Logotyp Pro-vent Systemy Wentylacyjne Nagroda Konsumencki Lider Jakości 2018

Pro-Vent Systemy Wentylacyjne
ul. Posiłkowa 4a
47-300 Dąbrówka Górna
gmina/poczta: Krapkowice
woj. opolskie

tel. 77 44 044 98
tel. 77 44 044 96
tel.kom. 666 610 405
tel.kom. 782 176 321
fax. 77 44 044 92
e-mail: info(Zamień tę część adresu na znak @)pro-vent.pl

Przeznaczenie i opis

MISTRAL DUO to linia central wentylacyjnych z podwójnym krzyżowym wymiennikiem ciepła.

Rozwiązanie to umożliwia osiągnięcie wysokiego stopnia odzysku ciepła przy zachowaniu niższej ceny centrali w stosunku do central przeciwprądowych.

W ofercie dostępnych jest 8 central MISTRAL DUO o wydajnościach od 300 do 1100 m3/h. Dla wydajności 300 m3/h dostępne są wyłącznie wentylatory AC, a dla wydajności 400 m3/h wyłącznie wentylatory EC. W przypadku pozostałych central, tj. 600, 800, 1100 m3/h, dostępne są oba typy wentylatorów.

Cechy charakterystyczne

  • Centrale z podwójnym krzyżowym wymiennikiem ciepła.
  • Wysoki realny odzysk ciepła: 85–92% (porównywalny do central z wymiennikiem przeciwprądowym).
  • Szczelny bypass wymiennika ciepła z siłownikiem.
  • Wyjątkowo ciche i ekonomiczne dmuchawy dwustronnie ssące EC firmy ebm-papst.
  • Niski pobór energii elektrycznej, dla DUO 400 współczynnik SFP na poziomie 0,26 W / (m3/h).
  • Bardzo efektywna i ekonomiczna praca centrali w czasie mrozów.

Przeznaczenie

Przeznaczone są do wentylacji pomieszczeń bytowych i należy ich używać wyłącznie w warunkach normalnej eksploatacji obiektu. Nie wolno używać central do usuwania zanieczyszczeń technologicznych, powietrza ze znaczną ilością pyłów, kurzu oraz zawierającego agresywne lub wybuchowe związki chemicznie.

Akustyka

Dodatkowym atutem jest także cicha praca centrali. Zastosowano nowe wentylatory niskociśnieniowe, dedykowane do zastosowań w aplikacjach wentylacyjnych, firmy Ebm-papst. Zoptymalizowany aerodynamicznie kształt wirnika, pozwala obniżyć poziom hałasu o połowę w stosunku do dotychczasowych rozwiązań.

Krzyżowy wymiennik ciepła

Wymiennik o dużej czynnej powierzchni wymiany charakteryzuje się wysokim realnym odzyskiem ciepła utrzymywanym nawet w czasie mrozów (wysoka odporność na zamarzanie), czego efektem jest małe zapotrzebowanie na energię dodatkową, niezbędną do jego rozmrażania w czasie mrozów.

Konstrukcja wymiennika ciepła opracowana w firmie Pro-Vent została zgłoszona w Urzędzie Patentowym RP. Wszystkie centrale MISTRAL mają indywidualnie dobrany wymiennik ciepła, przy projektowaniu którego położono szczególny nacisk na uzyskanie jak największej sprawności temperaturowej przy zachowaniu niewielkich oporów przepływu. Wysoką sprawność uzyskano dzięki wyjątkowo dużej powierzchni wymiany, natomiast niewielki ciężar oraz zwarta, sztywna konstrukcja umożliwiają bezproblemową konserwację (okresowe mycie).

Opatentowana konstrukcja wymienników PRO-VENT zapewnia skuteczne odprowadzanie skroplin z wymiennika, gwarantując sprawną i ekonomiczną pracę centrali w czasie mrozów.

Zastosowany w centrali wymiennik ciepła wykonany jest z płyt z tworzyw sztucznych ułożonych w jarzmie ze stali nierdzewnej i przystosowany do przepływu powietrza o temp. max. 45°C. Wymiennik mocowany jest w centrali w elastycznych prowadnicach, umożliwiając jego szybki demontaż z urządzenia.

Bypass

Centrala MISTRAL DUO posiada wbudowaną przepustnicę bypassu z siłownikiem umożliwiającą wyłączenia odzysku ciepła, co jest szczególnie pożądane w przypadku zastosowania w układzie wentylacji gruntowego wymiennika ciepła GWC.

Zastosowana w centralach PRO szczelna przepustnica bypassu z siłownikiem w połączeniu z automatyką procesorową umożliwia automatyczne sterowanie odzyskiem ciepła centrali (skuteczniejsze chłodzenie).

W centralach MISTRAL DUO zastosowana została przepustnica klapowa na wywiewie, a kanał bypassu montowany jest w górnej części centrali ponad krzyżowymi wymiennikami ciepła. Po otwarciu przepustnicy, usuwane powietrze, przepływając przez centralę, omija wymienniki, dzięki czemu nie dochodzi do wymiany ciepła. Powietrze jest jedynie przefiltrowane, a następnie bez zmiany temperatury nawiewane lub usuwane z obiektu.

przepływ powietrza przez bypass w centrali wentylacyjnej Mistral DUO
Zobacz także: Różnice w przepływie powietrza w centralach Mistral

Automatyka

Pracą centrali steruje zintegrowana automatyka.

Dedykowane oprogramowanie sterownika centrali umożliwia automatyczną pracę wentylatorów, układu rozmożeniowego, by-passu wymiennika ciepła, sterowanie dodatkowymi elementami zewnętrznymi (przepustnicami, nagrzewnicami, chłodnicami itp.) Program GEO-System, przydatny, gdy centrala pracuje z gruntowym wymiennikiem ciepła PROVENT-GEO, w zależności do pory roku i panujących warunków zewnętrznych optymalnie dostosowuje wydajność wentylacji.

Rozbudowana automatyka sterująca (RC6 KOMFORT) pozwala na uruchomienie wielu dodatkowych funkcji i dostosowanie pracy centrali wentylacyjnej do warunków struktury instalacji.

Dla mniej wymagających klientów proponujemy sterowniki uproszczone (RC6 MINI), które też skutecznie sterują pracą wentylacji w przypadkach mniej rozbudowanych instalacji.

Wentylatory

W centralach zastosowano ciche dmuchawy dwustronnie ssące renomowanej firmy ebm-papst, zarówno w wersji EC, jak i AC. Zastosowanie wentylatorów EC umożliwia płynną i niezależną regulację wydajności wentylatorów nawiewu i wywiewu. Wentylatory EC są też bardziej ekonomiczne, zapewniając niskie zużycie energii elektrycznej, a więc niższe koszty eksploatacji urządzenia.

Filtry powietrza

Filtry klasy EU4 – proste w wymianie i tanie wkłady z maty filtracyjnej mocowane są w szczelnych ramkach wysuwanych z centrali. Zalecamy możliwie częstą ich wymianę (co 3–4 miesiące).

Nagrzewnica wstępna rozmrożeniowa

W przypadku rekuperatora MISTRAL DUO zastosowana i dostarczona z centralą nagrzewnica kanałowa przeznaczona jest do montażu na instalacji przed centralą. W przypadku nagrzewnicy kanałowej zabezpieczyć należy elementy grzejne przed możliwością zabrudzenia poprzez zastosowanie dodatkowego filtra G4 montowanego przed nagrzewnicą na czerpni lub w dodatkowej obudowie filtra kanałowego.

W takiej konfiguracji dopuszcza się zmniejszenie dokładności filtra montowanego na nawiewie centrali wentylacyjnej.

Możliwość rozmrażania recyrkulacyjnego

Przepustnica recyrkulacyjna (opcja) – rozmrażanie powietrzem wewnętrznym (recyrkulacja) za pomocą dodatkowej trójstronnej przepustnicy kanałowej. Załączenie układu rozmrożeniowego powoduje przełączenie przepustnicy recyrkulacyjnej, tj. zamknięcie kanału czerpnego i jednoczesne otwarcie dodatkowego kanału wywiewnego (recyrkulacyjnego). Ciepłe powietrze usuwane z pomieszczeń doprowadzane jest w tym momencie z obu stron wymiennika ciepła, co powoduje bardzo szybkie i skuteczne jego rozmrożenie bez względu na temperaturę zewnętrzną. Po zakończeniu tego procesu centrala samoczynnie powraca do normalnej pracy.

Budowa

Obudowy central w całości wykonane są z klejonych płyt PVC, wnętrze wygłuszono akustycznie i ocieplono termicznie pianką polietylenową. Dzięki temu obudowa charakteryzuje się dobrymi właściwościami tłumienia drgań, dobrym tłumieniem akustycznym oraz niskim współczynnikiem przenikania ciepła. Jest też odporna na warunki atmosferyczne, promieniowanie UV oraz charakteryzuje się dużą sztywnością przy niewielkim ciężarze urządzenia.

Pokrywę inspekcyjną wykonano z warstwowej, antywibracyjnej płyty aluminiowej z dodatkową izolacją pianką polietylenową. Pokrywa mocowana jest do centrali przy pomocy gwintowanych gałek.

PRO-VENT – producent rekuperatorów i central wentylacyjnych