Newsletter

Pro-Vent Systemy Wentylacyjne
ul. Posiłkowa 4a
47-300 Dąbrówka Górna
gmina/poczta: Krapkowice
woj. opolskie

tel. 77 44 044 98
tel. 77 44 044 96
tel.kom. 666 610 405
tel.kom. 782 176 321
fax. 77 44 044 92
e-mail: info(Zamień tę część adresu na znak @)pro-vent.pl

Co daje wentylacja mechaniczna?

Pojęcie wentylacji mechanicznej

wentylator nawiew instalacja wentylacyjna przemysłowaWentylacja mechaniczna jest rozwiązaniem powodującym wymuszenie cyrkulacji powietrza poprzez dedykowane urządzenie. Powoduje to prawidłową wymianę powietrza niezależnie od warunków zewnętrznych, zapewniając zdrowy mikroklimat w budynku.

Wentylacja mechaniczna jest energooszczędna i komfortowa. Warto się zastanowić nad jej montażem, gdyż połowę kosztów ogrzewania domu stanowią koszty związane z utratą ciepła wynikające z potrzeby wentylacji pomieszczeń. Wentylacja mechaniczna z rekuperatorem pozwala odzyskać ciepło z usuwanego powietrza.

Dlaczego warto stosować wentylację mechaniczną?

  • wymuszenie nawiewania powietrza świeżego i usuwania powietrza zużytego,
  • komfortowa wentylacja,
  • eliminacja zawilgocenia pomieszczeń wywołującego rozwój grzybów i pleśni,
  • filtracja nawiewanego powietrza z kurzu i pyłków wywołujących alergie,
  • możliwość regulowania intensywności wentylacji,
  • możliwość doprowadzenia nawiewu świeżego powietrza do poszczególnych pomieszczeń (analogicznie wywiewu zużytego powietrza),
  • w przypadku zastosowania modułu odzysku ciepła – znaczne obniżenie kosztów ogrzewania.

Przykładowe wyliczenie oszczędności uzyskanych przy zastosowaniu systemu wentylacji wymuszonej z centralą rekuperacyjną Mistral

Dla domu o powierzchni 160 m2 zalecana jest wymiana powietrza 250 m3/godz. W trakcie trwania sezonu grzewczego o długości ok. 200 dni zaoszczędzimy 6100 kWh energii. Przy założeniu kosztu 1kWh na poziomie 0,37 zł, rocznie zaoszczędzimy: 2300 zł. – przy ogrzewaniu elektrycznym lub zaoszczędzimy np. 1000 litrów gazu – przy ogrzewaniu gazowym.

Wentylacja grawitacyjna Koszt średni netto Wentylacja z odzyskiem ciepła Koszt średni netto
Koszt wykonania komina murowanego z 2 pionami wentylacyjnymi, z obróbką blacharską i wykończeniem górnej części klinkierem.
Dla rozwiązań nietypowych, z jednym pionem wentylacyjnym, koszt wynosi 5 000 zł.
10 000 zł Koszt wykonania kompletnej instalacji z wykonaniem niezbędnych przekuć, materiałami: kanałami elastycznymi, trójnikami 45°, łącznikami, przepustnicami, czerpnią, wyrzutnią, materiałami montażowymi, stalowymi anemostatami, instalacją odprowadzenia skroplin,sterowaniem oraz montażem całego systemu w domu o kubaturze około 400 m3. 7 180 zł
Mikrowentylacja w 4 sztukach okien połaciowych (dopłata). 1 200 zł Rezygnacja z niepotrzebnej, (wręcz zabronionej) w przypadku zastosowania odzysk ciepła z rekuperatora, mikrowentylacji. Koszt rekuperatora dla tego przykładu MISTRAL 300 z kompletnym wyposażeniem (filtry, wkład letni, sterowanie). 4 600 zł
Mikrowentylacja(nawiewniki)w oknach i drzwiach balkonowych. 1 600 zł Nie dotyczy. 0 zł
Dachowe kominki wentylacyjne – 2 szt. Koszt kominków. 500 zł Nie dotyczy. 0 zł
Razem średni koszt 13 300 zł Razem średni koszt 11 780 zł

Powyższa tabela zawiera szacowane ceny przykładowe.
Tabelę opracowano na podstawie informacji firmy VENTUS.

UWAGA:
Wentylacja mechaniczna z odzyskiem ciepła jest efektywna i szybko zwraca się w eksploatacji.
Wentylacja grawitacyjna jest nieefektywna, a jeżeli już działa to w czasie eksploatacji kosztuje tym więcej im droższe jest paliwo jakie używamy do ogrzania domu.

Klasyfikacja energetyczna budynków wg Stowarzyszenia na rzecz Zrównoważonego Rozwoju

Coraz częściej słyszy się głosy inwestorów i użytkowników, którzy twierdzą, że za dużo płacą za ogrzewanie swoich domów. Pojawiła się konieczność wykonywania analizy energochłonności budynku. W krajach UE wprowadzono konieczność etykietowania budynku, a co zatem idzie i wykonywania certyfikacji energetycznej budynków. Certyfikat energetyczny budynku to dokument, który określa klasę energochłonności budynku. Informacja ta pozwala oszacować w prosty sposób ile będzie kosztować ogrzewanie budynku w standardowym sezonie grzewczym. Dla przykładu dla 100m2 domu jednorodzinnego ogrzewanego prądem z klasy A, czyli niskoenergetyczny wskaźnik E wynosi od 20 do 45 kWh/m2/rok, przyjęto do obliczeń 45 kWh/m2/rok, koszt ogrzewania wyniósłby: 100 x 45 x średnio I i II taryfa 0,14 zł/kWh = 630 zł za rok, a dla budynku klasy C- średnio energooszczędny koszty ogrzewania wyniosą 100 x 150 x 0,14 = 2 100 zł za rok. Dla budynku Klasy E- energochłonny 100 x 250 x 0,14 = 3 500 zł za rok. Warto więc wiedzieć, czy budynek jest energooszczędny czy energochłonny, zwłaszcza, że koszt domu jest znacznie większy niż koszt pralki lub lodówki.

KLASA BUDYNEK MIESZKALNY WSKAŹNIK E [kWh/m2/rok]
A niskoenergetyczny 20 do 45
B energooszczędny 45 do 80
C średnioenergooszczędny 80 do 100
D średnioenergochłonny 100 do 150
E bardzo energochłonny 150 do 250
F bardzo energochłonny ponad 250

Z punktu widzenia inwestora energochłonność budynku jest jedną z najważniejszych informacji koniecznych przy podejmowaniu decyzji o zakupie domu lub mieszkania. Znajomość energochłonności budynku pozwala oszacować jakie będą średnie koszty ogrzewania. Czasami warto zapłacić trochę więcej, ale znacznie mniej płacić podczas eksploatacji za ogrzewanie.

Koszt eksploatacji budynku stanowią aż 84% z tego aż 75% to koszty ogrzewania i produkcji cieplej wody. Z kosztów ogrzewania połowę, a czasami nawet zdecydowanie więcej pochłaniają koszty związane z wentylacją pomieszczeń.

Dlatego tak ważne jest dokładne uszczelnie domu i jednocześnie wyposażenie go w sprawnie działającą wentylację. A jedyną działającą i dającą się „policzyć” wentylacją jest wentylacja mechaniczna z odzyskiem ciepła.

Dla przypomnienia koszt wybudowania stanowią tylko około 11% a koszty rozbiórki 0,5% kosztów „życia” budynku. Koszty remontów w okresie 50-ci letnim stanowią około 4,5% kosztów „życia” budynku. Dlatego właśnie konieczna jest certyfikacja energetyczna i etykietowanie energetyczne budynków i projektów.

Zobacz także

PRO-VENT