Wentylacja jest kluczowym elementem dla zapewnienia zdrowego i komfortowego środowiska w mieszkaniach, ponieważ dostarczanie świeżego powietrza i usuwanie zanieczyszczeń jest niezwykle istotne dla naszego zdrowia. Wentylacja decentralna jest systemem zaprojektowanym z myślą o wentylacji mieszkań oraz niewielkich domów. W tym artykule omówimy jej znaczenie.

wentylacja-decentralna-mieszkan-provent-mistral

CZYM JEST WENTYLACJA DECENTRALNA I JAK DZIAŁA?

Wentylacja odgrywa kluczową rolę w utrzymaniu odpowiedniej jakości powietrza. Jednak wentylacja mieszkań oraz niewielkich domów może być wyzwaniem z kilku powodów. Po pierwsze, niewielkie przestrzenie posiadają ograniczoną ilość miejsca do montażu rozbudowanych jednostek wentylacyjnych. Po drugie, w przypadku wentylacji indywidualnej bardzo ważne jest zapewnienie minimalnego hałasu od pracujących urządzeń. Pamiętajmy, że najczęściej montuje się ją w pomieszczeniach, w których na co dzień przebywają domownicy. Po trzecie, każde mieszkanie jest inne, w związku z tym to co sprawdzi się w jednym z nich niekoniecznie będzie odpowiednie dla innego. Dlatego, pełna oferta niewielkich central wentylacyjnych (rekuperatorów) powinna posiadać przy najmniej kilka modeli urządzeń, które można dopasować do architektury i wyposażenia każdego mieszkania lub niewielkiego domu. Dzięki czemu wentylacja decentralna będzie po prostu skuteczna.

Wentylacja mieszkań w budownictwie wielorodzinnym

decentralna-wentylacja-w-budynkach-wielorodzinnych

Wymiana powietrza w zdecydowanej większości istniejących mieszkań polega na dostarczaniu świeżego powietrza przez okna znajdujące się w pokojach oraz usuwaniu powietrza zużytego kanałami wentylacyjnymi z łazienek i kuchni. Dodatkowo, między pomieszczeniami powinien być zapewniony swobodny przepływ powietrza. Realizuje się to poprzez otwory drzwiowe lub podcięcie drzwi na wysokość w świetle ok. 1,5 cm.

Takie rozwiązanie w przypadku „starego budownictwa” powoduje zwiększoną krotność wymian powietrza oraz praktycznie brak kontroli nad wentylacją oraz stratami ciepła.

W przypadku nowych, szczelnych budynków, wentylacja grawitacyjna nie ma po prostu prawa działać. Brak możliwości stałego dopływu świeżego powietrza do pomieszczeń praktycznie uniemożliwia prawidłową cyrkulację i wymianę powietrza w mieszkaniach. Co więcej, obniżenie temperatury grzejników dodatkowo utrudnia prawidłowy ruch powietrza w pomieszczeniu. 

Jak zatem pogodzić oczywistą potrzebę ograniczania kosztów ogrzewania mieszkań z potrzebą oddychania świeżym i czystym powietrzem?

W tym przypadku rozwiązaniem jest decentralna wentylacja mechaniczna z odzyskiem ciepła. Poprzez stały i kontrolowany dopływ do pokoi powietrza świeżego i jednoczesne usuwanie powietrza zużytego z kuchni, łazienek, WC zapewnia:

  • niezbędną i kontrolowaną wymianę powietrza;
  • znaczne ograniczenie kosztów ogrzewania;
  • brak problemów z zawilgoceniem pomieszczeń;
  • filtrację powietrza nawiewanego do pomieszczeń;
  • ograniczenie hałasu ulicznego.

W przypadku mieszkań, wentylacja decentralna polega na tym, że każde mieszkanie posiada swoją niewielką centrale wentylacyjną. Urządzenie powinno być naprawdę kompaktowe oraz, co bardzo ważne, ciche.  Powietrze zewnętrzne niewielkim kanałem o średnicy np. 12,5 cm transportowane jest do rekuperatora. Świeże i przefiltrowane powietrze pobiera ciepło (zimą) z powietrza usuwanego, w ten sposób podnosząc swoją temperaturę. Tak uzdatnione powietrze, prostym systemem krótkich i niedużych kanałów wentylacyjnych trafia do salonu, sypialni, pokoi. Zaś powietrze usuwane z łazienek, kuchni i WC kierowane przez centralę wentylacyjną jest wyrzucane na zewnątrz budynku.

rzut-mieszkania-wentylacja-decentralna-projekt
Wentylacja indywidualna w budownictwie jednorodzinnym.

Zastosowanie możliwie krótkich kanałów wentylacyjnych ogranicza do minimum zarówno koszty jak i czas i zakres prac remontowych.

Brak konieczności wykonywania zbiorczych kanałów wentylacyjnych oraz stosunkowo niskie koszty dają szerokie możliwości stosowania rozwiązania również w budynkach modernizowanych.

Wentylacja niewielkich domów jednorodzinnych

Wentylacja mechaniczna nawiewo- wywiewna z odzyskiem ciepła w oparciu o kompaktową centralę wentylacyjną sprawdzi się również w niewielkich budynkach jednorodzinnych o powierzchni użytkowej do ok. 120 m2.

Powstaje co raz więcej niedużych domów, które dodatkowo posiadają niewielkie pomieszczenia techniczne, albo wręcz nie posiadają ich w cale. Wyjątkowo ciche, lekkie i kompaktowe rekuperatory umożliwiają sprawną, zdrową i energooszczędną wentylację. Co więcej, dają duże możliwości aranżacji i dopasowania do architektury oraz wyposażenia budynku.

Dla większych budynków jednorodzinnych, w których jednocześnie nie przewiduje się przestrzeni technicznych, idealnym rozwiązaniem będzie zastosowanie centrali wentylacyjnej MISTRAL HOME. Rekuperator z wymiennikiem entalpicznym MISTRAL HOME można zamontować praktycznie wszędzie, ponieważ posiada super-kompaktową budowę.

Kanały wentylacyjne podłączane od góry oraz mała głębokość urządzenia sprawiają, że można znaleźć wiele miejsc na zamontowanie MISTRAL HOME, chowając na przykład w szafie.

rekuperator-z-wymiennikiem-entalpicznym-wentylacja-decentralna

JAKIE ZALETY MA WENTYLACJA DECENTRALNA Z REKUPERATOREM MISTRAL CITY

Dedykowana seria rekuperatorów MISTRAL CITY przeznaczona jest do indywidualnej wentylacji mieszkań oraz niedużych domów jednorodzinnych. Zarówno nowych jak i termomodernizowanych budynków.

Skuteczna wymiana powietrza

Wszystkie modele MISTRAL CITY to energooszczędne rekuperatory wyposażone w wymienniki entalpiczne, ciche wentylatory EC, super-duże filtry powietrza w standardzie LongLIFE oraz dedykowaną fabryczną automatykę z manipulatorem ściennym RC7.

Niewielkie centrale wentylacyjne w niezwykle wydajny sposób dostarczają świeże powietrze zewnętrzne do mieszkań lub niewielkich domów o powierzchni do około 120 m2.

Rekuperacja ciepła

Każda centrala wentylacyjna wyposażona jest w entalpiczny wymiennik ciepła, który obok odzysku ciepła odzyskuje również wilgoć z powietrza wywiewanego. Zimą, wilgoć będzie przekazywana w kierunku powietrza nawiewanego, latem zaś odwrotnie. Odzysk wilgoci nie jest to tylko poprawa komfortu ale też realny zysk. Suche powietrze w zimie powoduje zwiększone odparowanie (suszenie) wszystkiego co ma wodę – a na to trzeba przecież zużyć dodatkową energię grzewczą. Konkretnie w całym sezonie grzewczym od 1500kWh do nawet 3000kWh dla domu około 160m2.

Reasumując, rekuperatory MISTRAL CITY w wyjątkowo wydajnym stopniu oszczędzają energię, odzyskując z powietrza usuwanego zarówno ciepło jak i wilgoć. Czyli jednocześnie obniżają rachunki za ogrzewanie. Co więcej, efektywne rozwiązania zamknięte w kompaktowej formie wpierają najwyższą efektywność energetyczną mieszkania oraz budynku.

Rekuperator z filtrami w standardzie LongLIFE

Cała seria rekuperatorów MISTRAL CITY wyposażona jest w filtry w standardzie LongLIFE. Posiadają one bardzo dużą powierzchnię filtracji,a ponadto zwiększoną grubość. To sprawia, że ich chłonność na zanieczyszczenia jest dużo większa oraz dodatkowo znacznie wydłuża się ich żywotność. To z kolei oznacza, że można je wymieniać jedynie raz  w roku nie tracąc na jakości powietrza.

rekuperator-z-filtrami-long-life-wentylacja-decentralna

Szerokie możliwości aranżacji

Dedykowana seria rekuperatorów MISTRAL CITY przeznaczona jest zarówno dla nowych jak i termomodernizowanych mieszkań oraz niedużych domów. Każdy model został precyzyjnie zaprojektowany do montażu w niewielkich przestrzeniach szafek kuchennych, łazienkowych, przedpokojach, nad pralką, lodówką i innych. Dodatkową zaletą jest również niewielka waga – jedynie 17 ÷ 19 kg.

Centralę wentylacyjną wystarczy podłączyć do prądu oraz manipulatora ściennego by cieszyć się wyjątkowym i zdrowym mikroklimatem przez cały rok.

Co więcej, urządzenie jest bardzo ciche, dzięki czemu jego praca jest niemal niesłyszalna. Pamiętajmy, że kwestia akustyki jest niezwykle ważna ponieważ rekuperator najczęściej montuje się w pomieszczeniach bytowych, w których przebywają ludzie.

mistral-city-rekuperator-schowany-w-szafce-wentylacja-decentralna

Indywidualne sterownie

Głównym zadaniem układu sterowania jest zapewnienie niezawodnej pracy rekuperatora i jednocześnie maksymalne zautomatyzowanie pracy wentylacji.

W przypadku wentylacji decentralnej, każde mieszkanie posiada niezależny system wentylacyjny wraz z indywidualnym sterowaniem. Obsługa rekuperatora odbywa się z poziomu manipulatora ściennego. Choć, prawdę powiedziawszy, sterowniki central wentylacyjnych są tak wyposażone by umożliwiały ustawienie programów dobowych. To sprawia, że konieczność obsługi wentylacji jest ograniczona w zasadzie jedynie do corocznej wymiany filtrów powietrza.

pro-vent-sterownik-manipulator-RC7
Intuicyjny i estetyczny manipulator ścienny RC7

WENTYLACJA DECENTRALNA – OPTYMALNE I EKONOMICZNE ROZWIĄZANIA MIESZKAŃ I NIEWIELKICH DOMÓW

Zdecentralizowane systemy wentylacyjne są doskonałym rozwiązaniem dla wszystkich mieszkań nowych oraz termomodernizowanych, w których ważna jest kwestia jakości powietrza przy maksymalnej energooszczędności. Niezwykle kompaktowe rekuperatory MISTRAL CITY dają duże możliwości aranżacji, bo po prostu można z łatwością schować je w szafkach, przedpokojach czy łazienkach. Co więcej, zapewniają efektywną wentylację bez suchego powietrza zimą oraz zaduchu latem.

POZNAJ WSZYSTKIE MODELE REKUPERATORÓW MISTRAL