REKUPERATORY

MISTRAL P

centrale wentylacyjne mistral p rekuperatory podwieszane

 • przystosowane do montażu w przestrzeni sufitu podwieszanego,
 • rekuperatory podwieszane o bardzo lekkiej konstrukcji,
 • wymiennik krzyżowy na wzór serii MISTRAL,
 • wysoki realny odzysk ciepła, nawet w czasie mrozów,
 • wydajność w zakresie 400-3000 m3/h.

OPIS PRODUKTU

laur-klienta-2023-pro-vent

NAJWYŻSZA JAKOŚĆ WYKONANIA

Urządzenie wykonane w technologii nagrodzonej Złotym Laurem Klienta 2023 za najwyższą jakość.

ikona-komfortowa-wentylacja

KOMFORTOWA, SPRAWNA WENTYLACJA OBIEKTU

Urządzenie zapewnia stałe, sprawne dostarczanie świeżego powietrza do budynku i usuwanie powietrza zużytego, bez mieszania się strumieni.

ikona-niska-cena

PRZYSTĘPNA CENA I TANIA EKSPLOATACJA

Dużym atutem rekuperatorów MISTRAL P jest niska cena katalogowa samych urządzeń oraz niskie koszty eksploatacji (niewielkie zużycie energii i niska cena filtrów).

ikona-odzysk-ciepla-krzyzowy

WYSOKI REALNY ODZYSK CIEPŁA (NAWET W CZASIE MROZÓW)

Krzyżowy wymiennik ciepła PRO-VENT charakteryzuje się wciąż bardzo dobrą skutecznością (ponad 70%), a także wysoką odpornością na zamarzanie.

ikona-lekka-konstrukcja

LEKKA KONSTRUKCJA, IDEALNA DO PODWIESZENIA

Rekuperatory MISTRAL P są jednymi z najlżejszych na rynku rekuperatorów podwieszanych. Umożliwia to wygodny, estetyczny montaż w przestrzeni sufitu podwieszanego.

ikona-cicha-praca

CICHA PRACA

Szczelna (klejona), dodatkowo izolowana od środka obudowa, a także ciche, ekonomiczne wentylatory EC zapewniają cichą pracę urządzenia.

ikona-bezawaryjna-praca

WYGODNE STEROWANIE, WIELOLETNIA BEZAWARYJNA PRACA

Automatyka rekuperatorów PRO-VENT jest tworzona “na miejscu”, powstając na bazie wieloletnich doświadczeń i ciągłego doskonalenia. Dzięki temu nasze rekuperatory są cenione na rynku za swoją wieloletnią bezawaryjność.

WYKRES SZYBKIEGO DOBORU – REKUPERATORY PODWIESZANE

wykres-szybkiego-doboru-rekuperatora-mistral-p-podwieszanego

1. Oblicz wymaganą wydajność wentylacji (pow. użytkowa x wys. pomieszczeń x krotność wymiany).
2. Wybierz rekuperator, dla którego wymagana wydajność wentylacji mieści się w obszarze pracy ciągłej (kolor niebieski).

PROGRAM DOBORU REKUPERATORÓW

Możesz również skorzystać z programu doboru rekuperatorów PRO-VENT: TUTAJ

WARUNKI MONTAŻU I WYMAGANA PRZESTRZEŃ OBSŁUGOWA

Centralę montować należy w pomieszczeniach suchych i zadaszonych (poddasza, pomieszczenia gospodarcze, kotłownie, maszynownie, itp.), z zapewnieniem wymaganej przestrzeni obsługowej, niezbędnej do obsługi oraz serwisu. W przypadku central podwieszanych zapewnić należy możliwość wymontowania z centrali wymiennika ciepła, zapewniając odległość od pokrywy inspekcyjnej do ściany lub innej przeszkody nie mniejszą niż:

MISTRAL-P-przestrzen-obslugowa

Sztywne kanały wentylacyjne należy przyłączyć do centrali za pomocą elastycznych łączników, umożliwiając demontaż jej z instalacji. W celu dodatkowej redukcji hałasu jako łączniki zaleca się zastosować elastyczne tłumiki lub odcinki kanału elastycznego połączonego mufą z króćcem centrali. Przewody wentylacyjne, łączniki należy podwiesić, usztywnić zabezpieczając przed przypadkowym uszkodzeniem lub zsunięciem z króćców centrali.

Centrala przystosowana jest do podwieszenia, przy czym modele P 400, P 600, P 800, P 1100 posiadają zamontowane na obudowie uchwyty, natomiast w przypadku P 1600, P 2000 i P 3000 wraz z centralą dostarczony jest ceownik umożliwiający jej podwieszenie. Montując centralę nie należy jej dosuwać (dociskać) do żadnej przegrody, zachowując odstęp minimum 50 mm od sufitu, podłoża oraz ścianek bocznych. Zapewnić należy też dostęp do króćców wentylacyjnych, umożliwiając demontaż łączników kanałów wentylacyjnych oraz całej centrali.

MISTRAL-P-warunki-montazu

Podczas pracy centrali w wymienniku wytwarzają się skropliny, zapewnić należy więc ich sprawne odprowadzenie. W przypadku central podwieszanych P 400–P 3000 odpływ skroplin wyprowadzono na bocznej ściance komory wyrzutowej (wyrzutnia) rurką ½” (ok. 22 mm). Montując centralę należy zapewnić jej pochylenie:
• w kierunku tylnej ścianki – minimum 5%,
• w kierunku odpływu skroplin – minimum 2%.

DOPUSZCZALNE WARUNKI EKSPLOATACJI

Ze względu na zastosowane materiały maksymalna temperatura powietrza przepływającego przez wymiennik wynosi 45°C. Dodatkowo w zależności od zastosowanego układu rozmrażania utrzymująca się długotrwale minimalna temperatura powietrza świeżego zapewniająca prawidłową pracę centrali nie powinna być niższa niż:

 • – 12°C – w przypadku zastosowania układu rozmrożeniowego poprzez wyłączenie nawiewu,
 • – 25°C – w przypadku zastosowania nagrzewnicy elektrycznej wstępnej,
 • – 30°C – w przypadku zastosowania przepustnicy recyrkulacyjnej.

Zgodnie z powyższym układ rozmrożeniowy poprzez wyłączenie nawiewu nie powinien być stosowany w centralach montowanych w IV i V strefie klimatycznej (zima). Nie jest zalecany również dla pomieszczeń o dużej krotności wymian, jak również w przypadku zastosowania w układzie wentylacji nagrzewnicy wtórnej wodnej.

Parametry powietrza usuwanego zapewniające prawidłową pracę centrali w czasie mrozów wynoszą:

 • + 16°C – w przypadku zastosowania układu rozmrożeniowego poprzez wyłączenie nawiewu,
 • + 10°C – w przypadku zastosowania nagrzewnicy elektrycznej wstępnej,
 • + 8°C – w przypadku zastosowania przepustnicy recyrkulacyjnej.

W zależności od zastosowanego układu rozmrażania wymiennika centrali temperatura pomieszczenia, w którym zamontowano centralę, nie powinna być niższa niż:

 • + 10°C – w przypadku rozmrażania poprzez wyłączenie nawiewu,
 • + 6°C – w przypadku zastosowania wymiennika GWC, rozmrażania recyrkulacyjnego lub nagrzewnicy wstępnej.

W przypadku potrzeby montażu lub eksploatacji centrali w zakresie niższych temperatur należy wcześniej skonsultować wykonanie z producentem.

Zobacz także

Poznaj wszystkie modele rekuperatorów MISTRAL