JAKI KANAŁ WENTYLACYJNY WYBRAĆ? PŁASKI CZY OKRĄGŁY?

Jednym z najważniejszych aspektów utrzymania komfortowej przestrzeni życiowej w budynkach, w których przebywamy jest zapewnienie właściwej wentylacji. Skuteczna wentylacja dostarcza komfortowe, zdrowe i czyste powietrze jednocześnie dbając o najwyższą efektywność i energooszczędność. Najlepszym rozwiązaniem, dla którego nie ma alternatywy jest wentylacja wymuszona z odzyskiem ciepła (rekuperacja). Elementem, który ma kluczowe…
DOWIEDZ SIĘ WIĘCEJ JAKI KANAŁ WENTYLACYJNY WYBRAĆ? PŁASKI CZY OKRĄGŁY?
obrazek-wyrozniajacy-zywotnosc-wymiennika-entalpicznego

JAKA JEST ŻYWOTNOŚĆ WYMIENNIKA ENTALPICZNEGO?

Entalpiczny wymiennik ciepła oprócz odzysku ciepła w okresie grzewczym ma za zadanie odzyskać również wilgoć z powietrza usuwanego. Latem zaś odwrotnie. Czyli, rekuperator entalpiczny w okresie letnich upałów będzie osuszał powietrze nawiewane. Wilgoć w wymiennikach entalpicznych przekazywana jest w postaci pary wodnej poprzez dyfuzję ze strony wysokiego ciśnienia pary do…
DOWIEDZ SIĘ WIĘCEJ JAKA JEST ŻYWOTNOŚĆ WYMIENNIKA ENTALPICZNEGO?
filtry-plaskie-wymiana-strzalki

WŁAŚCIWA EKSPLOATACJA REKUPERATORA

Rekuperatory są urządzeniami wentylacyjnymi, które powinny pracować bez przerwy. Oznacza to, że w przypadku nieużytkowania obiektu zaleca się (przynajmniej okresowo) pozostawienie włączonego rekuperatora na najniższym biegu. Czyli, pracującego z najmniejszą wydajnością. Taka eksploatacja rekuperatora zapewni minimalną wymianę powietrza w budynku. Biorąc pod uwagę, że duża ilość materiałów znajdująca się w…
DOWIEDZ SIĘ WIĘCEJ WŁAŚCIWA EKSPLOATACJA REKUPERATORA
obrazek-wyrozniajacy-instalacja-rekuperatora

INSTALACJA REKUPERATORA, CZYLI GDZIE I JAK MONTOWAĆ REKUPERATOR

Odpowiadając na pytania gdzie montować rekuperator i jak powinna wyglądać instalacja rekuperatora należy oczywiście brać pod uwagę projekt instalacji wentylacyjnej. Warto jednak pamiętać o tym, że producenci rekuperatorów określają warunki jakie powinny panować w pomieszczeniu, w którym będzie pracował rekuperator. INSTALACJA REKUPERATORA – WARUNKI W POMIESZCZENIU Rekuperator należy umieścić w…
DOWIEDZ SIĘ WIĘCEJ INSTALACJA REKUPERATORA, CZYLI GDZIE I JAK MONTOWAĆ REKUPERATOR
pochylenie rekuperatora odprowadzenie skroplin

JAK ZAPEWNIĆ SPRAWNY ODPŁYW SKROPLIN Z REKUPERATORA?

Sprawny odpływ skroplin z rekuperatora to oczywiście kwestia, o której nie można zapomnieć podczas montażu urządzenia. Niewłaściwie działający odpływ skroplin może powodować zacieki, a także problemy z wilgocią. SKĄD SIĘ BIORĄ SKROPLINY W REKUPERATORZE Wydzielanie się skroplin (wody) w rekuperatorze jest oczywiście naturalnym procesem wynikającym ze znacznych różnic temperatur w…
DOWIEDZ SIĘ WIĘCEJ JAK ZAPEWNIĆ SPRAWNY ODPŁYW SKROPLIN Z REKUPERATORA?
mistral-podlaczenie-kanalow-wentylacja

PODŁĄCZANIE KANAŁÓW WENTYLACYJNYCH DO REKUPERATORA

Jedną z istotnych czynności podczas montażu jest oczywiście podłączanie kanałów wentylacyjnych do rekuperatora. Należy tutaj zwrócić uwagę z jednej strony na solidność podłączenia kanałów, ale także na umożliwienie przyszłej obsługi serwisowej rekuperatora. Nie stosowanie się do zasad zalecanych przez producenta może powodować choćby niepotrzebne opory na instalacji. Może to przełożyć…
DOWIEDZ SIĘ WIĘCEJ PODŁĄCZANIE KANAŁÓW WENTYLACYJNYCH DO REKUPERATORA
instalator-zolty-kask-instalacja-wentylacyjna-ocieplenie-izolacja-kanalow

JAK ZAPEWNIĆ ODPOWIEDNIĄ IZOLACJĘ KANAŁÓW?

Stosując rekuperatory o wysokiej skuteczności odzysku ciepła to nie wszystko. Należy pamiętać, że odzyskane ciepło musimy jeszcze doprowadzić do pomieszczeń. W niektórych przypadkach konieczna może się okazać dodatkowa izolacja kanałów wentylacyjnych. DOBRA IZOLACJA KANAŁÓW WENTYLACYJNYCH Ze względu na odzysk ciepła w rekuperatorze należy ograniczyć straty ciepła na kanałach poprzez dobrą…
DOWIEDZ SIĘ WIĘCEJ JAK ZAPEWNIĆ ODPOWIEDNIĄ IZOLACJĘ KANAŁÓW?
system-wentylacji-przekroj-budynku-kanaly-gwc-model

WYMAGANIA DLA WENTYLACJI W BUDYNKACH MIESZKALNYCH

Najważniejsze wymagania dla wentylacji w budynkach mieszkalnych punktu widzenia projektantów wentylacji są zawarte w normie. W tym przypadku jest to norma PN-83/B-03430 Wentylacja w budynkach mieszkalnych zamieszkania zbiorowego i użyteczności publicznej – Wymagania. W dniu 8 lutego 2000 uchwalono zmianę do tej normy PN-83/B-03430/Az3:2000. NAJWAŻNIEJSZE WYMAGANIA DLA WENTYLACJI W BUDYNKACH MIESZKALNYCH…
DOWIEDZ SIĘ WIĘCEJ WYMAGANIA DLA WENTYLACJI W BUDYNKACH MIESZKALNYCH
instalator-bez-glowy-tulow-zolty-kask-narzedzia-klucz-francuski-mlotek

NAJCZĘSTSZE BŁĘDY POPEŁNIANE PODCZAS MONTAŻU REKUPERACJI

Błędy popełniane przy rekuperacji, zarówno w czasie montażu jak i projektowania mogą skutkować problemami i nieefektywną pracą instalacji wentylacyjnej. Poniżej przedstawiamy najczęściej pojawiające się błędy podczas montażu rekuperacji, o których należy pamiętać. NAJCZĘSTSZE BŁĘDY PRZY MONTAŻU REKUPERACJI BŁĘDY INSTALATORÓW SKUTEK Stosowanie źle dopasowanych redukcji, a także zbyt gwałtownych kolanek w…
DOWIEDZ SIĘ WIĘCEJ NAJCZĘSTSZE BŁĘDY POPEŁNIANE PODCZAS MONTAŻU REKUPERACJI
czerwony-garnek-para-wodna-gotowanie-na-kuchence-gazowej

JAK ZAPEWNIĆ BRAK PRZENOSZENIA SIĘ ZAPACHÓW MIĘDZY POMIESZCZENIAMI? CZYLI JAK POWINNA WYGLĄDAĆ ORGANIZACJA WYMIANY POWIETRZA W DOMU.

Zazwyczaj kratki wyciągowe montuje się w kuchni, łazience, toalecie zaś nawiewy świeżego powietrza w salonie, sypialni. Wymuszona w ten sposób organizacja wymiany powietrza powinna skutecznie ograniczyć przenoszenie zapachów. Chodzi mianowicie o to aby np. podczas gotowania zapachy z kuchni nie przenosiły się do innych pomieszczeń budynku. Ważne jest dobre wyregulowanie…
DOWIEDZ SIĘ WIĘCEJ JAK ZAPEWNIĆ BRAK PRZENOSZENIA SIĘ ZAPACHÓW MIĘDZY POMIESZCZENIAMI? CZYLI JAK POWINNA WYGLĄDAĆ ORGANIZACJA WYMIANY POWIETRZA W DOMU.
ikona-cisza-brak-halasu-zakaz

JAKIE SĄ ŹRÓDŁA HAŁASU I JAK WYCISZYĆ SYSTEM WENTYLACYJNY?

Aby ograniczyć hałas emitowany przez centralę należy: dobrać odpowiednią średnicę kanałów tak, aby prędkość przepływu powietrza nie przekraczała 3-4 m/s. w projekcie zadbać o małe opory przepływu (hałas od wentylatorów  pracujących na dużych sprężach może być kilkukrotnie większy). instalację wykonać z kanałów wygłuszonych akustycznie. zachować minimalną odległość 3-4 m pomiędzy…
DOWIEDZ SIĘ WIĘCEJ JAKIE SĄ ŹRÓDŁA HAŁASU I JAK WYCISZYĆ SYSTEM WENTYLACYJNY?