Jeśli decydujemy się na rekuperację, interesującym rozwiązaniem jest rozbudowanie układu o gruntowy wymiennik ciepła (GWC). Prawidłowo dobrany wymiennik z pewnością zwiększy skuteczność całego systemu i poprawi komfort w budynku, jednak częstym pytaniem jest też kiedy zwróci się GWC Czy warto więc zainwestować w gruntowy wymiennik ciepła?

wybor-gwc-energooszczedna-komfortowa-wentylacja-gwc-czy-warto

CZYM JEST GRUNTOWY WYMIENNIK CIEPŁA (GWC)?

Gruntowy wymiennik ciepła (GWC, wymiennik gruntowy) to urządzenie montowane pod ziemią, które krótko mówiąc ma zwiększyć efektywność energetyczną systemu rekuperacji. Podczas mrozów, ale także upałów, temperatury pod ziemią są znacznie łagodniejsze. Dlatego, gruntowy wymiennik ciepła wykorzystuje tę różnicę, zapewniając wymianę energii między gruntem i przepływającym powietrzem.

wybor-gwc-zasada-dzialania-gwc-czy-warto

GWC CZY WARTO ZAINWESTOWAĆ W GRUNTOWY WYMIENNIK CIEPŁA?

Zanim zaczniemy dalsze rozważania na temat GWC, czy warto się na nie decydować, musimy zdać sobie sprawę, że:

NA RYNKU ISTNIEJĄ RÓŻNE RODZAJE GWC (NP. RUROWE, ŻWIROWE, PŁYTOWE, GLIKOLOWE). NALEŻY PAMIĘTAĆ, ŻE KAŻDE Z TYCH ROZWIĄZAŃ JEST ZUPEŁNIE ODMIENNE POD KĄTEM BUDOWY, ZASADY DZIAŁANIA I KORZYŚCI JAKIE ZE SOBĄ NIESIE

rodzaje-gwc-czy-warto

W związku z tym opłacalność inwestycji należy dla każdego z rodzajów GWC oceniać indywidualnie. Dla każdego z rozwiązań powinniśmy ocenić przede wszystkim na ile poprawi komfort przebywania w budynku, jakość powietrza, a także po jakim czasie inwestycja zwróci się ekonomicznie.

gwc-korzysci

NAJWAŻNIEJSZE: KOMFORT I ZDROWE POWIETRZE

Osoby szukające odpowiedzi na pytanie: GWC czy warto, często popełniają błąd, mianowicie skupiają się wyłącznie na czasie zwrotu z inwestycji. Tymczasem:

GRUNTOWY WYMIENNIK CIEPŁA PRZEDE WSZYSTKIM MA DAWAĆ
KOMFORT I ZDROWE POWIETRZE W BUDYNKU

GWC PRO-VENT GEO jest rozwiązaniem, mającym również unikalne właściwości prozdrowotne. Zewnętrzne badania przeprowadzone przez Państwowy Zakład Higieny wykazały w efekcie redukcję zarodników bakterii aż o 86% i grzybów aż o 97% po przejściu powietrza przez GWC PRO-VENT GEO. Montując ten rodzaj wymiennika zapewniamy sobie więc nawiewanie stale świeżego, naturalnie oczyszczonego powietrza do budynku.

Ponadto, w bezprzeponowym GWC PRO-VENT GEO następuje nie tylko naturalna obróbka temperaturowa powietrza, ale także naturalna obróbka wilgotnościowa. Dzięki temu uzyskujemy uczucie jeszcze lepszego komfortu przebywania w budynku. Krótko mówiąc, zimą powietrze jest naturalnie dowilżane, a latem naturalnie osuszane.

Dodatkowo zimą GWC PRO-VENT GEO zapewnia zawsze dodatnią temperaturę przed rekuperatorem. Dzięki temu wyeliminowany jest problem zamarzania wymiennika ciepła, a sam rekuperator działa sprawniej. Zawsze dodatnia temperatura oznacza także brak potrzeby stosowania nagrzewnicy wstępnej.

Co ważne, w okresie letnim chłód nawiewany z GWC PRO-VENT GEO jest nie tylko przyjemny, ale też zdrowy. W przeciwieństwie do klimatyzatorów, które w większości działają w obiegu zamkniętym, tutaj mamy cały czas do czynienia ze świeżym, dodatkowo uzdatnionym powietrzem.

Znakomita jakość powietrza i komfort przebywania w budynku jest więc najważniejszym argumentem, który powinien nas przekonać, przynajmniej do takiego rodzaju gruntowego wymiennika ciepła, jakim jest bezprzeponowy płytowy GWC PRO-VENT GEO.

KIEDY ZWRÓCI SIĘ GWC CZY WARTO MONTOWAĆ GRUNTOWY WYMIENNIK CIEPŁA Z PUNKTU WIDZENIA SAMYCH OSZCZĘDNOŚCI?

Dla osób, które poza zapewnieniem komfortu chcą jednak wiedzieć po jakim czasie zwróci się GWC, dokonamy przybliżonych obliczeń dla bezprzeponowego płytowego GWC PRO-VENT GEO. Należy pamiętać, że jest to jedyny w swoim rodzaju wymiennik gruntowy, osiągający znakomite wyniki skuteczności uzysku energii z gruntu (dzięki bezpośredniemu kontaktowi powietrza z gruntem i dodatkowej warstwie izolacji). W związku z tym obliczeń dokonanych dla płytowego GWC PRO-VENT GEO nie można przypisywać żadnemu innemu rodzajowi GWC (np. rurowemu, żwirowemu czy glikolowemu).

Aby przeprowadzić rzetelne obliczenia, będziemy bazować na rzeczywistych historycznych pomiarach temperatur zewnętrznych i temperatur po przejściu przez GWC. Firma PRO-VENT jako jedyny producent gruntowych wymienników ciepła udostępnia takie dane na bieżąco, uwiarygadniając w ten sposób skuteczność swojego produktu.

GWC PRO-VENT GEO TO JEDYNY WYMIENNIK Z POMIARAMI SKUTECZNOŚCI NA ŻYWO:
https://www.wymiennikgruntowy.pl/pomiary-skutecznosci/

PRZYKŁADOWE OBLICZENIA

PARAMETRY BUDYNKU:

 • Rodzaj budynku: dom jednorodzinny
 • Powierzchnia użytkowa (wentylowana): 160 m2
 • Wysokość pomieszczeń: 2,65 m

DOBÓR GRUNTOWEGO WYMIENNIKA CIEPŁA (GWC):

 • bezprzeponowy płytowy GWC PRO-VENT 450.

KALKULACJA UZYSKU ENERGII:

Nominalny strumień pracy urządzeń wentylacyjnych dla obiektu wynosi 450 m3/h, jednak aby jak najbardziej odzwierciedlić rzeczywistą pracę układu, przyjmiemy niższy, uśredniony strumień, na poziomie 270 m3/h.

Poniższe wyniki obliczono na podstawie rzeczywistych pomiarów temperatur przed, a także za płytowym GWC pracującym pod halą produkcyjną firmy PRO-VENT:

 • uzysk ciepła z gruntu (okres zimowy): Qciepła: 3 300 kWh,
 • uzysk chłodu z gruntu (okres letni): Qchłodu: 1 450 kWh.

KALKULACJA OSZCZĘDNOŚCI – SEZON ZIMOWY:

Założenia:

 • źródło grzewcze (jako punkt odniesienia): maty grzewcze podłogowe elektryczne,
 • plan dostawy energii elektrycznej: 1-taryfowy, przyjęta stawka 0,55 zł/kWh (średnia obowiązująca w Polsce w 2019 roku),
 • wzrost cen dostaw energii elektrycznej dla gospodarstw domowych w kolejnych latach o 5-7%,
 • stała wartość uzysku energii z GWC płytowego z każdego roku obliczeniowego,
 • dodatkowy koszt eksploatacji: 2 wymiany filtra na czerpni terenowej w ciągu sezonu zimowego (możliwy niewielki wzrost cen rok do roku).
gwc-oszczednosci-sezon-zimowy-1

KALKULACJA OSZCZĘDNOŚCI – SEZON LETNI:

Założenia:

 • plan dostawy energii elektrycznej: 1-taryfowy, przyjęta stawka 0,55 zł/kWh (średnia obowiązująca w Polsce w 2019 roku),
 • wzrost cen dostaw energii elektrycznej dla gospodarstw domowych w kolejnych latach o 5-7%,
 • stała wartość uzysku energii z GWC płytowego z każdego roku obliczeniowego,
 • dodatkowy koszt eksploatacji: 2 wymiany filtra na czerpni terenowej w ciągu sezonu letniego (możliwy niewielki wzrost cen rok do roku).
gwc-oszczednosci-sezon-letni-1

PODSUMOWANIE – GWC CZY WARTO?

Ponieważ na rynku istnieją zupełnie różne rodzaje GWC, dlatego odpowiadając na pytanie: GWC czy warto, przede wszystkim należy zdecydować jakie GWC bierzemy pod uwagę.  Najlepszym wyborem będzie wymiennik gruntowy, który po pierwsze zapewni komfort i świeże powietrze w budynku, a po drugie pozwoli na wymierne oszczędności eksploatacyjne.

Takim rozwiązaniem jest bezprzeponowy płytowy GWC PRO-VENT, który zapewni przyjemny, zdrowy mikroklimat w budynku przez cały rok, a dodatkowo zwrot z inwestycji, w zależności od wyceny prac przez instalatora, powinien nastąpić już po kilku latach.