REKUPERATORY

MISTRAL

rekuperatory krzyżowe mistral

  • rekuperatory krzyżowe stojące (z wymiennikiem krzyżowym),
  • idealny kompromis między wysokimi parametrami, a ceną,
  • wysoki realny odzysk ciepła, nawet w czasie mrozów,
  • zwarta konstrukcja,
  • szeroki zakres wydajności do wyboru: 200-6000 m3/h.

OPIS PRODUKTU

laur-klienta-2023-pro-vent

NAJWYŻSZA JAKOŚĆ WYKONANIA

Urządzenie wykonane w technologii nagrodzonej Złotym Laurem Klienta 2023 za najwyższą jakość.

ikona-komfortowa-wentylacja

KOMFORTOWA, SPRAWNA WENTYLACJA OBIEKTU

Urządzenie zapewnia stałe, sprawne dostarczanie świeżego powietrza do budynku i usuwanie powietrza zużytego, bez mieszania się strumieni.

ikona-niska-cena

PRZYSTĘPNA CENA I TANIA EKSPLOATACJA

Dużym atutem rekuperatorów z serii MISTRAL jest niska cena katalogowa samych urządzeń oraz niskie koszty eksploatacji (niewielkie zużycie energii i niska cena filtrów).

ikona-odzysk-ciepla-krzyzowy

WYSOKI REALNY ODZYSK CIEPŁA (NAWET W CZASIE MROZÓW)

Krzyżowy wymiennik ciepła PRO-VENT charakteryzuje się wciąż bardzo dobrą skutecznością (ponad 70%), a także wysoką odpornością na zamarzanie.

ikona-cicha-praca

CICHA PRACA

Szczelna (klejona), dodatkowo izolowana od środka obudowa, a także ciche, ekonomiczne wentylatory EC zapewniają cichą pracę urządzenia.

ikona-bezawaryjna-praca

WYGODNE STEROWANIE, WIELOLETNIA BEZAWARYJNA PRACA

Automatyka rekuperatorów PRO-VENT jest tworzona „na miejscu”, powstając na bazie wieloletnich doświadczeń i ciągłego doskonalenia. Dzięki temu nasze rekuperatory są cenione na rynku za swoją wieloletnią bezawaryjność.

ikona-skuteczne-rozmrazanie

INTELIGENTNY ALGORYTM ROZMRAŻANIA

Algorytmy rozmrażania tworzone przez naszych specjalistów zapewniają po pierwsze wysoką skuteczność ochrony przed zamarzaniem, a także minimalizację zużycia energii.

WYKRES SZYBKIEGO DOBORU – REKUPERATORY KRZYŻOWE MISTRAL

wykres-szybkiego-doboru-rekuperatory-krzyżowe-mistral

1. Oblicz wymaganą wydajność wentylacji (pow. użytkowa x wys. pomieszczeń x krotność wymiany).
2. Wybierz rekuperator, dla którego wymagana wydajność wentylacji mieści się w obszarze pracy ciągłej (kolor niebieski).

PROGRAM DOBORU REKUPERATORÓW

Możesz również skorzystać z programu doboru rekuperatorów PRO-VENT: TUTAJ

WARUNKI MONTAŻU I WYMAGANA PRZESTRZEŃ OBSŁUGOWA

Centralę montować należy w pomieszczeniach suchych i zadaszonych (poddasza, pomieszczenia gospodarcze, kotłownie,
maszynownie, itp.), z zapewnieniem wymaganej przestrzeni obsługowej, niezbędnej do obsługi oraz serwisu. Zapewnić należy możliwość wymontowania z centrali wymiennika ciepła, zapewniając odległość od pokrywy inspekcyjnej do ściany lub innej przeszkody nie mniejszą niż głębokość centrali z minimalnym luzem ok. 5 cm, zgodnie z rysunkiem.

MISTRAL-przestrzen-obslugowa


Sztywne kanały wentylacyjne należy przyłączyć do centrali za pomocą elastycznych łączników, umożliwiając demontaż jej z instalacji. W celu dodatkowej redukcji hałasu jako łączniki zaleca się zastosować elastyczne tłumiki lub odcinki kanału elastycznego połączonego mufą z króćcem centrali. Kanały należy podwiesić, usztywnić, zabezpieczając przed przypadkowym uszkodzeniem lub zsunięciem z króćców centrali. Króćce centrali nie mogą służyć do mocowania kanałów i przenoszenia obciążeń mechanicznych.

Centrala powinna być posadowiona na stabilnym podłożu na własnych nóżkach zapewniających możliwość regulacji pochylenia urządzenia. Montując centralę, nie należy jej dosuwać (dociskać) do żadnej przegrody, zachowując odstęp minimum 50 mm od sufitu oraz minimum 50 mm od tyłu centrali. Zapewnić należy też dostęp do króćców, umożliwiając demontaż łączników kanałów wentylacyjnych.

MISTRAL-warunki-montazu

Podczas pracy centrali w wymienniku wytwarzają się skropliny, zapewnić należy więc ich sprawne odprowadzenie. Odpływ skroplin z centrali wyprowadzono na bocznej ściance rurką ½” (ok. 22 mm). Na instalacji odprowadzenia skroplin zamontować należy syfon, a centrale wypoziomować w stronę odpływu. W przypadku central Mistral w czasie normalnej pracy należy zapewnić pochylenie centrali w kierunku tylnej ścianki – minimum 5% oraz w kierunku odpływu skroplin – minimum 3%.

DOPUSZCZALNE WARUNKI EKSPOLATACJI

Ze względu na zastosowane materiały maksymalna temperatura powietrza przepływającego przez wymiennik wynosi 45°C. Dodatkowo, w zależności od zastosowanego układu rozmrażania, utrzymująca się długotrwale minimalna temperatura powietrza świeżego, która zapewnia prawidłową pracę centrali, nie powinna być niższa niż:

  • – 12°C – w przypadku zastosowania układu rozmrożeniowego poprzez wyłączenie nawiewu,
  • – 25°C – w przypadku zastosowania nagrzewnicy elektrycznej wstępnej,
  • – 30°C – w przypadku zastosowania przepustnicy recyrkulacyjnej.

Nie zaleca się stosować układu rozmrażania wymiennika poprzez wyłączenie nawiewu dla pomieszczeń o dużej krotności wymian oraz w przypadku zastosowania w układzie wentylacji nagrzewnicy wtórnej wodnej. Parametry powietrza usuwanego zapewniające prawidłową pracę centrali w czasie mrozów wynoszą:

  • + 16°C – w przypadku zastosowania układu rozmrożeniowego poprzez wyłączenie nawiewu,
  • + 10°C – w przypadku zastosowania nagrzewnicy elektrycznej wstępnej,
  • + 8°C – w przypadku zastosowania przepustnicy recyrkulacyjnej.

W zależności od zastosowanego układu rozmrażania wymiennika centrali temperatura pomieszczenia, w którym zamontowano centralę, nie powinna być niższa niż:

  • + 10°C – w przypadku rozmrażania poprzez wyłączenie nawiewu,
  • + 6°C – w przypadku zastosowania wymiennika GWC, rozmrażania recyrkulacyjnego lub nagrzewnicy wstępnej.

W przypadku potrzeby montażu lub eksploatacji centrali w zakresie niższych temperatur należy wcześniej skonsultować wykonanie z producentem.

Zobacz także

Poznaj wszystkie modele rekuperatorów MISTRAL