roku.