Artykuł stanowi krótki i merytoryczny przegląd możliwości, jakie daje sterowanie centralą wentylacyjną PRO-VENT MISTRAL. Poświęciliśmy sporo czasu i uwagi, aby przekazać Państwu produkt o rozbudowanych możliwościach sterowania, zamknięty w intuicyjnym interfejsie manipulatora RC7 oraz Webmanipulatora.

sterowanie-centrala-wentylacyjna-pro-vent-mistral

O STEROWANIU PRACĄ CENTRAL WENTYLACYJNYCH PRO-VENT MISTRAL WIEMY WSZYSTKO

Zastosowane w centralach wentylacyjnych specjalnie dedykowane układy automatyki i sterowania są w całości projektowane w firmie PRO-VENT. Pozwala to na optymalne dostosowanie ich funkcjonalności. Daje to jeszcze jedną korzyść nie do przecenienia – najszybszy możliwy serwis oraz gwarancję fachowej pomocy technicznej.

kat-ster-rc7-sterowanie-rekuperatorem
Intuicyjny manipulator graficzny z ekranem dotykowymRC7
rc7-program-dobowy
Instynktowne ustawienie programu dobowego.

ZDALNE STEROWANIE CENTRALĄ WENTYLACYJNĄ

W czasach powszechnej obecności urządzeń mobilnych czy systemów zarządzania budynkiem istotnie wzrósł potencjał wykorzystania ich również do sterowania pracą centrali wentylacyjnej. Specjaliści firmy Pro-Vent opracowali kilka możliwości zdalnego sterowania rekuperatorem.

Po pierwsze, Webmanipulator

Webmanipulator umożliwia sterowanie centralą wentylacyjną poprzez dedykowaną aplikację na smartfony i tablety z systemem Android, a także przez standardową przeglądarkę internetową. Czyli użytkownik ma stały podgląd on-line na pracę rekuperatora i może zdalnie zmieniać parametry jego pracy. Dla przykładu, wracając z wakacji podnieść wydajność wentylacji by po podróży odpocząć w domu wypełnionym świeżym powietrzem. Jeżeli rekuperator wyposażony jest w nagrzewnicę powietrza,  obniżyć temperaturę nawiewu kiedy nikogo nie ma w domu. Zarządzać wentylowanymi strefami, w przypadku gdy budynek jest większy, a instalacja wentylacji posiada przepustnicę strefową. Ustawienia zaawansowane dają możliwość zmiany trybu pracy bypassu czy gruntowego wymiennika ciepła.

kat-ster-webmanipulator
Webmanipulator 2.0 dla manipulatora ściennego RC7

Moduł Webmanipulatora dostępny jest dla sterowania RC7 lub RC6 Komfort.

Chmura producenta – chronimy Twoją prywatność

Połączenie Webmanipulatora z chmurą producenta daje możliwość sterowania centralą wentylacyjną z dowolnego miejsca na ziemi (z dostępem do Internetu).

Firma Pro-Vent dba o prywatność swoich Klientów, zadbaliśmy o to również projektując system zdalnego sterowania centralą wentylacyjną. W chmurze nie przechowujemy żadnych danych o centrali ani o Kliencie. Oraz żadnych informacji o tym w jaki sposób przebiega obsługa Państwa rekuperatora.

sterowanie-centrala-wentylacyjna-pro-vent-mistral
Rekuperator PRO-VENT MISTRAL SLIM.

Po drugie, protokół Modbus

Modbus jest obecnie najbardziej popularnym protokołem komunikacji stosowanym w sterownikach wielu firm i pozwala na swobodne sterowanie centralą wentylacyjną PRO-VENT MISTRAL za pomocą inteligentnych systemów zarządzania budynkiem.

Obsługa przez protokół Modbus dostępna jest dla sterowania RC7 lub RC6 Komfort.

kat-ster-modbus

Po trzecie, system domu inteligentnego FIBARO

System FIBARO to sieć bezprzewodowych połączeń tworzących kompletny ekosystem budynku. Umożliwia on zdalną obsługę z dowolnego miejsca na świecie z dostępem do Internetu. Firma Pro-Vent opracowała rozwiązanie, dzięki któremu możliwa jest współpraca wybranych modeli rekuperatorów MISTRAL z systemem FIBARO. Są to wszystkie rekuperatory z serii MISTRAL PRO oraz MISTRAL SLIM z automatyką RC6 Smart Home. Konfiguracja rekuperatora z systemem FIBARO jest prosta i intuicyjna. W najprostszej wersji centralą wentylacyjną można sterować za pomocą utworzonego automatycznie „wirtualnego pilota”. Jednak możliwe jest powiązanie wentylacji mechanicznej z innymi urządzeniami, czujnikami, detektorami, itd. znajdującymi się w domu. Tworząc w ten sposób tzw. sceny.

rc6-smart-home

Chcesz wiedzieć więcej? Zapraszamy TUTAJ.

JAKI JEST ZWIĄZEK MIĘDZY STEROWANIEM CENTRALĄ WENTYLACYJNĄ, A OSZCZĘDNOŚCIĄ ENERGII PRZEZ SYSTEM WENTYLACYJNY?

Na energooszczędność centrali wentylacyjnej składa się wiele elementów. Będą to dla przykładu użyte wentylatory, odpowiednio zaprojektowana konstrukcja urządzenia, w tym budowa wymiennika do odzysku ciepła oraz kontrola pracy układu wentylacyjnego.

Państwo, użytkując centralę wentylacyjną, możecie realnie wpłynąć na jej energooszczędność. W jaki sposób? W najprostszym przypadku obniżając wydajność wentylacji np. gdy nikogo nie ma w domu. Obniżenie wydajności o 50% zmniejsza pobór mocy wentylatorów ponad 4 krotnie! Co więcej,  wychodząc z domu nie musimy pamiętać o tym żeby podejść do manipulatora. Wystarczy, ze ustawimy tygodniowy harmonogram pracy urządzenia dostosowany do Państwa preferencji. Regulowana wydajność centrali zgodnie z rytmem życia domowników znacząco redukuje zużycie energii przez centralę. Po prostu pracuje ona wydajnie tylko wtedy, kiedy jest nam to potrzebne.

Można również powiązać pracę rekuperatora z  systemem alarmowym domu. Czyli, uruchomienie trybu ekonomicznego nastąpi w momencie załączania alarmu. W trybie ekonomicznym rekuperator pracuje z ograniczoną wydajnością oraz temperaturą zapewniając minimalną wymianę powietrza w obiekcie. Uwzględniając dodatkowo, że ograniczenie wydajności zapewni cichszą pracę urządzenia oraz dłuższy bezawaryjny okres eksploatacji wentylatorów widać jak ważne jest prawidłowe użytkowanie centrali i jakie korzyści przyniesie ono użytkownikowi w dłuższym okresie eksploatacji.

gwc-geo-natura-domek-z-instalacja
System wentylacji mechanicznej w oparciu o rekuperator PRO-VENT MISTRAL oraz gruntowy wymiennik ciepła GEO-NATURA.