DLACZEGO WENTYLACJA JEST WAŻNA?

mloda-piekna-kobieta-odpoczywa-oddycha-na-kanapie-w-mieszkaniu-wentylacja

Powietrze wypełniające wnętrze pomieszczeń mieszkalnych czy biurowych ulega zużyciu w wyniku oddziaływania różnych czynników związanych z funkcją i wyposażeniem pomieszczeń. W wyniku codziennego funkcjonowania (oddychania, gotowania, suszenia, prasowania, kąpieli w łazience, podlewania kwiatów), powietrze zmienia swój skład oraz ulega zawilgoceniu. Technologie stosowane w nowoczesnym budownictwie sprawiają, że budynek jest bardzo szczelną konstrukcją. Dlatego brak odpowiedniej wentylacji, oprócz samego uczucia dyskomfortu, jest także sporym zagrożeniem dla zdrowia osób w nim przebywających. Prawidłowo działająca wentylacja jest więc bardzo ważna.

WENTYLACJA REDUKUJE ZANIECZYSZCZENIA

Powietrze zużyte traci walory powietrza świeżego. Staje się szkodliwe, a nawet niebezpieczne – zarówno dla mieszkańców, jak i dla budynku i jego wyposażenia. Bardzo ważne jest, aby do budynku dostarczać tlen, a także usuwać dwutlenek węgla, spaliny oraz inne szkodliwe czy niepożądane substancje.

Powietrze w źle wentylowanym domu zawiera mniej tlenu, dużo dwutlenku węgla (oddychanie mieszkańców, spalanie gazu i innych paliw). Spalanie gazu (lub innych paliw) w powietrzu o małej zawartości tlenu, zawsze prowadzi do wytwarzania silnie trującego tlenku węgla.

Ponadto, niewentylowane pomieszczenia zatrzymują szkodliwe i trujące związki. Mogą one pochodzić z parowania powierzchni tworzyw sztucznych (wykładziny, dywany, firanki, tapety, panele) czy lakierowanych (podłogi, meble). Mogą także pochodzić z parowania klejów wiążących płyty wiórowe mebli i różnego rodzaju paneli. Powietrze takie może również zawierać izotopy promieniotwórcze np. radon. Jest to promieniotwórczy gaz przenikający z gruntu poprzez nieszczelności do wnętrza budynku, bądź też pochodzący z materiałów budowlanych.

WENTYLACJA REDUKUJE WILGOĆ

Poprzez codzienne funkcjonowanie (gotowanie, oddychanie, kąpiel), typowa czteroosobowa rodzina wytwarza w gospodarstwie domowym ok. 15 litrów wody na dobę. Proste przeliczenie daje wynik ponad 5 ton wody w ciągu roku (!)

Nadmierna ilość wilgoci przyczynia się do rozwoju trudnych do usunięcia grzybów, które z kolei wytwarzają substancje szkodliwe dla zdrowia. Wykraplanie się wody, prowadzi do zamakania elementów konstrukcyjnych budynku, niszczenia jego wyposażenia i struktury. Należy zlikwidować możliwość kondensacji pary wodnej, a więc niebezpieczeństwo zawilgocenia i zagrzybienia ścian.

WENTYLACJA ZAPEWNIA ŚWIEŻE POWIETRZE

Gwałtowny wzrost kosztów ogrzewania zmusił inwestorów do przejścia na nowy sposób konstruowania i budowy domów. Pojawiły się domy „szczelne” – takie, których ściany i okna przewodzą minimalne ilości ciepła. Ze względu na zastosowane w nich technologie nie przepuszczają powietrza prawie wcale. Szczelność budynków potęguje opisane wyżej problemy z wymianą powietrza, dlatego kluczowym rozwiązaniem staje się sprawna wentylacja mechaniczna z wysokim odzyskiem ciepła.

PROBLEMY Z WENTYLACJĄ – „SYNDROM NIEZDROWYCH DOMÓW”

Prowadzone od wielu lat badania (Belgia, Wielka Brytania, USA) wykazały istotny związek pomiędzy złą jakością powietrza, a licznymi chorobami w tym wieloma odmianami groźnych alergii. Problem ten zwany w literaturze anglojęzycznej Sick Building Syndrome (Syndrom niezdrowych domów) pojawił się i gwałtownie narastał w latach siedemdziesiątych (lata kryzysu energetycznego), kilka lat po wprowadzeniu idei energooszczędnych domów. Zaczęto wtedy poszukiwać rozwiązań, które poprawią jakość powietrza i jednocześnie pozwolą oszczędzać energię cieplną. Najlepszym i najbardziej ekonomicznym rozwiązaniem okazała się wentylacja nawiewno-wywiewna z odzyskiem ciepła.