CZYM JEST WENTYLACJA GRAWITACYJNA

kratka-wentylacyjna-dlon-sprawdza-ciag-powietrza-wentylacja-grawitacyjna

Wentylacja grawitacyjna to tradycyjny system wentylacji mieszkań, która co do idei polega na usuwaniu zużytego powietrza „siłami natury” za pomocą kominów wentylacyjnych.

OGRANICZENIA WENTYLACJI GRAWITACYJNEJ

Niestety, należy pamiętać, że wentylacja grawitacyjna nie działa w każdych warunkach. Aby wymiana powietrza następowała poprawnie, niezbędne jest spełnienie kilku warunków:

  • temperatura wewnątrz domu musi być wyższa niż na zewnątrz,
  • na zewnątrz powinien wiać przynajmniej lekki wiatr,
  • okna i drzwi powinny być „rozszczelnione”, aby zapewnić dopływ świeżego powietrza,
  • konstrukcja kanałów wentylacyjnych na dachu powinna być tak zaprojektowana, aby ograniczyć możliwości „wstecznego wdmuchiwania powietrza”.

Dodatkowe wady wentylacji grawitacyjnej:

  • nie jest możliwa regulacja intensywności wentylacji grawitacyjnej (zależy od wszystkich powyższych warunków),
  • zimą następuje ogromna ucieczka ciepła, co powoduje szybkie wychłodzenie mieszkania, a także nadmierne wysuszenie,
  • latem proces wentylacji zachodzi tylko podczas wietrznej pogody – przy braku wiatru nieuniknione jest uczucie duszności, a także nadmiernej wilgotności.

INTENSYWNOŚĆ WENTYLACJI GRAWITACYJNEJ

Intensywność wentylacji grawitacyjnej zależy od wszystkich poniższych warunków:

  • gdy temperatura na zewnątrz maleje względem temperatury w mieszkaniu, wzrasta intensywność wentylacji w sposób liniowy. Oznacza to, że dwukrotny wzrost różnicy temperatury wewnątrz i na zewnątrz powoduje w efekcie dwukrotny wzrost intensywności wentylacji.
  • gdy na dworze zaczyna wiać silny wiatr to intensywność wentylacji rośnie w kwadracie zmiany prędkości wiatru. Znaczy to, że dwukrotny wzrost prędkości wiatru powoduje w efekcie czterokrotny wzrost intensywności wentylacji.

Wentylacja grawitacyjna zależy od zewnętrznych czynników atmosferycznych, temperatury powietrza, a także siły wiatru. Powoduje to więc brak stabilnej w czasie wymiany powietrza.

WENTYLACJA GRAWITACYJNA ZIMĄ

Powyższe zależności nasuwają istotne spostrzeżenia. Zimą, gdy chcemy a nawet powinniśmy ograniczyć wentylację, zachodzi ona w sposób niekontrolowany, gdy okna są rozszczelnione. W szczególności podczas mrozów i silnych wiatrów następuje ogromna ucieczka ciepła, co powoduje szybkie wychłodzenie mieszkania i co gorsza nadmierne wysuszenie.

WENTYLACJA GRAWITACYJNA LATEM

Natomiast latem, proces wentylowania mieszkań zachodzi tylko podczas wietrznej pogody. Gdy nie wieje wiatr i jest ciepło, naturalna wentylacja zawodzi zupełnie. Wilgoć, nieprzyjemne zapachy nie są usuwane właściwie wcale. Konstrukcja i budowa dawnych domów (np. miejskich) była tak przemyślana, aby częściowo niwelowała niekorzystne skutki braku, czy nadmiernej niekontrolowanej wentylacji. Cechowały je grube, pełne mury, wapienne tynki, drewniane okna, a przede wszystkim bardzo wysokie kondygnacje. Wszystko to działało jak swoisty akumulator ciepła, zapewniając korzystny mikroklimat panujący wewnątrz domu. Niestety ogrzewanie takich mieszkań bywa niezwykle kosztowne.