Newsletter

Pro-Vent Systemy Wentylacyjne
ul. Posiłkowa 4a
47-300 Dąbrówka Górna
gmina/poczta: Krapkowice
woj. opolskie

tel. 77 44 044 98
tel. 77 44 044 96
tel.kom. 666 610 405
tel.kom. 782 176 321
fax. 77 44 044 92
e-mail: info(Zamień tę część adresu na znak @)pro-vent.pl

Dlaczego tzw. mikrowentylacja nie pomaga?

Pojęcie mikrowentylacji

otwieranie rozszczelnianie okna klamka okienna mikrowentylacjaMikrowentylacja, stosowana dość szeroko w oknach pionowych, polega na zluzowaniu uszczelki poprzez wprowadzenie dodatkowego, blokowanego przez okucia położenia skrzydła. Skrzydło okna wyposażonego w mikrowentylację może być całkowicie zamknięte, otwarte lub minimalnie uchylone. Powietrze powinno się przedostawać szczeliną powstałą w wyniku uchylenia skrzydła i zluzowania uszczelki.

Słabe strony mikrowentylacji

Stopień wentylacji przy mikrowentylacji jest nieznany, niepowtarzalny, niekontrolowany i w istotny sposób zależy od dokładności montażu okna oraz od trwałości uszczelki.

Podobnie jak typowa wentylacja grawitacyjna, mikrowentylacja zależy od warunków zewnętrznych (wiatr, temperatura). Zimne powietrze wpływa dużą częścią obwodu skrzydła okna dając wyczuwalne zimne strumienie, mogące oprócz dyskomfortu zakłócać pracę zaworów termostatycznych (w grzejnikach usytuowanych pod oknami), zimne powietrze wykorzystuje przestrzeń pomiędzy uszczelkami, zmieniając rozkład temperatur wewnątrz profilu okna, co w konsekwencji przy dużych mrozach może prowadzić do wykraplania pary wodnej na powierzchni ramy okna oraz przymarzania uszczelki uniemożliwiając jego zamknięcie.

Jeśli pada deszcz i wieje wiatr, uchylone okno przecieka. Asymetrycznie zaryglowane skrzydło łatwiej ulega deformacji, zwłaszcza że występują w nim duże naprężenia mechaniczne i cieplne.

Praktyka pokazuje, że pozycja mikrowentylacji jest rzadko używana, a wietrzenie najczęściej odbywa się poprzez całkowite otwieranie okna, powodujące znaczną ucieczkę ciepła z budynku.

Zobacz także

PRO-VENT