ŚWIADOMY KONSUMENT POWIETRZA

Żyjemy (na szczęście) w czasach, gdzie uwidocznia się trend dbania o zdrowy tryb życia i zdrowe żywienie. Popularne są akcje uświadamiania konsumentów aby sprawdzali z czego tak naprawdę składają się produkty żywnościowe, które kupują. („Wiesz co jesz”, „You are what you eat” – ang. „Jesteś tym co jesz”).

O ile w sklepie łatwo nakleić na produkt etykietę ze składnikami, o tyle nie da się tego zrobić z powietrzem. Szacuje się, że dorosły człowiek pobiera w ciągu doby aż ponad 25 kg powietrza. Jest to więc kilkakrotnie więcej niż to ile zje i wypije (!)

Na tym aby jeść zdrowo, zależy chyba każdemu. Dlaczego więc tak rzadko przykładamy wagę do tego czym oddychamy? Parafrazując stare powiedzenie – czy „czego oczy nie widzą, tego płucom nie żal”? A może jest to zwykła krótkowzroczność i właśnie nieświadomość konsumencka?

mlody-mezczyzna-chlopak-oddycha-swieze-powietrze-na-dworze

SKĄD BIERZE SIĘ ZAGROŻENIE

Przeciętnie 90% swojego czasu spędzamy w budynkach. Warto więc przyjrzeć się jakie w nich mogą pojawiać się zagrożenia związane z niesprawną wentylacją lub jej brakiem. Większość z nas zna przypadki zawilgocenia ścian oraz pojawiającego się na nich grzyba czy pleśń. Każdy zna to uczucie kiedy po powrocie do domu po całym dniu pracy czujemy w środku zaduch i nieświeże powietrze. A gdyby dodać do tego inne, niebezpieczne wyziewy, których nie czujemy? Jak duże jest to zagrożenie zdrowotne? I czy możemy coś na to poradzić?

Szacuje się, że około 30% zagrożeń zdrowotnych w budynkach mieszkalnych jest związanych z zagrzybieniem. Warunkami sprzyjającymi ich powstaniu jest podwyższona wilgotność powietrza oraz niższa temperatura. Grzybom do życia wystarczają minimalne ilości substancji organicznych. Substancje te znajdują się w większości materiałów budowlanych, w tym również w materiałach wykończeniowych.

Niestety, grzyby pleśniowe mogą być przyczyną poważnych schorzeń (grzybic skórnych i grzybic błon śluzowych, schorzeń alergicznych, a nawet nowotworów). Powodują one także niszczenie układu odpornościowego i nerwowego.

Warto zdać sobie sprawę, że sporym zagrożeniem są również nieodczuwalne, niebezpieczne wyziewy. Pochodzą one głównie z wyposażenia wnętrz (meble, wykończenia podłóg i ścian). Spektrum związków chemicznych zawartych w powietrzu wewnętrznym oczywiście zmieniło się na przestrzeni ostatnich lat, jednak niestety niekoniecznie zmniejszyło to ilość substancji szkodliwych, a raczej zmieniło po prostu paletę chemikaliów.

ZDROWA WENTYLACJA, WYGODNIE ZARZĄDZANA

Co zatem możemy zrobić aby oddychać zdrowo we własnych domach? Rozwiązaniem jest skuteczna wentylacja zapewniona w sposób ciągły. Budynek musi „oddychać” – tak samo jak pory na skórze człowieka są ważnym elementem w procesie oddychania, tak samo skuteczna cyrkulacja powietrza w domu jest ważna dla zdrowia jego użytkowników.

Aby zapewnić ciągły proces wymiany powietrza, potrzebna jest wentylacja mechaniczna nawiewno-wywiewna, która zabiera „zużyte” powietrze w domu, jednocześnie dostarczając powietrze świeże, zewnętrzne. Przy odpowiednio dostosowanej automatyce, nowoczesna centrala wentylacyjna (serce układu wentylacji) jest w stanie dostosować swoją pracę do indywidualnego stylu życia danego użytkownika.

rekuperator-pro-vent

SPRAWDZONY PRODUCENT

Firma Pro-Vent specjalizuje się w produkcji central wentylacyjnych i gruntowych wymienników ciepła. Wiemy doskonale, że skuteczna i ciągła wentylacja to podstawa zdrowego powietrza w Twoim domu, a zdrowe powietrze to ważny czynnik zdrowego życia i dobrego samopoczucia. Zwracamy szczególną uwagę na jakość powietrza dostarczanego przez nasze produkty oraz łatwość ich obsługi.

Zapoznaj się z naszą ofertą i zadbaj o zdrowe powietrze w swoim domu!