System domu inteligentnego FIBARO jest nowoczesnym i bardzo interesującym rozwiązaniem, pozwalającym właściwie na pełną kontrolę nad urządzeniami działającymi w budynku. Warto wiedzieć, że ważnym składnikiem systemu FIBARO może być wentylacja mechaniczna z odzyskiem ciepła, czyli rekuperacja. Warunkiem jest jednak rekuperator współpracujący z systemem FIBARO. Przedstawiamy Państwu rozwiązanie PRO-VENT, dzięki któremu w wygodny sposób podłączą Państwo nasze rekuperatory do systemu FIBARO.

SYSTEM FIBARO

Dom inteligentny pozwala użytkownikom na zintegrowanie ze sobą i zaprogramowanie pracy różnego rodzaju urządzeń, a także zdalny dostęp do nich. Urządzenia mogą wpływać na siebie nawzajem lub zmieniać stan w zależności od wskazań właściwie dowolnego rodzaju czujników. Dzięki temu jest to rozwiązanie bardzo uniwersalne, o wręcz nieograniczonych możliwościach dostosowania do najbardziej wyszukanych wymagań użytkownika.

REKUPERATORY STEROWANE PRZEZ SYSTEM FIBARO

Firma PRO-VENT opracowała rozwiązanie, dzięki któremu możliwa jest współpraca central wentylacyjnych z FIBARO. Dzięki temu użytkownik z poziomu interfejsu FIBARO może w łatwy sposób sterować wydajnością wentylacji, stanem odzysku ciepła i stanem wentylatora nawiewu. Dodatkowo, rekuperator przekazuje do systemu FIBARO informację na temat stanu filtrów i ewentualnych stanów alarmowych rekuperatora.

AUTOMATYKA REKUPERATORA UMOŻLIWIAJĄCA STEROWANIE PRZEZ FIBARO

W ofercie firmy PRO-VENT pojawiła się automatyka RC6 Smart Home, opracowana w celu komunikacji z FIBARO. Manipulator RC6 używany jest w tym przypadku właściwie tylko przez instalatora podczas początkowej regulacji procentowej wydajności wentylatorów na poszczególnych biegach. Następnie można już jednym kliknięciem przekazać kontrolę nad rekuperatorem do systemu FIBARO. Po tym kroku manipulator RC6 jest już właściwie przydatny tylko w razie ewentualnej awarii systemu. Nie można bowiem pozwolić aby wentylacja nie pracowała np. w razie braku komunikacji z FIBARO. W ten sposób można w dowolnej chwili przekazać kontrolę nad rekuperatorem ponownie do manipulatora RC6.

rc6-smart-home-rekuperatory-fibaro

JAK PODŁĄCZYĆ REKUPERATORY DO SYSTEMU FIBARO

Konfiguracja centrali wentylacyjnej z FIBARO jest ponadto bardzo prosta, co opisano w krótkiej instrukcji. Polega po pierwsze na podłączeniu kontrolera FIBARO do płytki zewnętrznej wyprowadzonej na rekuperator. Drugim krokiem jest następnie import urządzenia wirtualnego reprezentującego rekuperator w interfejsie FIBARO. W najprostszy sposób wentylacja może być potem sterowana przez system FIBARO za pomocą utworzonego automatycznie „wirtualnego pilota”. Możliwe jest również zaprogramowanie scen, które mogą być powiązane z innymi urządzeniami znajdującymi się w domu.

INTELIGENTNA WENTYLACJA STEROWANA PRZEZ SYSTEM FIBARO – PRZYKŁADOWE POWIĄZANIA

System FIBARO daje więc ogromne możliwości sterowania rekuperacją. Właściwie są one ograniczone jedynie wyobraźnią użytkownika. Aby uświadomić, jak przydatne może być podłączenie centrali wentylacyjnej z odzyskiem ciepła do systemu FIBARO, przedstawiamy Państwu kilka przydatnych powiązań:

  • 1. przykład: powiązanie wydajności wentylacji z obecnością domowników,
  • 2. przykład: powiązanie wydajności wentylacji z czujnikami CO2, czujnikami dymu itd.,
  • 3. przykład: powiązanie wydajności wentylacji z pracą urządzeń kuchennych (np. okapu),
  • 4. przykład: powiązanie wydajności wentylacji z zegarem/kalendarzem,
  • 5. przykład: powiązanie stanu wentylatora nawiewu z czujnikiem otwarcia/zamknięcia okien,
  • 6. przykład: powiązanie stanu odzysku ciepła z temperaturą zewnętrzną,
  • 7. przykład: ustawienie powiadomień jeśli filtry są zabrudzone,
  • 8. przykład: ustawienie powiadomień w razie wystąpienia stanów alarmowych.

CENTRALE WENTYLACYJNE Z ODZYSKIEM CIEPŁA WSPÓŁPRACUJĄCE Z FIBARO

Firma PRO-VENT prezentuje Państwu rekuperatory współpracujące z systemem FIBARO. Są to wszystkie rekuperatory z serii MISTAL PRO, a także MISTRAL SLIM z automatyką RC6 Smart Home. MISTRAL PRO to wysokosprawne i energooszczędne rekuperatory z wymiennikiem przeciwprądowym w wersji stojącej. Natomiast MISTRAL SLIM to również rekuperatory z wymiennikiem przeciwprądowym, z tym że w wersji podwieszanej. Aby możliwa była prezentacja stanu filtrów konieczny jest w nich montaż układu kontroli ciśnienia (osobno płatny w przypadku central o przeznaczeniu mieszkalnym).

Rekuperatory MISTRAL PRO oraz MISTRAL SLIM wykonujemy z bardzo lekkiej, ale szczelnej i tłumionej akustycznie obudowy. Ważnym elementem urządzeń jest przeciwprądowy wymiennik ciepła o skuteczności dochodzącej nawet do 96%. Dodatkowo centrale wentylacyjne posiadają wbudowany, 100% szczelny automatyczny bypass wymiennika ciepła. Co ważne, w rekuperatorach MISTRAL PRO i MISTRAL SLIM montujemy energooszczędne i ciche wentylatory EC. Dzięki temu rekuperatory zapewniają niskie zużycie energii i minimalizację hałasu. Zarówno po stronie nawiewnej, jak i wywiewnej umieszczamy filtry powietrza klasy G4.

Rekuperatory sterowane przez FIBARO to tylko jedno z naszych rozwiązań. Poznaj też inne sposoby sterowania zdalnego rekuperatorami PRO-VENT: