Jeśli budujesz dom energooszczędny lub dom pasywny, musisz myśleć nie tylko o zapewnieniu szczelności budynku, ale także o tym jak zapewnić sprawną wymianę powietrza z minimalną stratą ciepła. W niniejszym artykule podpowiadamy jakie rozwiązanie wybrać, aby wentylacja w domu energooszczędnym spełniała te oczekiwania.

wybor-gwc-energooszczedna-komfortowa-wentylacja-w-domu-energooszczędnym

CO TO JEST DOM ENERGOOSZCZĘDNY?

Budynki niskoenergetyczne to takie, w których sezonowe zapotrzebowanie na ciepło w rzeczywistości nie przekracza wartości 30-60 kWh/m2/rok. Osiąga się to przede wszystkim dzięki bardzo dobrej izolacji przegród zewnętrznych oraz stosowaniu okien o niskim współczynniku przenikania ciepła. W domach energooszczędnych ważną rolę gra na przykład eliminacja między innymi tzw. mostków termicznych.

dom-pasywny-do-poprawy

CO TO JEST DOM PASYWNY?

Szczególnym przypadkiem budownictwa niskoenergetycznego jest dom pasywny, gdzie wymaganie co do zapotrzebowania energii jest jeszcze bardziej wyśrubowane – mianowicie na poziomie poniżej 15 kWh/m2/rok. Aby osiągnąć ten standard, oprócz minimalizacji strat ciepła stosuje się rozwiązania oparte o odnawialne źródła energii (OZE).

WENTYLACJA W DOMU ENERGOOSZCZĘDNYM I PASYWNYM

Budownictwo energooszczędne to przede wszystkim budownictwo szczelne. Dlatego też zapotrzebowanie na energię grzewczą jest aż tak małe. Jednak innym ważnym rezultatem wysokiej szczelności jest fakt, że wentylacja grawitacyjna w takich budynkach nie ma prawa działać. Stoi ona zresztą w sprzeczności z założeniami budowy budynku mało energochłonnego. Z tego względu także wentylacja hybrydowa nie jest dobrym rozwiązaniem. Jest tak dlatego, że bezpośredni napływ powierza zewnętrznego generuje większe straty ciepła, a co za tym idzie – wyższe koszty eksploatacyjne.

wentylacja-w-domu-energooszczednym

Aby zapewnić odpowiednią wymianę powietrza, dotrzymując parametrów budownictwa energooszczędnego, niezbędna jest wentylacja mechaniczna z odzyskiem ciepła (rekuperacja). Chodzi o to, aby osiągnąć najwyższą klasę odzysku ciepła oraz niskie zapotrzebowanie na energię elektryczną. Ważny jest przy tym choćby wybór rekuperatora o maksymalnej skuteczności odzysku ciepła i minimalnym zużyciu energii. Idealnym rozwiązaniem, aby wentylacja w domu energooszczędnym pracowała jeszcze oszczędniej, jest rozbudowanie systemu o gruntowy wymiennik ciepła (GWC).

WENTYLACJA W DOMU ENERGOOSZCZĘDNYM – WYBÓR REKUPERATORA

Rekuperator to tak naprawdę podstawowe urządzenie w instalacji wentylacji mechanicznej. Przede wszystkim zapewnia wymianę powietrza w budynku poprzez wywiewanie powietrza zużytego i nawiewanie przefiltrowanego powietrza świeżego. Kluczowy jest też fakt, że rekuperator zapewnia odzysk ciepła z powietrza zużytego, przekazując potem to ciepło do powietrza nawiewanego.

CZYTAJ WIĘCEJ: CO TO JEST REKUPERATOR?

Aby wentylacja w domu energooszczędnym spełniała swoje zadanie, rekuperator powinien mieć:

  • Wysoki realny odzysk ciepła z powietrza usuwanego (np. z wymiennikiem przeciwprądowym),
  • Wydajne, ale też energooszczędne wentylatory,
  • Wysoką odporność na proces zamarzania, a także krótkie okresy załączania nagrzewnicy wstępnej przy ujemnych temperaturach zewnętrznych,
  • Szczelny automatyczny bypass wymiennika ciepła.
rekuperator-pro-vent

REKUPERATOR DLA DOMU ENERGOOSZCZĘDNEGO

Polecany przez nas rekuperator dla domu energooszczędnego, który faktycznie spełnia powyższe wymagania to rekuperator z serii PRO-VENT MISTRAL PRO:

  • Odzysk ciepła do 96%! Opatentowana konstrukcja wymiennika zapewnia w efekcie najwyższą sprawność odzysku ciepła. W związku z tym nawiewamy do budynku powietrze o komfortowej temperaturze bez potrzeby wtórnego dogrzewania.
  • Energooszczędne wentylatory EC o wysokim sprężu,
  • Brak problemów z zamarzaniem – zwykle wysoka sprawność wymiennika to również ryzyko wykraplania się dużej ilości kondensatu, co przy niskich temperaturach zewnętrznych powoduje ryzyko zamarzania wymiennika. Unikalna, niesymetryczna konstrukcja wymiennika MISTRAL PRO ogranicza to ryzyko właściwie do minimum.
  • Inteligentny algorytm pracy wbudowanej nagrzewnicy wstępnej – minimalizuje czasy pracy nagrzewnicy, dodatkowo oszczędzając energię,
  • Szczelny i automatyczny bypass wymiennika ciepła – pozwala uzyskać maksymalny komfort również latem,
  • Automatyka dająca szerokie możliwości dopasowania pracy wentylacji do trybu życia każdego Użytkownika,
  • Elegancki i estetyczny wygląd.

CZYTAJ WIĘCEJ: DLACZEGO WYBRAĆ REKUPERATOR FIRMY PRO-VENT?

WENTYLACJA W DOMU ENERGOOSZCZĘDNYM – GRUNTOWY WYMIENNIK CIEPŁA

Dodatkowym rozwiązaniem, które spowoduje że wentylacja w domu energooszczędnym będzie dawała jeszcze większe oszczędności i komfort, jest gruntowy wymiennik ciepła (GWC). Prawidłowo dobrany wymiennik pozwoli dodatkowo zredukować koszty ogrzewania (w zimie) i klimatyzacji (latem), dzięki czemu łatwiej będzie osiągnąć standard, jakim jest dom energooszczędny. Ponadto, istnieją na rynku wymienniki gruntowe, które mają właściwości prozdrowotne.

CZYM JEST GRUNTOWY WYMIENNIK CIEPŁA (GWC)?

Gruntowy wymiennik ciepła (GWC, wymiennik gruntowy) to urządzenie, które zwiększa efektywność energetyczną systemu rekuperacji. Chodzi o to, aby świeże powietrze, oddało lub odebrało część ciepła z gruntu, zanim trafi do rekuperatora. Ponieważ podczas ekstremalnych temperatur warunki pod ziemią są znacznie łagodniejsze niż na zewnątrz, GWC w zupełnie naturalny, tani i ekologiczny sposób zapewnia oszczędności (głównie w zimie i w lecie) oraz komfort (przez cały rok).

wybor-gwc-zasada-dzialania

GWC DLA DOMU ENERGOOSZCZĘDNEGO I PASYWNEGO

Jeśli planowana jest wentylacja w domu energooszczędnym, warto rozważyć montaż płytowego GWC PRO-VENT GEO. Jest to wymiennik, który wyróżnia się wysoką skutecznością wymiany ciepła z gruntem, a także bardzo skutecznym działaniem antybakteryjnym.

W niewielkim wykopie przygotowuje się odpowiednie warstwy gruntu, na których układa się specjalnie przygotowane płyty (umieszczone na dystansach).

wybor-gwc-budowa

Powietrze przepływa pod powierzchnią płyt w bezpośrednim kontakcie z gruntem, co zapewnia maksymalną skuteczność przekazywania energii. Co więcej, nad GWC PRO-VENT GEO układa się jeszcze dodatkową warstwę izolacji. W ten sposób uzyskujemy symulację bardzo głębokiego położenie wymiennika (na głębokości 1 metra uzyskujemy warunki panujące zwykle na głębokości nawet 8 metrów). Dzięki temu skuteczność wymiennika GWC PRO-VENT GEO jest nieporównywalnie wyższa od pozostałych rodzajów wymienników. Co ważne, wymiennik pracuje w sposób ciągły bez straty skuteczności, natomiast opory przepływającego powietrza są minimalne.

wybor-gwc-skutecznosc

Bardzo ważną cechą wymiennika płytowego GWC PRO-VENT GEO i zarazem wartością dodaną, są jego unikalne właściwości prozdrowotne. Chodzi o to, że odpowiednio przygotowane warstwy gruntu sprawiają, że przepływające powietrze jest w naturalny sposób uzdatniane. Badania Państwowego Zakładu Higieny wykazały w efekcie redukcję bakterii o 86% i grzybów aż o 97%.

wybor-gwc-redukcja-bakterii-grzybow

GWC PRO-VENT GEO wpływa również na wilgotność powietrza w budynku. Powietrze jest naturalnie osuszane latem (co zapobiega uczuciu duszności), a dowilżane zimą (co dodatkowo wpływa pozytywnie na zdrowie i poprawę komfortu).

CZYTAJ WIĘCEJ: DLACZEGO WYBRAĆ GWC FIRMY PRO-VENT?

Reasumując, wysokowydajny rekuperator, np. PRO-VENT MISTRAL PRO we współpracy z płytowym gruntowym wymiennikiem ciepła (GWC) to idealne połączenie, które zapewni że wentylacja w domu energooszczędnym będzie działała w sposób wydajny, oszczędny i komfortowy.