Budujesz dom pasywny lub niskoenergetyczny i zastanawiasz się jakie urządzenia wybrać by cieszyć się niskimi rachunkami za eksploatację? W tym artykule dowiesz się dlaczego warto wybrać wentylację mechaniczną nawiewno-wywiewną. Dodatkowo informujemy na co zwracać uwagę przy wyborze centrali wentylacyjnej.

Przepisy prawa budowlanego i przywołanego w nim rozporządzenia wymagają od inwestorów zwracania coraz większej uwagi na energochłonność swoich inwestycji. Coraz większym zainteresowaniem cieszą się obiekty niskoenergetyczne, a nawet pasywne.

dom-pasywny-do-poprawy

BUDYNKI ENERGOOSZCZĘDNE I PASYWNE – KRÓTKA CHARAKTERYSTYKA

Budynki niskoenergetyczne to takie, w których sezonowe zapotrzebowanie na ciepło nie przekracza wartości 60-70 kWh/m2/rok.

Co to oznacza w praktyce?

Przedstawiając to obrazowo, do ogrzania budynku o powierzchni 150 m2 takiego domu teoretycznie potrzeba mocy 5 typowych suszarek do włosów. Zakładamy przy tym, że cała moc pobierana przez suszarki jest dostarczana do powietrza nawiewanego.
Budynki pasywne natomiast mają sezonowe zapotrzebowanie na ciepło nie większe niż 15 kWh/m2/rok. W związku z tym zgodnie z naszym przykładem budynek pasywny można teoretycznie ogrzać tylko jedną suszarką.

WENTYLACJA W BUDYNKACH PASYWNYCH I ENERGOOSZCZĘDNYCH

Budownictwo energooszczędne to budownictwo szczelne. Dlatego też zapotrzebowanie na energię grzewczą jest aż tak małe. Niestety, innym ważnym rezultatem wysokiej szczelności jest fakt, że wentylacja grawitacyjna w takich budynkach nie ma prawa działać. Stoi ona zresztą w sprzeczności z założeniami budowy budynku mało energochłonnego. Z tego względu także wentylacja hybrydowa nie jest dobrym rozwiązaniem. Jest tak dlatego, że bezpośredni napływ powierza zewnętrznego generuje większe straty ciepła, a co za tym idzie – wyższe koszty eksploatacyjne.

ZAPEWNIENIE ŚWIEŻEGO POWIETRZA I NISKICH KOSZTÓW

Aby zapewnić odpowiedni obieg powietrza, dotrzymując parametrów budownictwa energooszczędnego, konieczna jest wentylacja mechaniczna z najwyższej klasy odzyskiem ciepła oraz niskim zapotrzebowaniem na energię elektryczną.

Wykorzystanie wysokosprawnej centrali do odzysku ciepła może zapewnić 5 razy niższe zapotrzebowanie na moc grzewczą niż przy braku odzysku ciepła. Aby zminimalizować wykorzystanie energii elektrycznej, ważne jest aby wybierać centrale wyposażone w nowoczesne wentylatory z silnikami prądu stałego.

Przykładowo z 1kWh energii elektrycznej pobieranej przez wentylatory, zapewniając wysokiego odzysku ciepła, można dostarczyć nawet 17kWh energii do powietrza nawiewanego. Zatem z ekonomicznego punktu widzenia wentylacja mechaniczna nawiewno-wywiewna jest jak najbardziej opłacalna, a wręcz optymalna.

CZYM POWINIEN CHARAKTERYZOWAĆ SIĘ REKUPERATOR PRZEZNACZONY DO BUDOWNICTWA NISKOENERGETYCZNEGO I PASYWNEGO?

  • wysoki realny odzysk ciepła z powietrza usuwanego (najlepiej z wymiennikiem przeciwprądowym),
  • ciche wentylatory wyposażone w silniki prądu stałego,
  • wysoka odporność na zamarzanie,
  • możliwie najkrótsze okresy załączania nagrzewnicy wstępnej przy ujemnych temperaturach zewnętrznych,
  • szczelny, automatyczny bypass wymiennika ciepła.

MISTRAL PRO – REKUPERATOR IDEALNY

rekuperator-przeciwpradowy

Centrale wentylacyjne z linii MISTRAL PRO zostały zaprojektowane specjalnie pod rygorystyczne wymogi budownictwa niskoenergetycznego i pasywnego, czego dowodem są zdobyte certyfikaty w standardzie NF15 i NF40. Centrale MISTRAL PRO spełniają wymagania techniczne Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej i pozwalają ubiegać się o dopłatę do kredytu na budowę domu lub budynku energooszczędnego.

Co wpływa na wyjątkowość central MISTRAL PRO?

  • Odzysk ciepła do 96%! Opatentowana konstrukcja wymiennika zapewnia najwyższą sprawność odzysku ciepła. Oznacza to, że do budynku nawiewamy powietrze o komfortowej temperaturze bez potrzeby wtórnego dogrzewania.
  • Brak problemów z zamarzaniem – wysoka sprawność wymiennika to ryzyko wykraplania się dużej ilości kondensatu z wilgoci zawartej w powietrzu i zamarzania przy niskich temperaturach zewnętrznych. Unikalna konstrukcja wymiennika Mistral PRO ogranicza to ryzyko do minimum.
  • Wbudowana wstępna nagrzewnica elektryczna – dedykowany algorytm załączania nagrzewnicy minimalizuje czasy jej pracy oszczędzając energię (oprócz faktu, że centrala rzadko szroni ze względu na konstrukcję wymiennika, algorytm zapewnia załączenie nagrzewnicy wyłącznie gdy wymiennik zaczyna zamarzać, a nie zaraz po pojawieniu się ujemnych temperatur).
  • Wyposażenie w nowoczesne wentylatory EC – cicha praca i niskie koszty.
  • Szczelny i automatyczny bypass wymiennika daje gwarancję, że po pierwsze nie dojdzie do pomieszania powietrza wywiewanego z nawiewanym, a po drugie to automatyka centrali decyduje kiedy najkorzystniej jest wyłączać odzysk ciepła aby uzyskać maksymalny komfort również latem.
  • Automatyka dająca szerokie możliwości dopasowania pracy wentylacji do trybu życia każdego Użytkownika.
  • Elegancki i estetyczny wygląd.

WSPÓŁPRACA Z GWC PROVENT-GEO – JESZCZE WIĘKSZY KOMFORT I OSZCZĘDNOŚCI

Do budownictwa energooszczędnego oprócz zastosowania centrali Mistral PRO, polecamy także zainstalowanie płytowego gruntowego wymiennika ciepła PROVENT-GEO. O konkretnych korzyściach płynących z płytowego GWC przeczytasz w artykułach powiązanych lub na stronie www.wymiennikgruntowy.pl