Dla osób, którym zależy na oszczędzaniu energii ciekawym rozwiązaniem powinno być ogrzewanie nadmuchowe powietrzne.
OGRZEWANIE NADMUCHOWE POWIETRZNE – WSPÓŁPRACA Z REKUPERATOREM
Odzysk ciepła z powietrza możliwy jest w praktyce z pomieszczeń takich jak łazienka i kuchnia. Są to pomieszczenia, z których powietrze usuwane jest bezpośrednio do atmosfery.
Wykorzystując rekuperator, znaczne ilości tego ciepła możemy wykorzystać do podgrzewania świeżego powietrza zewnętrznego zasysanego przez piec nadmuchowy.
W okresie zimowym oszczędności energii z tego tytułu mogą być dość duże. Badania potwierdzają, że wentylacja która posiada wysoki odzysk ciepła, to najoszczędniejsza forma wietrzenia domu.
Centrala wentylacyjna może być zainstalowana w późniejszym okresie. Dzięki temu wydatki związane z wentylacją rozłożą się w czasie.
Oznaczenia na rysunku:
- Piec nadmuchowy.
- Przewody powietrza gorącego.
- przepustnice powietrza w strefach.
- przewód powietrza recyrkulacyjnego.
- Kratki nawiewne.
- Kratka wywiewna.
- Filtr powietrza.
- Chiller (źródło chłodu).
- Czerpnia powietrza zewnętrznego okapowa.
- Centrala wentylacyjna z wymiennikiem ciepła tzw. rekuperator.
- Wyrzutnia powietrza zużytego.
- odciągi powietrza w kuchni i łazience.
- Przewód powietrza świeżego częściowo podgrzanego regulacji nawiewu powietrza do pomieszczenia.
NIE KAŻDY BUDYNEK NADAJE SIĘ NA OGRZEWANIE NADMUCHOWE
Jednak nie każdy budynek, czy dom nadaje się do ogrzewania nadmuchowego powietrznego. Piece nadmuchowe i parametry pracy instalacji preferują tego typu ogrzewanie w budynkach o powierzchni powyżej 80m2.
Najlepsze do tego celu są budynki o budowie szkieletowej np. typu kanadyjskiego. W takim przypadku ukrycie kanałów powietrznych nie podraża w znaczny sposób kosztów instalacji.
W budynkach murowanych ukrycie kanałów często wymaga ich dodatkowej zabudowy, kucia bruzd. Istotne jest w tym przypadku projektowanie wyższych kondygnacji np. 2,70 m, aby część przewodów rozdzielczych można było poprowadzić w suficie podwieszanym.
Montaż najlepiej wykonywać na budynkach w stanie surowym. To dlatego, że przeróbki istniejących instalacji c.o. na ogrzewanie powietrzne mogą okazać się bardzo drogie i nieopłacalne.
OGRZEWANIE NADMUCHOWE – INSTALACJA
Instalacja powinna być wykonana z materiałów o dobrej ochronie akustycznej i termicznej. Dobór materiału powinien uwzględniać:
Poprawnie zaprojektowane i wykonane kanały zapewnią sprawną i bezawaryjną pracę przez wiele lat. Z drugiej strony źle zaprojektowane są przyczyną zwiększonego hałasu. Ponadto mogą skutkować szybszym starzeniem się przewodów, sprzyjać tworzeniu się grzybów i pleśni.
Z tego powodu rozsądnym rozwiązaniem jest zlecić projekt i wykonanie firmie profesjonalnie zajmującej się ogrzewaniem nadmuchowym.
Więcej informacji: www.heatec.pl