Budowa domu sama w sobie stanowi duże wyzwanie, tym bardziej jeśli planujemy postawić dom energooszczędny. Poza poszukiwaniem odpowiednich materiałów budowlanych, warto pomyśleć o rozwiązaniu zapewniającym wysoką jakość powietrza, ale jednocześnie wpisującym się w odnawialne źródła energii (OZE). Właśnie takim rozwiązaniem jest bezprzeponowy płytowy Gruntowy Wymiennik Ciepła GWC PRO-VENT GEO. W artykule przedstawiamy argumenty dlaczego jest to idealny wybór GWC.

energooszczedna-komfortowa-wentylacja
wybor-gwc-infografika

1. WYBÓR GWC – CZYM JEST GRUNTOWY WYMIENNIK CIEPŁA PRO-VENT GEO

Bezprzeponowy płytowy GWC PRO-VENT GEO to prozdrowotne i wysokoefektywne rozwiązanie, stanowiące znakomite dopełnienie systemu wentylacji mechanicznej. Krótko mówiąc, wybór GWC PRO-VENT GEO umożliwia uzyskanie idealnego komfortu w każdym budynku poprzez pozyskanie zawartego w gruncie chłodu latem oraz ciepła w okresie grzewczym, zupełnie naturalnie i w maksymalnie wydajnym stopniu. Dodatkowo, GWC PRO-VENT GEO cechuje się unikalnymi, naturalnymi właściwościami antybakteryjnymi. Dzięki temu powietrze nawiewane do budynku jest o wiele zdrowsze, niż na zewnątrz.

wybor-gwc-zasada-dzialania

GWC PRO-VENT GEO można montować bardzo płytko (właściwie nawet 0,7 m pod powierzchnią gruntu). Dodatkowa warstwa izolacji zapewnia, że pomimo płytkiego wykopu symulujemy warunki panujące nawet 8 metrów pod ziemią. Jest to więc kluczowy czynnik pozwalający na bardzo wysoką efektywność energetyczną wymiennika.

wybor-gwc-budowa

2. WYBÓR GWC O NAJWYŻSZEJ EFEKTYWNOŚCI ENERGETYCZNEJ

GWC PRO-VENT GEO jest wymiennikiem bezprzeponowym, to znaczy takim, w którym powietrze przepływa w bezpośrednim kontakcie z gruntem, zapewniając maksymalną możliwą wymianę cieplną.

Dowodem na wysoką skuteczność są choćby wyniki badań prowadzonych na co dzień na wymienniku zamontowanym pod halą produkcyjną PRO-VENT. Wyniki można zresztą śledzić na żywo na stronie: www.wymiennikgruntowy.pl/pomiary-skutecznosci

wybor-gwc-skutecznosc

Skuteczność wymiany ciepła to podstawowa przewaga GWC PRO-VENT GEO nad wymiennikami typu przeponowego (np. rurowymi). Należy pamiętać, że w wymiennikach rurowych powietrze jest oddzielone od gruntu ścianką rury. Z tego powodu nie jest w stanie odebrać takiej ilości energii z gruntu, jak wymiennik bezprzeponowy GWC PRO-VENT GEO.

3. UNIKALNE DZIAŁANIE PROZDROWOTNE

Poza wysoką skutecznością wymiany ciepła z gruntem, wymiennik GWC PRO-VENT GEO posiada także unikalne właściwości prozdrowotne. W skrócie, pod powierzchnią wymiennika zachodzi naturalne oczyszczanie powietrza z bakterii i grzybów. Proces ten jest w 100% naturalny i co więcej, nie ma potrzeby stosowania jakichkolwiek środków chemicznych, np. jonów srebra.

Dowodem na bardzo dobre właściwości zdrowotne bezprzeponowych płytowych gruntowych wymienników ciepła PRO-VENT są choćby zewnętrzne badania przeprowadzone przez Państwowy Zakład Higieny (PZH). Wyniki pokazały w efekcie naturalną redukcję stężenia bakterii (aż o 86%) i grzybów (aż o 97%).

redukcja-bakterii-grzybow

GWC PRO-VENT GEO wpływa również na wilgotność powietrza w budynku. Powietrze jest naturalnie osuszane latem (co zapobiega uczuciu duszności), a dowilżane zimą (co dodatkowo wpływa pozytywnie na zdrowie i poprawę komfortu).

Uzdatnianie powietrza to podstawowa przewaga GWC PRO-VENT GEO nad wymiennikami nie-powietrznymi (np. glikolowymi). Należy pamiętać, że w wymiennikach glikolowych nośnikiem energii jest roztwór wody z glikolem, poprowadzony rurkami w gruncie. Nie następuje tam więc żadna poprawa jakości powietrza, jedyną zaletą jest obróbka temperaturowa.

Natomiast w wymiennikach powietrznych rurowych co prawda powietrze jest nośnikiem energii, ale ze względu na budowę przeponową nie ma w nich naturalnego uzdatniania powietrza. Aby spowodować działanie antybakteryjne, konieczne jest w nich stosowanie dodatkowej chemii (np. jony srebra). Wyłącznie wybór GWC PRO-VENT GEO umożliwi naturalne oczyszczanie powietrza i w dodatku w bardzo wydajnym stopniu.

4. NISKIE OPORY POWIETRZA, PRACA CIĄGŁA

Praca GWC PRO-VENT GEO nie wymaga zatrzymywania na czas regeneracji złoża, dzięki czemu może pracować bez przerwy przez cały rok (jest to wręcz zalecane).

praca-ciagla

Dodatkowo, dzięki unikalnej konstrukcji, GWC PRO-VENT GEO charakteryzuje się bardzo niskimi oporami przepływającego powietrza. Pozwala to więc na dodatkową oszczędność energii.

Praca ciągła oraz niskie opory powietrza to podstawowa przewaga GWC PRO-VENT GEO nad wymiennikami typu żwirowego. Wymienniki żwirowe wymagają cyklicznej regeneracji, dlatego nie wykorzystują w pełni potencjału budowy bezprzeponowej. Ponadto, przechodząc przez szczeliny usypanego złoża w wymienniku żwirowym, powietrze musi pokonać znacznie większe opory, niż ma to miejsce w wymienniku płytowym GWC PRO-VENT GEO.

5. WYBÓR GWC PRO-VENT GEO JAKO FURTKA DLA DOMU ENERGOOSZCZĘDNEGO

Inwestycję, jaką jest dom energooszczędny warto zacząć właśnie od gruntowego wymiennika ciepła PRO-VENT GEO. A to dlatego, że idealnym rozwiązaniem jest montaż tego rodzaju wymiennika ciepła pod budynkiem, w obrysie fundamentowym. Montaż wymiennika już podczas wczesnych robót budowlanych pozwala na etapową rozbudowę systemu wentylacji o kolejne ciekawe funkcje, które dzięki GWC będą działały w sposób bardzo wydajny.

WARIANT COMFORT: GWC Z REKUPERACJĄ

Najprostsze połączenie GWC PRO-VENT GEO z rekuperatorem daje już wszystkie opisane wyżej zalety. Zimą pozwoli znacznie ograniczyć koszty ogrzewania, pomimo że do domu cały czas będzie napływać świeże, oczyszczone powietrze. Natomiast latem zapewni przyjemny i zdrowy chłód. Ponadto, nawiewane powietrze będzie w dużym stopniu oczyszczone z zarodników bakterii i grzybów.

gwc-rekuperacja

WARIANT COMFORT PLUS: GWC Z REKUPERACJĄ I OSUSZACZEM DRY R

Połączenie rekuperatora z GWC PRO-VENT GEO można również rozbudować o niezależną jednostkę DRY R. Urządzenie montuje się przed rekuperatorem i jego zadaniem jest dodatkowo osuszenie powietrza latem poprzez obniżenie jego temperatury i wykroplenia nadmiaru wilgoci. Ponieważ powietrze przechodzi najpierw przez GWC PRO-VENT GEO, proces osuszania i chłodzenia jest bardzo efektywny, podnosząc komfort w budynku. W ten sposób powstaje naturalny mikroklimat w domu, bez uczucia zaduchu i gorąca latem.

gwc-osuszacz

WARIANT STOP SMOG: GWC Z REKUPERACJĄ I FILTREM ANTYSMOGOWYM

Połączenie rekuperatora z GWC PRO-VENT GEO jest też idealnym punktem wyjścia do rozszerzenia systemu o niezawodną ochronę antysmogową. Firma PRO-VENT opracowała system, który nawet w 99,95% oczyszcza napływające do domu powietrze z pyłów PM10, PM2.5, a także PM1. Rozwiązanie polega na zintegrowanej współpracy rekuperatora PRO-VENT oraz niezwykle skutecznego elektro-jonizacyjnego filtra antysmogowego CLEAN R. W wyniku tego połączenia dom jest chroniony przez tzw. Tarczę Antysmogową.

gwc-tarcza-antysmogowa

WARIANT COMPLEX: GWC Z POWIETRZNĄ POMPĄ CIEPŁA CWU

Gruntowy wymiennik ciepła GWC PRO-VENT GEO i rekuperator można również wykorzystać do bardziej efektywnej pracy pompy ciepła do przygotowania ciepłej wody użytkowej. Ma to duże znaczenie w szczególności podczas niskich temperatur. Natomiast w okresie letnim, wytworzony z pompy ciepła chłód można wykorzystać do dodatkowego chłodzenia budynku.

gwc-rekuperator-pompa-ciepla-cwu

6. PRZEWAGA GWC PRO-VENT GEO NAD KONKURENCYJNYMI ROZWIĄZANIAMI

gwc-porownanie

7. WYBÓR GWC – WYBIERZ POLSKI PRODUKT

Firma PRO-VENT jest lokalnym producentem rozwiązań dla wentylacji, mającym w 100% polski kapitał. W związku z tym, wybierając nasze produkty wspierasz polską przedsiębiorczość i rozwijasz polską gospodarkę.

wybor-gwc-polski-produkt