STEROWANIE
RC7
OPIS PRODUKTU
Sterowanie RC7 EASY to obecnie najbardziej popularny wybór wśród użytkowników rekuperatorów PRO-VENT. Jest niezwykle intuicyjny i wygodny w obsłudze. Menu jest wzorowane na mechanizmach stosowanych w popularnych smartfonach. Komunikaty są podawane w opisowy sposób, dzięki czemu właściwie nie trzeba zaglądać do instrukcji obsługi. Dodatkowo szeroki zakres funkcjonalności zapewnia pełną obsługę znakomitej większości przypadków instalacji wentylacyjnych. Głównym założeniem sterowania RC7 EASY jest optymalne działanie centrali wentylacyjnej bez potrzeby regulacji ze strony użytkownika. Bezobsługowy i inteligentny algorytm ochrony rekuperatora przed szronieniem, bezobsługowe sterowanie przepustnicą bypassu w trybie automatycznym, informacja o konieczności wymiany filtrów czy możliwość ustawienia programów dobowych sprawiają, że system wentylacji pracuje zgodnie z potrzebami użytkownika.
NAWIGACJA W KILKU JĘZYKACH
Użytkownik może wybrać jeden z trzech języków: polski, angielski lub niemiecki.
WYMIARY MANIPULATORA
Wymiary manipulatora RC7 (wys. x szer. x gł.): 8,5 x 9,5 x 1,5 cm.
STEROWANIE PRZYJAZNE DLA UŻYTKOWNIKA
Sterowanie RC7 EASY jest łatwe i wygodne w obsłudze. Użytkownik może monitorować parametry pracy i zmieniać ustawienia na dotykowym manipulatorze graficznym oraz opcjonalnie w aplikacji mobilnej lub przez komputer.
PLUG & PLAY
Wszystkie centrale wentylacyjne są fabrycznie całkowicie okablowane i posiadają zabudowaną automatykę, projektowaną w zakładzie produkcyjnym firmy PRO-VENT. Produkcja i programowanie automatyki i sterowania na miejscu zapewnia gwarancję fachowej pomocy technicznej dla instalatora oraz użytkownika. Podstawowe tryby pracy i nastaw są wprowadzane fabrycznie, co czyni te urządzenia łatwymi w uruchomieniu.
Głównym zadaniem układu sterowania jest zapewnienie niezawodnej pracy rekuperatora i jednocześnie maksymalne zautomatyzowanie pracy wentylacji.
Chodzi o to, aby centrala wentylacyjna zapewniała najwyższą jakość powietrza i jednocześnie nie wymagała codziennej regulacji tylko nadążała za potrzebami i stylem życia użytkownika. To z kolei ma również realne przełożenie na energooszczędność systemu wentylacyjnego.
Wszystkie rekuperatory PRO-VENT MISTRAL są fabrycznie okablowane, a produkcja i programowanie układów na miejscu w zakładzie produkcyjnym PRO-VENT to gwarancja najszybszego serwisu oraz fachowej i merytorycznej pomocy technicznej.
PROGRAMY CZASOWE
Czyli automatyczna zmiana wydajności wentylacji, która optymalnie dostosowuje ilość powietrza do rytmu dobowego użytkowników. Ustawienie programów czasowych powoduje, że praca wentylacji jest bezobsługowa. To oznacza, że w okresie nocnym rekuperator może samoczynnie ograniczyć wydajność tym samym obniżając zużycie energii i jednocześnie sprawić, że wentylacja będzie praktycznie niesłyszalna. Program czasowy można ustawić inaczej np. dla weekendów. Dla jednych sobota i niedziela oznacza potrzebę intensywniejszej wentylacji gdy wszyscy użytkownicy są w domu, a dla innych minimalizację ilości powietrza gdy centrala wentylacyjna obsługuje np. biuro.
REGULACJA WYDAJNOŚCI WENTYLATORÓW NA POSZCZEGÓLNYCH BIEGACH
W menu sterownika można regulować wydajność procentową wentylatorów nawiewnego i wywiewnego niezależnie dla każdego biegu.
To oznacza, że można tak ustawić wentylatory by oba pracowały z różną wydajnością, na przykład nawiewając więcej i wywiewając mniej. Jest to szczególnie ważne w budynkach użyteczności publicznej, w których często ilość powietrza wywiewanego jest mniejsza niż nawiewanego.
Standardowo, wskazania procentowe odnoszą się do wydajności maksymalnej wentylatorów. Każda instalacja jest inna, ma różną długość, wielkość, czyli innymi słowy opory dla przepływającego powietrza. Regulując wydajność wentylatorów można sprawić by na poszczególnych biegach nawiewać i wywiewać założone, projektowe ilości powietrza.
WIETRZENIE
Funkcja wietrzenia zwiększa wydajność wentylacji na kilkanaście, kilkadziesiąt minut. Po tym czasie centrala wentylacyjna PRO-VENT MISTRAL samoczynnie wraca do poprzednich ustawień. Wietrzenie uruchamia się poprzez dedykowany przycisk na manipulatorze. Rekuperator ustawia wtedy wydajność na 4, najwyższy bieg, a każdy użytkownik może określić wymaganą wydajność wentylatorów. Co więcej, z poziomu manipulatora można zmienić długość czasu trwania wietrzenia.
OCHRONA PRZED SZRONIENIEM
Centrale wentylacyjne PRO-VENT MISTRAL są przystosowane do sprawnej i ekonomicznej pracy w ciągu całego roku, w tym również w trakcie mrozów. Osiągają to poprzez odpowiednią konstrukcję wymiennika ciepła oraz zoptymalizowany proces ochrony przed szronieniem. Zastosowane układy automatyki analizują stopień oszronienia wymiennika dzięki czemu proces rozmrażania przebiega przy minimalnej ilości dodatkowej energii.
Rekuperatory PRO-VENT MISTRAL posiadają trzy sposoby rozmrażania wymiennika:
Wstępna nagrzewnica elektryczna
Zadaniem wstępnej nagrzewnicy elektrycznej jest podniesienie temperatury powietrza by w ten sposób zabezpieczyć wymiennik ciepła przed szronieniem. W większości modeli rekuperatorów MISTRAL wstępna nagrzewnica elektryczna pracuje jedynie okresowo i to wyłącznie w czasie mrozów. Tym samym zapewniając ekonomiczną pracę i wysoką sprawność odzysku ciepła w każdej temperaturze. To z kolei oznacza wyraźne ograniczenie kosztów eksploatacyjnych.
Wyłączanie wentylatora nawiewu
Najprostszy sposób rozmrażania wymiennika ciepła polegający na wyłączaniu wentylatora nawiewnego. Usuwane ciepłe powietrze wentylacyjne rozmraża wymiennik. Po około 8 ÷ 30 minutach centrala wentylacyjna wraca do normalnej pracy. Ten sposób rozmrażania jest opcją standardową dla rekuperatorów wyposażonych w wymiennik krzyżowy.
Przepustnica recyrkulacyjna
Do ochrony wymiennika ciepła przed szronieniem można wykorzystać również ciepłe powietrze z pomieszczeń. W tym celu stosuje się przepustnicę recyrkulacyjną, która zamyka kanał czerpny, a do centrali wentylacyjnej z dwóch stron doprowadzane jest ciepłe powietrze wewnętrzne. Dzięki temu rozmrażanie wymiennika ciepła jest bardzo szybkie, bez względu na panującą temperaturę zewnętrzną.
BYPASS
Wykorzystując sprzyjające warunki atmosferyczne, a konkretnie chłodniejsze noce podczas letnich upałów, można praktycznie bezkosztowo chłodzić budynek wykorzystując free cooling.
Proces free coolingu może być realizowany przez wbudowany bypass rekuperatora. Skuteczny free cooling wymaga 100% szczelnego bypassu oraz jego automatycznego działania jednak nie tylko. Cała objętość powietrza, która przepływa przez urządzenie musi omijać wymiennik aby w pełni wykorzystać darmowy chłód podczas letnich nocy. Taki właśnie jest bypass w rekuperatorach PRO-VENT MISTRAL. Inteligentny algorytm automatycznie załącza bypass tylko wtedy gdy jest to uzasadnione i na tak długo, jak długo możliwy jest proces free coolingu. Co więcej, automatyka centrali wentylacyjnej stara się utrzymać niższą temperaturę wewnątrz budynku tak długo jak to możliwe. Realizuje to poprzez odzysk części chłodu z domu, w przypadku gdy na dworze panuje upał.
INFORMACJA O KONIECZNOŚCI WYMIANY FILTRÓW
Każda centrala wentylacyjna PRO-VENT MISTRAL ma dedykowany dla siebie, najbardziej odpowiedni rodzaj filtra. Ponieważ jednak filtry w rekuperatorach ulegają zużyciu, należy je cyklicznie wymieniać. Wymiana jest bardzo intuicyjna, a o konieczności wymiany przypomina komunikat na manipulatorze. Może to być licznik przydatności lub automatyczny system kontroli, który sprawdza rzeczywisty stan zabrudzenia filtrów powietrza i sygnalizuje konieczność wymiany wtedy, gdy są one rzeczywiście zużyte.
FUNKCJA OTWARTYCH OKIEN – WYŁĄCZENIE WENTYLATORA NAWIEWU
Kiedy pachnącą wiosną chcemy wpuścić do budynku powietrze prosto z zewnątrz, system rekuperacji daje w tym zakresie dodatkowe możliwości. Mianowicie poprzez wyłączenie wentylatora nawiewu i jednocześnie pozostawienie pracującego wentylatora wyciągowego. Funkcja otwartych okien gwarantuje prawidłowe usuwanie powietrza zużytego z budynku i dostarczenie na jego miejsce świeżego powietrza zewnętrznego przez otwarte okna. Wyłączenie wentylatora nawiewu jest możliwe poprzez manipulator ścienny, tym samym nie wymagając od użytkownika większego wysiłku.
STEROWANIE ZDALNE
Poznaj możliwości sterowania pracą rekuperatora lub całego systemu wentylacyjnego z poziomu smartfona, tabletu czy przeglądarki internetowej.
Webmanipulator
Webmanipulator umożliwia sterowanie centralą wentylacyjną poprzez dedykowaną aplikację na smartfony i tablety z systemem Android, a także przez standardową przeglądarkę internetową. Czyli użytkownik ma stały podgląd on-line na pracę rekuperatora i może zdalnie zmieniać parametry jego pracy. Dzięki temu, można na przykład zwiększyć wydajność wentylacji wracając z wakacji by od razu po podróży odpocząć w domu wypełnionym świeżym i czystym powietrzem. Lub obniżyć temperaturę nawiewu gdy nikogo nie ma w domu, a rekuperator wyposażony jest w nagrzewnicę.
Firma Pro-Vent dba o prywatność swoich Klientów, zadbaliśmy o to również projektując system zdalnego sterowania centralą wentylacyjną. W chmurze nie przechowujemy żadnych danych o centrali ani o Kliencie. Oraz żadnych informacji o tym w jaki sposób przebiega obsługa Państwa rekuperatora.
Modbus
Modbus jest obecnie najbardziej popularnym protokołem komunikacji i pozwala na swobodne sterowanie centralą wentylacyjną PRO-VENT MISTRAL za pomocą inteligentnych systemów zarządzania budynkiem. Protokół Modbus umożliwia uzyskanie kompletnych informacji o aktualnych parametrach pracy całego urządzenia jak na przykład mierzone temperatury, wydajność wentylatorów, stan przepustnic bypass, GWC, stref, ustawioną temperaturę zadaną dla nagrzewnic, chłodnic, itd.
Sterowanie zdalne możliwe jest poprzez komunikację Modbus RTU oraz Modbus TCP.
Dom inteligentny Fibaro
System FIBARO to sieć bezprzewodowych połączeń tworzących kompletny ekosystem budynku. Umożliwia on zdalną obsługę z dowolnego miejsca na świecie z dostępem do Internetu. Firma Pro-Vent opracowała rozwiązanie, dzięki któremu możliwa jest współpraca wybranych modeli rekuperatorów MISTRAL z systemem FIBARO. Konfiguracja rekuperatora z systemem FIBARO jest prosta i intuicyjna. W najprostszej wersji centralą wentylacyjną można sterować za pomocą utworzonego automatycznie „wirtualnego pilota”. Jednak możliwe jest powiązanie wentylacji mechanicznej z innymi urządzeniami, czujnikami, detektorami, itd. znajdującymi się w domu. Tworząc w ten sposób tzw. sceny.
STREFY
System wentylacji w większym budynku można podzielić na strefy. Zadanie to spełniają przepustnice strefowe, które umożliwiają optymalne dostosowanie pracy centrali wentylacyjnej do aktualnych potrzeb.
Dzięki temu, można ograniczyć wentylację w jednej ze stref zapewniając jednocześnie najwyższe warunki komfortu powietrza. Przepustnice strefowe mogą być sterowane ręcznie poprzez zmianę stanu otwarcia na manipulatorze lub automatycznie, na podstawie programów dobowych centrali wentylacyjnej. Dostępne sposoby sterowania oraz ilość przepustnic, którą można sterować z poziomu manipulatora centrali wentylacyjnej PRO-VENT MISTRAL jest zależna od wybranej automatyki.
FUNKCJA PUSTY DOM – URLOP
Centralę wentylacyjną PRO-VENT MISTRAL można powiązać z systemem alarmowym domu. Wówczas, podczas nieobecności domowników nastąpi automatyczne uruchomienie trybu ekonomicznego. Pozwoli to na ograniczenie wydajności wentylacji zapewniając jednak wymaganą minimalną wymianę powietrza. To z kolei przekłada się na redukcję zużycia energii na potrzeby wentylacji oraz wolniejsze zużycie wentylatorów.
NAGRZEWNICE I CHŁODNICE
Kiedy chcemy mieć wpływ na temperaturę powietrza nawiewanego zimą oraz latem można za centralą wentylacyjną zamontować nagrzewnice i/lub chłodnice.
Te dodatkowe urządzenia mogą być sterowane z poziomu centrali wentylacyjnej. Manipulator ścienny umożliwia określenie zadanej temperatury powietrza nawiewanego oraz programów automatycznych według których nagrzewnica lub chłodnica będzie pracować. Dzięki temu, powietrze nawiewane do budynku będzie miało zawsze określoną przez nas temperaturę, niezależnie od wahań temperatury zewnętrznej. Programy automatyczne pomagają dostosować temperaturę powietrza do rytmu dobowego użytkowników oraz sprawiają, że praca nagrzewnicy/ chłodnicy jest bezobsługowa.
Centrala wentylacyjna może sterować wtórnymi nagrzewnicami elektrycznymi bądź wodnymi. Możliwe jest też podłączenie chłodnicy wodnej lub nagrzewnico- chłodnicy. To ostatnie urządzenie zimą będzie podgrzewało powietrze wentylacyjne, latem zaś chłodziło.
Pamiętajmy, że w przypadku nagrzewnicy wodnej budynek musi mieć źródło ciepła, które poprzez czynnik grzewczy (wodę) zasili nagrzewnicę. W przypadku chłodnicy wodnej, jako źródło chłodu niezbędny jest np. agregat wody lodowej.
STEROWANIE ZEWNĘTRZNYCH KLAP ODCINAJĄCYCH
W projektach wentylacji, szczególnie dla większych inwestycji, mogą pojawić się klapy odcinające. Ich zadaniem jest zamknięcie kanałów wentylacyjnych tak, aby nie następował grawitacyjnych ruch powietrza w przypadku gdy centrala wentylacyjna nie pracuje. Klapy odcinające montuje się na kanale czerpnym oraz wyrzutowym.
Sterowanie zewnętrznymi klapami odcinającymi może przejąć centrala wentylacyjna. Wtedy, w przypadku stałego wyłączenia centrali (STOP) klapy wentylacyjne zostają zamknięte. Jeśli centrala wentylacyjna wróci do pracy automatycznie wyśle sygnał otwierający klapy odcinające.
PODWÓJNA TABLICA WYDAJNOŚCI
W niektórych sytuacjach chcemy aby wentylacja pracowała inaczej niż w normalnych warunkach i jednocześnie była jak najbardziej energooszczędna. Na przykład żeby zwiększyła się ilość powietrza wywiewanego po włączeniu oświetlenia w łazience czy toalecie. Albo żeby wentylacja pracowała intensywniej gdy w pomieszczeniu są ludzie (czujka ruchu) lub zmieniał się bilans w momencie pracy okapu kuchennego. Obsługę tych i innych funkcjonalności może dać tzw. podwójna tablica wydajności. Umożliwia ona ustawienie różnych wydajności wentylatorów na kolejnych biegach centrali. Dla przykładu, w drugiej tablicy wydajności można ustawić mniejsze wysterowanie wentylatora wywiewu w momencie załączenia okapu kuchennego. Przełączenie sterownika do pracy według 1 lub 2 tablicy wydajności realizowane jest przez sterownik samoczynnie na podstawie wejścia binarnego sterownika.