Jeśli zastanawiasz się co to jest centrala wentylacyjna, jak ją dobrać i na co zwrócić uwagę oraz jak znaleźć profesjonalną pomoc przy doborze centrali wentylacyjnej – ten artykuł jest dla Ciebie. Zapraszamy do lektury, a przekonasz się co zrobić by cieszyć się świeżym i czystym powietrzem w domu.

CO TO JEST CENTRALA WENTYLACYJNA Z ODZYSKIEM CIEPŁA?

centrala-wentylacyjna-z-odzyskiem-ciepla-pro-vent-mistral-max

Centrala wentylacyjna z odzyskiem ciepła to urządzenie zapewniające stałą i kontrolowaną wymianę powietrza w budynku. To oznacza, że powietrze „zużyte” jest usuwane z budynku, a na jego miejsce nawiewane jest świeże i przefiltrowane powietrze zewnętrzne.

Ale to nie wszystko.

Ważną cechą centrali wentylacyjnej jest również odzysk ciepła z powietrza usuwanego i przekazywanie go do powietrza nawiewanego. Co to oznacza w praktyce? Oszczędności, ponieważ minimalizujemy ucieczkę ciepła (wraz z powietrzem wentylacyjnym) z budynku.

Z CZEGO SKŁADA SIĘ CENTRALA WENTYLACYJNA

Jeśli interesują Cię szczegóły na temat budowy centrali wentylacyjnej PRO-VENT MISTRAL, w tym między innymi kwestie wymiennika ciepła, wentylatorów, bypassu czy sterowania centralą wentylacyjną z odzyskiem ciepła, zapraszamy do lektury artykułu poświęconego budowie rekuperatorów PRO-VENT MISTRAL.

RODZAJE CENTRAL WENTYLACYJNYCH I ICH ZASTOSOWANIE

Żeby zapewnić sprawną, energooszczędną i komfortową wentylację, stworzyliśmy pełną ofertę central wentylacyjnych z odzyskiem ciepła praktycznie dla każdego budynku.

Centrale wentylacyjne dla budynków jednorodzinnych i bliźniaków

W budynkach jednorodzinnych lub dwurodzinnych najlepiej sprawdzają się kompaktowe centrale wentylacyjne z wysokim realnym odzyskiem ciepła z wymiennikiem przeciwprądowym lub entalpicznym.

Niedużą, wydajną centralę wentylacyjną można umieścić w pomieszczeniu technicznym, na ocieplonym poddaszu, w kotłowni, a nawet schować w szafie np. w przedpokoju.

rekuperator-z-wymiennikiem-entalpicznym-home-w-szafie
Centrala wentylacyjna MISTRAL HOME schowana w szafie w przedpokoju.

Centrale wentylacyjne dla większych obiektów

Każdy system wentylacyjny o wydajności min. 500 m3/h musi być wyposażony w odzysk ciepła. Z drugiej strony, rosnące wymagania dotyczące efektywności energetycznej, wskaźników zapotrzebowania na nieodnawialną energię pierwotną, udziału zielonej energii czy w końcu śladu węglowego, wymuszają stosowanie rozwiązań zgodnych z europejskimi celami klimatycznymi.

Dlatego, idealnym rozwiązaniem jest stosowanie central wentylacyjnych z odzyskiem ciepła z powietrza usuwanego.

centrala-wentylacyjna-reku-mistral-6000

W ofercie firmy PRO-VENT znajdują się urządzenia na wydajności do 6000 m3/h.

Znajdują one powszechne zastosowanie na przykład w:

  • biurach;
  • sklepach;
  • zakładach produkcyjnych;
  • budynkach służby zdrowia
  • budynkach oświatowo- wychowawczych
  • gabinetach lekarskich, fryzjerskich, kosmetycznych i innych;
  • aptekach;
  • oraz pozostałych budynkach użyteczności publicznej.
termomodernizacja-budynku-z-gwc-gruntowym-wymiennikiem-ciepla-dla-hali

Centrale wentylacyjne dla budynków wielorodzinnych (wentylacja indywidualna)

Co więcej, urządzenie jest bardzo ciche, dzięki czemu jego praca jest niemal niesłyszalna. Pamiętajmy, że kwestia akustyki jest niezwykle ważna ponieważ rekuperator najczęściej montuje się w pomieszczeniach bytowych, w których przebywają ludzie.

Centrale wentylacyjne do wentylacji i osuszania obiektów basenowych

mistral-bsr-centrala-wentylacyjna-wentylacja-basenu-domowego

Skuteczna wentylacja i osuszanie niewielkich hal basenowych czy krytych basenów kąpielowych to niezbędny element by komfortowo i higienicznie korzystać z pływalni.

Wentylacja basenu przy pomocy centrali wentylacyjnej MISTRAL BSR polega na stałej wymianie powietrza w hali basenowej. Świeże, suche powietrze zewnętrzne jest zaciągane do centrali wentylacyjnej i ogrzewane przez wymiennik ciepła oraz dodatkową nagrzewnicę. Tak przygotowane, trafia do pomieszczenia basenowego. Natomiast zużyte i wilgotne powietrze jest częściowo recyrkulowane przez przepustnicę. Czyli w pewnej, kontrolowanej ilości zawracane z powrotem do nawiewu. Reszta powietrza usuwana jest na zewnątrz budynku.

Niski pobór energii elektrycznej, bardzo efektywna i ekonomiczna praca centrali w czasie mrozów oraz odpowiednia konstrukcja gwarantują prawidłową pracę centrali w długim okresie eksploatacji przy minimalnych kosztach eksploatacyjnych.

JAK OCENIĆ WYMAGANIA DOTYCZĄCE WENTYLACJI W TWOIM DOMU

Każdy projektant instalacji sanitarnych, zanim zacznie wykonywać projekt wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła musi ocenić wymagania dotyczące wentylacji, w tym między innymi niezbędną ilość powietrza wentylacyjnego. Pierwszym i najważniejszym dokumentem jest Rozporządzenie Ministra Infrastruktury z dnia 12 kwietnia 2002r. w spawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie (Dz.U. Nr 75, poz. 690 z późniejszymi zmianami).

Zostało ono przywołane w ustawie „Prawo Budowlane” i jest dokumentem obowiązującym i obligatoryjnym. W rozdziale nr 6 Rozporządzenia znajdziemy ogólne informacje dotyczące m.in. wentylacji oraz odwołania do Polskich Norm.

centrala-wentylacyjna-gwc-domek-z-instalacja
centrala-wentylacyjna-wymiana-powietrza

Podstawowe informacje dotyczące obliczania strumienia powietrza wentylacyjnego znajdziemy w Polskiej Normie PN-83/B-03430 „Wentylacja w budynkach mieszkalnych, zamieszkania zbiorowego i użyteczności publicznej – Wymagania.”

Jednak dokumentem, któremu warto poświęcić więcej uwagi jest norma PN-EN 16798-1:2019-06 „Parametry wejściowe środowiska wewnętrznego do projektowania i oceny charakterystyki energetycznej budynków w odniesieniu do jakości powietrza wewnętrznego, środowiska cieplnego, oświetlenia i akustyki”. Można w niej znaleźć szczegółowe i aktualne podejście m.in. do określania zapotrzebowania budynku na powietrze wentylacyjne.

Pamiętaj, że odpowiednia wentylacja ma kluczowe znaczenie dla zdrowia i komfortu Twojej rodziny. Dlatego warto poświęcić czas na dokładne rozpoznanie potrzeb dotyczących wentylacji i skonsultować się z ekspertami, aby wybrać najlepsze rozwiązanie dla Twojego domu.

JAK DOBRAĆ CENTRALĘ WENTYLACYJNĄ

Aby dobrać centralę wentylacyjną musimy znać wymaganą wydajność oraz porównać straty ciśnienia na instalacji wentylacyjnej ze sprężem centrali przy danym strumieniu. Doborami central wentylacyjnych z odzyskiem ciepła MISTRAL zajmują się specjaliści firmy PRO-VENT oraz profesjonalne firmy wykonawcze (instalacyjne).

centrala-wentylacyjna-europejskie-cele-klimatyczne

Zanim będziemy mogli dobrać najlepszą centralę wentylacyjną do swojego domu, warto zastanowić się szerzej – nad projektem wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła dla domu jednorodzinnego.

JAKA CENTRALA WENTYLACYJNA DLA DOMU O POWIERZCHNI 100 m2?

centrala-wentylacyjna-mistral-city-w-lazience
Kompaktowa centrala wentylacyjna zamontowana w łazience nad pralką.

Co raz powszechniej stosowana wentylacja mechaniczna z odzyskiem ciepła jest rozwiązaniem idealnym również dla niedużych domów jednorodzinnych o powierzchni np. 100 m2.

Specjalnie zaprojektowana seria central wentylacyjnych z wymiennikami entalpicznymi MISTRAL CITY sprawdzi się w każdym niedużym domu jednorodzinnym lub budynku wielorodzinnym.

Te nieduże centrale wentylacyjne można schować w ograniczonych przestrzeniach szafek w kuchni, przedpokoju czy łazience. Wymagają jedynie podłączenia do prądu oraz manipulatora ściennego, by móc cieszyć się w budynku świeżym i czystym powietrzem.

JAKIE SĄ CENY CENTRAL WENTYLACYJNYCH

Cena centrali wentylacyjnej jest uzależniona od modelu, wielkości czy wyposażenia dodatkowego oraz automatyki. Cennik wszystkich modeli central wentylacyjnych PRO-VENT MISTRAL, wyposażenia dodatkowego, wymiennych filtrów powietrza jest dla Państwa dostępny.

POZNAJ WSZYSTKIE MODELE CENTRAL WENTYLACYJNYCH MISTRAL